Trafo bağlantı şekilleri tercih sebebi?

tolkien

Üye
Arkadaşlar bir trafo neden yıldız-üçgen,üçgen yıldız, yıldız yıldız bağlanır? Zikzak bağlantı neden kullanılır? Bunların birinin diğerine tercih sebebi nedir? Aralarındaki farklar nelerdir? Bu sorulara cevap verebilecek olan varsa çok sevinirim. Döküman varsa okuncak o da olur.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Trafoların bağlantı şekilleri kullanım amaçlarına göre sınıflandırılmaktadır ve uygulanmaktadır.

Örnek olarak Üçgen - Yıldız bağlantıları genelde AG yani Çıkış gerilimi 0.4 kV olan son tüketicide bağlı olan indirme trafolarında olur. Bunun sebebi ise AG tarafı yıldız bağalanrak; Nötr ucunun oluşturulmasıdır. Çünkü son kullanıcıda tek faz veya 3 faz şeklinde kullanımlar olduğundan dolayı tek fazda nötre ihtiyaç duymaktadır.

Üçgen - Üçgen olan trafo bağlantılarıda genelde kullanım amacıyla değil dağıtım ve ENH kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise sadece nakil amaçlı kullanıldığından dolayı bu şekilde bağlanmakta olup nötr gibi bir dönüş ucuna ihtiyaç duymazlar.

Ayrıca yıldız - üçgen bağlantılarda yüksek gerilimlerde izolasyonun sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. Bu sayede izolasyonlar daha düşük seviyede tutularak trafonun hacimsel olarak ve maliyet açısından azaltılması sağlanır.

Zigzag olan bağlantılar ise alçak gerilim tarafında uygulanan ve trafoların paralel bağlanması için primer ve sekonder arasındaki faz farkını uygulamak için kullanılmaktadır.

Daha fazla bilgi için;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/transformatorler/6275-ucgen-yildizucgen-ucgen-baglanti.html

Trafoların bağlantı şekilleri kullanım amaçlarına göre sınıflandırılmaktadır ve uygulanmaktadır.

Örnek olarak Üçgen - Yıldız bağlantıları genelde AG yani Çıkış gerilimi 0.4 kV olan son tüketicide bağlı olan indirme trafolarında olur. Bunun sebebi ise AG tarafı yıldız bağalanrak; Nötr ucunun oluşturulmasıdır. Çünkü son kullanıcıda tek faz veya 3 faz şeklinde kullanımlar olduğundan dolayı tek fazda nötre ihtiyaç duymaktadır.

Üçgen - Üçgen olan trafo bağlantılarıda genelde kullanım amacıyla değil dağıtım ve ENH kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise sadece nakil amaçlı kullanıldığından dolayı bu şekilde bağlanmakta olup nötr gibi bir dönüş ucuna ihtiyaç duymazlar.

Ayrıca yıldız - üçgen bağlantılarda yüksek gerilimlerde izolasyonun sağlanması amacıyla kullanılmaktadır. Bu sayede izolasyonlar daha düşük seviyede tutularak trafonun hacimsel olarak ve maliyet açısından azaltılması sağlanır.

Zigzag olan bağlantılar ise alçak gerilim tarafında uygulanan ve trafoların paralel bağlanması için primer ve sekonder arasındaki faz farkını uygulamak için kullanılmaktadır.

Daha fazla bilgi için;

https://www.kontrolkalemi.com/forum/transformatorler/6275-ucgen-yildizucgen-ucgen-baglanti.html

Merhaba yazdıkların doğrudur ama içinde çok eksik var malesef .

yıldız üçgen bağlantı hiç bir zaman izalasyon amacıyla yapılmaz , enerji 3 faz bir nötr olarak üretilir ,İletimide 3 faz bi nötr olarak yapamazsın ekstra bir nötr taşımak zorunda kalırsın maliyet artar , o yüzden yd trafo koyarsın ,

zigzag trafolar ise paralel bağlanmayla hiç alakalı değildir . diyelimki bir köye yzn 11 bir trafo bağladın . köyde 50 ev var enerjiyi 3 faz olarak dağıttın ama evlerin 30 tanesi bir faza, 10 tanesi bir faza , diğer 10 tanesi diğer faza bağlandı , fazlar arasındaki yük dengesizliğini zigzag trafolarla cözebilirsin asıl amacı budur .

Zaten forumda daha önce bu konu tartışıldığı için aşağıda link verdim, linkin üzerine de kısa açıklamalar olması amacıyla yazıları ekledim.

"yıldız üçgen bağlantı hiç bir zaman izalasyon amacıyla yapılmaz" yazmışssınız ama ben yukarıda yazarken sanki bir temel sebep gibi göstermişim, asıl sebebi dediğiniz gibi üretmle alakalıdır. Ancak izolasyonada faydası vardır anlamında belirtmiştim.

Zigzag trafo bağlantısı hakkındaki yazıyıda verdiğim linkte okumuştum. Ancak sizin yazınız üzerine okudum ve doğru olduğunu gördüm.

Yaptığınız düzeltmeler için teşekkür ederim.

kesinlikle katılıyorum yani zigzagda olayımız hem nötr hattı oluşturmak hem de dengesizliği önlemek(ayrıca 3.harmoniğin etkisi azaltılır)

zig-zag bağlı trafolarda nötr % 100 yüklenebilirken dyn bağlı trafolarda % 10 geçmemesi tavsiye edilir

yıldız üçgen bağlantı hiç bir zaman izalasyon amacıyla yapılmaz , enerji 3 faz bir nötr olarak üretilir ,İletimide 3 faz bi nötr olarak yapamazsın ekstra bir nötr taşımak zorunda kalırsın maliyet artar , o yüzden yd trafo koyarsın ,

zigzag trafolar ise paralel bağlanmayla hiç alakalı değildir . diyelimki bir köye yzn 11 bir trafo bağladın . köyde 50 ev var enerjiyi 3 faz olarak dağıttın ama evlerin 30 tanesi bir faza, 10 tanesi bir faza , diğer 10 tanesi diğer faza bağlandı , fazlar arasındaki yük dengesizliğini zigzag trafolarla cözebilirsin asıl amacı budur .

Konuyu hotlatmak gibi olmasın ama iletim hattı girişine ben yd trafo ile yol verildiğini görmedim Dy şeklinde yol verilip yıldız noktası topraklanmış şekli ile gördüm

Üretim tesislerinde Üretim tarafı(6,3Kv) üçgen dağıtım tarafı(31,5Kv) yıldız olur diye bir şart var mıdır? Varsa sebebi nedir?

İşte arkadaşlar derste uyumazsanız böyle şakırsınız. Tebrik ederim ....

Şart olmamakla birlikte,tersi durum uygulanır.Yani,üretim tarafı yıldız,çıkış üçgen.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,833
Son üye
Mami545480

Yeni konular

Geri