Trafo bağlantı şekilleri tercih sebebi?

Kaçakların jeneratöre ulaşmasını nasıl sağlayacaksın ? En basit örnekle kaçak akım rölen nasıl çalışacak ?
Generatörler çalışırken ana trafomuzun kesicisi açık oluyor. Şebekeyle hiçbir bağlantımız kalmıyor. İkinci olarak da fabrikamızın hiçbir noktasında AAA yoktur :/

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Jeneratörü olupta,Şebeke bağlantısı açık çalışan sistemi ilk defa duydum.Bu durumda,jeneratör arızasında,sisteminiz komple devreden çıkıp,tekrar devreyemi alınıyor.Jeneraör toprak arıza korumanız yokmu yani ?
AAA nedir ?

Jeneratörü olupta,şebeke bağlantısı açık çalışan sistemi ilk defa duydum.Bu durumda,jeneratör arızasında,sisteminiz komple devreden çıkıp,tekrar devreyemi alınıyor.Jeneraör toprak arıza korumanız yokmu yani ?
AAA nedir ?
Generatörümüzün korumalarında sıkıntı yok ki. Topraklaması, röleleri, koruma elemanları mevcut.
AAA: Artık akım anahtarı(kaçak akım rölesi)
Benim sorum generatörle değil trafonun bağlantı şekliyle alakalı.

Generatörler çalışırken ana trafomuzun kesicisi açık oluyor. Şebekeyle hiçbir bağlantımız kalmıyor. İkinci olarak da fabrikamızın hiçbir noktasında AAA yoktur :/
Özgüvenin aşırı olması hata risklerini arttırır. İnsanlar çok iyi bildikleri konularda hata yaparlar. Bilmedikleri konularda ise haddinden fazla önem gösterip işi ciddiye alırlar. Bu hata yapma ihtimallerini çok düşürür.
Kablonun, baranın kısaca iletim hattının güvenliğini nasıl sağlıyacaksınız ? Jeneratörlerinizin çıkışının diğer iç şebekedeki bir devreden etkilenmesinin çok ciddi sorunlar oluşturacağı kanaatindeyim. Jeneratörü veya trafoyu üreten firma hiç bir şekilde hata yapamaz mı (veya o tesisi kuran firma)?
Genelde çalışan bir sistemde kimse size "bu bölümü analiz edelim ve risk faktörlerini tespit edelim" demez. Siz kendi kişisel cabanızla dikkatli bir şekilde analiz edip herhangi bir kötü durumda müdahele ederseniz etrafınızdaki insanlar sizden nefret eder. Çünkü işiniz ile ilgili kaygılarınızı düşünüp sürekli senoryalar ürettiniz.
Dünyanın en "haksız" adamı ben olmak isterim, haklı çıktığım zamanlar birileri kaybediyor.

Dediğiniz çok doğru, ben tecrübesiz bir mühendisim ve yeterli bilgim yok maalesef(itiraf ediyorum.) Fakat durum kafamı kurcalıyor ve bir sürü angarya işten vakit bulup şimdi araştırmaya oturabildim. Generatöre ait çeşitli röleler ve koruma düzenleri var. Şimdiye kadar onda bir sorun yaşanmamış. Ama gerekli koruma şekillerini paylaşırsanız ben de öğrenip kendi sistemimizdeki hatalar varsa görebilirim.

Türbinleri sağolsun siemens gelmiş kurmuş o günden beri kimse panolara kimse el süremiyor :)

Generatörümüzün korumalarında sıkıntı yok ki. Topraklaması, röleleri, koruma elemanları mevcut.
AAA: Artık akım anahtarı(kaçak akım rölesi)
Benim sorum generatörle değil trafonun bağlantı şekliyle alakalı.
Bağlantı gurubu klansmanı iç/dış networkde yüksek güvenlik prensibini baz alır.
Bir örnek verelim :
Dış ağ (tedaş) ile iç ağ (tesis içi / tüketim noktası) haricindeki tüm ara networklerin bağlantısı mutlaka ÜÇGEN olmalıdır.
Ara ağlarda yıldız bağlantı kullanılırsa iç ve dış ağlardaki yıldız noktaları arasında faz açısı oluşacağından çok ciddi sıkıntılar oluşturur.
Sıkıntılar :
Yıldız noktaları ancak sabit frekanslar ve faz açıları söz konusu ise birbirine bağlanabilir. Bir tarafta yüke tepki veren bir frekans var ise herhangi bir yıldız noktası oluşturamazsınız ! Oluşturduğunuz an frekanslarda oluşacak en ufak bir dalgalanma yıldız noktalarının arasındaki voltaj farkının 0 (sıfır) ile V1+V2 (jeneratör voltajı + (iç veya dış ağ trafosu voltajı)) arasında bir değerde olur. Bu istenmeyen sakıncalı bir durumdur. Siz bu şekilde yıldız noktalarını birleştirdiğiniz an çıkış voltajlarınız belirttiğim aralıkta olur.

Sorunuzu baştan böyle sorsaydınız ! Veya ben yanlış anladım...

Bağlantı gurubu klansmanı iç/dış networkde yüksek güvenlik prensibini baz alır.
Bir örnek verelim :
Dış ağ (tedaş) ile iç ağ (tesis içi / tüketim noktası) haricindeki tüm ara networklerin bağlantısı mutlaka ÜÇGEN olmalıdır.
Ara ağlarda yıldız bağlantı kullanılırsa iç ve dış ağlardaki yıldız noktaları arasında faz açısı oluşacağından çok ciddi sıkıntılar oluşturur.
Sıkıntılar :
Yıldız noktaları ancak sabit frekanslar ve faz açıları söz konusu ise birbirine bağlanabilir. Bir tarafta yüke tepki veren bir frekans var ise herhangi bir yıldız noktası oluşturamazsınız ! Oluşturduğunuz an frekanslarda oluşacak en ufak bir dalgalanma yıldız noktalarının arasındaki voltaj farkının 0 (sıfır) ile V1+V2 (jeneratör voltajı + (iç veya dış ağ trafosu voltajı)) arasında bir değerde olur. Bu istenmeyen sakıncalı bir durumdur. Siz bu şekilde yıldız noktalarını birleştirdiğiniz an çıkış voltajlarınız belirttiğim aralıkta olur.

Sorunuzu baştan böyle sorsaydınız ! Veya ben yanlış anladım...
Baştan böyle sorsaydınız derken? Gayet açık olduğunu düşünüyorum. İlk etapta düz mantık düşünmek lazım, sıradan bir dağıtım trafosu olarak devrede olan bir trafo söz konusu. Yani hiçbir üretim yokken trafo sadece bize enerji veriyor. Sorunumuz Generatörleri devreye alırken oluşuyor. Devreye alma esnasında senkronizasyonu sağlayana kadar şehir ve bizim generatör grubu paralel çalışıyor. Daha sonrasında gerekli frekansa ulaşıldığında yükün tamamını üstüne alıp şehir trafomuzu dinlenmeye alıyoruz ve hiçbir şekilde artık devreye alınmıyor. Bana söylenen şey bu manevralar için ve şehire satış yapabilmemiz için trafomuzun YnD bağlı olması gerektiğidir.

Baştan böyle sorsaydınız derken? Gayet açık olduğunu düşünüyorum. İlk etapta düz mantık düşünmek lazım, sıradan bir dağıtım trafosu olarak devrede olan bir trafo söz konusu. Yani hiçbir üretim yokken trafo sadece bize enerji veriyor. Sorunumuz Generatörleri devreye alırken oluşuyor. Devreye alma esnasında senkronizasyonu sağlayana kadar şehir ve bizim generatör grubu paralel çalışıyor. Daha sonrasında gerekli frekansa ulaşıldığında yükün tamamını üstüne alıp şehir trafomuzu dinlenmeye alıyoruz ve hiçbir şekilde artık devreye alınmıyor. Bana söylenen şey bu manevralar için ve şehire satış yapabilmemiz için trafomuzun YnD bağlı olması gerektiğidir.
Ben hatadan münezzeh değilim ! Şayet öyle olsaydım bana ulaşamazdınız !

Ben hatadan münezzeh değilim ! Şayet öyle olsaydım bana ulaşamazdınız !
Estağfirullah kesinlikle ortada bir hata yok. Ben anlamaya çalışıyorum siz anlatmaya.. İnsanız anlaşmazlıklar olabilir. Konuşuruz sorunlar çözülür. Yardımcı olmaya çalışıyorsunuz ben de saygı gösteriyorum. Yanlış anlaşılacak bir cümlem olduysa kusuru görmek değil örtmek makbuldür..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,895
Son üye
HalilKonec

Yeni konular

Geri