Trafo bağlantı şekilleri tercih sebebi?

Üretim tesislerinde Üretim tarafı(6,3Kv) üçgen dağıtım tarafı(31,5Kv) yıldız olur diye bir şart var mıdır? Varsa sebebi nedir?
İletim hatlarında, 4. ıletken (nötr) e gerek olmadığından, ve nötr son kullanıcı trafosunda elde edildiği için, üretim ve iletim trafoları üçgen çıkışlıdır.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İletim hatlarında, 4. ıletken (nötr) e gerek olmadığından, ve nötr son kullanıcı trafosunda elde edildiği için, üretim ve iletim trafoları üçgen çıkışlıdır.
Şart olmamakla birlikte,tersi durum uygulanır.Yani,üretim tarafı yıldız,çıkış üçgen.
Lakin sorduğum herkes tam tersini söylüyor ve bizim sistemimizde de üretim tarafı üçgen tedaş tarafı yıldız bağlı.

Nötr , ne işe yarıyormuş ? Jeneratörün toprak arızası için,fuzuliden koruma devresi kuruluyor !

Nötr , ne işe yarıyormuş ? Jeneratörün toprak arızası için,fuzuliden koruma devresi kuruluyor !
Kaçakların jeneratöre ulaşmasını nasıl sağlayacaksın ? En basit örnekle kaçak akım rölen nasıl çalışacak ?

IMG_2587.JPG
Sistem en basit haliyle şu şekilde.

Son düzenleme:
Şemanıza göre,
2 üretim generatönuz, 2 de iç tüketim/ihtiyaç trafonuz var. Onların sekonderlerini topraklamamış, nötr göstermemişsiniz.

Tek hat şemanızda,jeneratörlerinizin stator arızalarının korunmasına yönelik sun'i nötr noktası oluşturan bir kısım daha olması gerekir.Aksi halde,jeneratörlerin toprak arızaya karşı ( stator ) koruması yapılamaz.

Son düzenleme:
Lakin sorduğum herkes tam tersini söylüyor ve bizim sistemimizde de üretim tarafı üçgen tedaş tarafı yıldız bağlı.

abi selamlar
niye uretim tarafi uc gen primer yildiz acaba
genarator mesala yildiz bagli yani uretim tarafi ama trafoya ucgen olarak baglaniyor

Şemanıza göre,
2 üretim generatönuz, 2 de iç tüketim/ihtiyaç trafonuz var. Onların sekonderlerini topraklamamış, nötr göstermemişsiniz.
Ben onları sembolik çizdim aslında 19 tane trafomuz var. Benim için önemli kısım ana trafo olduğu için diğer konularda detaya girmedim çizim esnasında. Bütün trafolarımızın nötr noktası direkt topraklıdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri