Trafik Lambası Devresi Tasarlama

karahan22

Üye
Üç ısıklı trafik lambası devresi tasarlamamız istenmektedir

a) baslama butonuna basılınca 2 dakıka yesıl lamba yanacak

b) yesıl lamba söndugunde 30 sn sarı ısık yanacak

c) sarı lamba söndugunde 2 dakıka kırmızı ısık yanacak nasıl yapılır arkadaslar yardım lutfen :confused::confused:

çok basit bir devre lütfen biraz gayret gösterin yapamadığınız noktada yardım isteyin hazır devrenin size çok fazla kazandıracağı bir şey olmaz

öncelikle selam , devre basıt ama ben anlamıyorum dısardan acıkogretım oldugu ıcın konular bana uzak eger devre seması varsa yardımcı olurmusunuz cok makbul gecıcek saygılar

devre çk basıt bnde program yok çizemiyorum ama gerçektn çk kolay braz dusunmek lazım hepsi bu...

Arkadaşlara katılıyorum çok basit bir problem...Biraz düşün, problem üzerinde kafa yor eminim çözümü bulacaksın...Sen yapabildiğin yere kadar yap takıldıgın yerde devreye gireriz...

yol göstermek amaçlı olarak söyle düşünün öncelikle stop butonuna basılana kadar devreyi enerjili tutacak bir röle olmalı ve bu röle start butonunu mühürlemeli bu rölemizin adı a rölesi olsun daha sonra ilk olarak a rölesi ile beraber y rölesi çeksin y rölesi ile birlikte t1 zaman rölesi devreye girsin t1 zaman rölesi ayarlanan süre sonunda s rölesini çektirsin(açık kontağı üzerinden) s rölesi t1 zaman rölesinin açık kontağını mühürlesin ve kapalı kontağı ile y rölesini devre dışı bıraksın. s rölesi ile birlikte t2 zaman rölesi devreye girsin ve ayarlanan süre sonunda açık kontağı üzerinden k rölesini çektirsim krölesi t2 zaman rölesinin açık kontağını mühürlesin kapalı kontakları ile y ve s rölelerini devre dışı bıraksın.t3 zaman rölesi k ile devreye girsin ve ayarlanan süre sonunda kapalı kontağı k rölesini devre dışı bıraksın ve sistem tekrar başa dönsün.

sistemi çizmek yerine özellikle yapmanız gerekenleri yazdın en azından kafanızda birşeyler canlansın ve kendi emeğinizi ve gayretinizi ortaya koymaya çalışmanızı istedim anlamadığınız bir yer olursa veya çizimde takıldığınız yer olursa sorularınıza cevap vermeye çalışırız.

abi yazmıssın usenmeden ama meslek alanım olmadıgı ıcın gercekten anlmıyorum acıköğretımteyım ,sadece devre seması ısıme yarıycak , istedıgınız kadar anlatın anlayamam

arkadaşım sen açıköğretim olarakta olsa bu mesleği okuyormusun

EMREBEŞİR Teşekkr ederm bende bunun Elektronikle Yapılmış Hali Var Kumanda Elemanlarının Yapılmıs Hali Yoktu Ellerine Sağlık

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri