Trafo bağlantı şekilleri tercih sebebi?

Aslında üretin döneminde kömür kazanlarımızda sorun olduğunda şehirle paralel çalışma geçmişte yapılmış. Lakin ana trafomuz yandığı için artık bu konuda korkuyorlar. Şehirden enerji aldığımız trafomuz 2500 kVA.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ana gayeniz enerji üretimi olsaydı,sizin kararınız geçerli olurdu.Siz,yardımcı tesislerde olduğunuz için 2. sınıf muamelesi ( maalesef,özel sektörde bile böyledir ) görüyorsunuz.O nedenle,daha itibar ! edilen biryerlerden destek almalısınız dedim.Bizim 5 mühendisin koymuş olduğu doğru teşhisi,İTÜ den Mustafa Bayram hoca tasdik ve raporlaması sonucu , 2 adet 154/31,5 kv 15 MVA trafo değişimini ancak yapabilmiştik.Ağzınızla kuş tutsanız,1000 sayfa rapor hazırlasanız,alacağınız sonuç sıfırdır.Eğer,dışardan destek alamayacaksanız,çatla/patla devam etsinler.Trafo ve alternatör güçleriniz nedir ?Türbinleriniz,tahmin ettiğim gibi
karşı basınçlımı ? Tekraren ( yöneticilerinize söylemeniz için ) söylüyorum,böyle bir tesisin,ada pozisyonunda çalıştırılması,MÜHENDİSLİĞİN YÜZKARASIDIR.Allah kolaylık versin.

Ana gayeniz enerji üretimi olsaydı,sizin kararınız geçerli olurdu.Siz,yardımcı tesislerde olduğunuz için 2. sınıf muamelesi ( maalesef,özel sektörde bile böyledir ) görüyorsunuz.O nedenle,daha itibar ! edilen biryerlerden destek almalısınız dedim.Bizim 5 mühendisin koymuş olduğu doğru teşhisi,İTÜ den Mustafa Bayram hoca tasdik ve raporlaması sonucu , 2 adet 154/31,5 kv 15 MVA trafo değişimini ancak yapabilmiştik.Ağzınızla kuş tutsanız,1000 sayfa rapor hazırlasanız,alacağınız sonuç sıfırdır.Eğer,dışardan destek alamayacaksanız,çatla/patla devam etsinler.Trafo ve alternatör güçleriniz nedir ?Türbinleriniz,tahmin ettiğim gibi
karşı basınçlımı ? Tekraren ( yöneticilerinize söylemeniz için ) söylüyorum,böyle bir tesisin,ada pozisyonunda çalıştırılması,MÜHENDİSLİĞİN YÜZKARASIDIR.Allah kolaylık versin.
İnanın çok açık şeyler yazamıyorum sosyal bir platformda bazı şeyler söylenemiyor. Ama siz ziyadesiyle beni anladınız. İki adet karşı basınclı türbinimiz var, generatör güçlerimiz 6000kVA 6,3v. Giriş trafomuz 2500kVa 31,5/6,3V.

Bütün bunların üzerine bu tesisteki durumun bir özeti aslında imzanızda var. Çok bilen,çok yanılır.

Aslında üretin döneminde kömür kazanlarımızda sorun olduğunda şehirle paralel çalışma geçmişte yapılmış. Lakin ana trafomuz yandığı için artık bu konuda korkuyorlar. Şehirden enerji aldığımız trafomuz 2500 kVA.

Anlatmak istediğim bu. Ana trafonuz neden yanmış ? Yapılan araştırma,bunun birdaha olmaması ve sizin,
sürekli olarak Şebeke bağlantılı olarak çalışmanızı ve daha başka ! sorunları ortaya çıkaracak.

Tahminimden daha dramatik ! 12 MVA alternatör,2500 KVA trafo ! Bundan daha komik ne olabilirki ! Bizim sonuç almamız,şimdiki gibi bir ortam ! olmadığı içindi.İşiniz zor.Hasta komada,acilen,ameliyat ! gerekli.

Bizim toplam üretim 9600KW, iç tüketimimiz de yaklaşık 5600KW kullanıyoruz. Geçmişte birileri akıl edip biz geri kalanı satalım demişler. sanırım 2 yıllık bir satış olmuş sonra iptal edilmiş. Fabrikamız yılın sadece 3 ayı çalışıyor geri kalan zamanda üretim yok.

"Şefim ısrarla üretim proje başkanı bilmem kim bu şekilde olacak başka türlü olmaz projeniz onay almaz dedi diyor."
Bana göre tesis ekipmanları üzerinden komisyon almışlardır ! Bir arkadaş da yazmıştı "ellerinde kalan trafoları değerlendirdiler" diye. Tabi çamur atmak kolay, temizlemek ise zordur. Bu noktada kesinlikle böyledir diye bir şey diyemem.
Fakat her ihtimalde dürüst bir ihale yapılmadığına kalıbımı basarım. Çünkü bu memlekette %60 iskonto ile yol ihalesi alan ve zarar eden, bu zararı karşılamak için vergi indirimi yaparak bunu tüm vatandaşlarına paylaştıran insanlar olduğunu biliyorum.

"Şefim ısrarla üretim proje başkanı bilmem kim bu şekilde olacak başka türlü olmaz projeniz onay almaz dedi diyor."
Bana göre tesis ekipmanları üzerinden komisyon almışlardır ! Bir arkadaş da yazmıştı "ellerinde kalan trafoları değerlendirdiler" diye. Tabi çamur atmak kolay, temizlemek ise zordur. Bu noktada kesinlikle böyledir diye bir şey diyemem.
Fakat her ihtimalde dürüst bir ihale yapılmadığına kalıbımı basarım. Çünkü bu memlekette %60 iskonto ile yol ihalesi alan ve zarar eden, bu zararı karşılamak için vergi indirimi yaparak bunu tüm vatandaşlarına paylaştıran insanlar olduğunu biliyorum.
İnanın bu durum aklıma hiç gelmedi. Lakin bu söylem proje tamamlandıktan sonra yapılmış. Yani şu şekilde anlatayım; Proje gerçekleşmiş trafo bu şekilde tasarlanıp koyulmuz üçerinden yaklaşık 10 yıl geçmiş ve yeni bir durum ortaya çıkmış, Şef demiş ki bu trafo neden YnD bağlı biz bunu Dyn yapsak ne olur? ve bu söylenen cevabı almış. Teiaş bizdeki bir arızadan etkilenmek istemediği için bizim tarafımız üçgen bağlı olarak kalmış.
Anlatılan budur.

"Teiaş bizdeki bir arızadan etkilenmek istemediği için bizim tarafımız üçgen bağlı olarak kalmış."
Ticari kurum tanımına ters ! (Şirketlerin amacı kar sağlamaktır.) Benim kişisel fikrim de iç bağlantıların üçgen olmasıdır.
İç bağlantılarınız üçgen olursa koruma ekipmanlarınızın toleransı düşer. Önemli olan arızaya geçmesi değil arızanın sebebini bulamamanızdır.
Sisteminizde bulunan senkron cihazları ve bunların özellikleri nedir ve ne kadar sağlıklı çalışıyorlar ?
Bir iç hata mı yoksa iletim/tesis hatası mı olduğunu tespit etmeniz gerekir.
Kronik bir arızadan bahsedemiyorsak "miadı dolmuş" terimini kullanmak gerekebilir.
Varolan bir sistemin analizi projenizin büyüklüğüne göre ciddi meblağlar tutacaktır.
Otomativ/madencilik sektörlerinde bilgime başvurulduğu zamanlarda en çok karşıma çıkan olay yanlış ekipmanın yanlış bir yerde kullanılmasıdır. Tabi onlar uluslararası dev Alman firmaları, ben ise "seyyar Tayyar". O firmalar harika işler yapabilir(şahsen ben yapamam onların yaptıklarını) ama iş problem gidermek, sorun çözmeye gelince "branş personeli" nin yapacağı hiçbir şey yoktur !

"Neden" sorusunun cevabını aramadan önce tüm "nasıl" sorularını yanıtlamanız gerekir.

Sayın @seagate eleştirilerinize bir cevap veremiyorum. Zaten eleştirilecek kişi ben değilim burada. Ben sadece anlamaya çalışıyorum. Anlamama yardımcı olacak cevaplar alırsam sevinirim.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri