Toroid Akım Trafo Sorunu

erdi.elm

Üye
Arkadaşlar kolay gelsin,

bildiğiniz üzere iş güvenliğinin çıkardığı kanuna göre 300mA kaçak akım koruma zorunlu kılıyor. Bir ofis bizden kaçak akım ilavesi istedi.

Şebeke girişi 3x200 A kompakt şalter, ayrıca 3x200 A jeneratör girişi içinde şalter var transfer o panoda yapılıyor.

Toroid akım trafosunu şebeke kablosunun girişine 3 faz,1 nötrü içerisinden geçirerek
bağlantısını yaptık.
Yalnız röleyi devreye aldığımızda tüm sigortalar inik olduğu halde röle çıkış verdi.

Bizde saha tarafındaki nötr ve toprak hatları birleştiğini düşünerek hatları ayırarak kaçak akımı tutturmaya çalıştık.

Yalnız jeneratör nötr kablosunu nötr barasına deydirince kaçak akım hemen açma veriyor.

Elektriğin temel kanununa göre şebeke fazından gelen, şebeke nötründen döner.
Biz çoğu yerde bunu devreye aldık.ilk defa böyle bir sorunla karşılaştık.

Acaba sorun ne olabilir? Ne tavsiye edersiniz?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Jeneratör nötr hattını nötr barasına değdirince toroidalin açması gayet normal çünkü nötr akımı başka bir devreye bölünüyor ve böylece toroidal trafodaki manyetik alan tamamen sıfır olmuyor ; şu sayfayı inceleyip çok beğenmiştim ; seninde işine yarar......

Yeni Resim.jpg

Hocam bilgilendirmen için teşekkürler,

Şalterin 3 kutuplu olması nötr hattını birleştiriyor doğrudur. 2 adet motorlu 4 kutuplu şalter takmak işletme için baya bir maliyet getirecektir. 4 kutuplu şalter kullanmadan başka bir çözümü yok herhalde ?

peki, jeneratör nötr kablosunu da toroidin içerisinden geçirsek, sorunu çözmüş olabilir miyiz?

Jenarator notrune birtane kontaktor koy
Yada otomat duruma gore ;)
kırık kalpler onarılmaz ..

O zaman jeneratorun troidi calismaz olmaz bence

Sen iki adt 200 A ac 220 bobinli kontaktor bul birini jenaretore (fazini kompaktorun jenaretor tarafindan bir otomatla ver gitsin ) , ikincisinide sebeke kompaktorune (sebeke tarafina )bagla cunku jenarator devreye girince bu hat uzerinden gecmesin

Son düzenleme:
bana göre çalışır . burada toroidden kablonun giriş çıkış yönüne dikkat edilmelidir.

ya da generatör nötr kablosu toroidden önce nötr barasına bağlamak da sorunu çözer.

Son düzenleme:
bana göre çalışır . burada toroidden kablonun giriş çıkış yönüne dikkat edilmelidir.

ya da generatör nötr kablosu toroidden önce nötr barasına bağlamak da sorunu çözer.

jeneratör nötr kablosu toroide zaten girmiyoki, şebeke ve jeneratör nötrü ortak baraya giriyor. Sadece şebeke nötrü toroidden geçiyor...

Eger resimdeki gibiyse baglanti kontaktor kullanimi yafa tms degisecek gibi geldi bana

("kırık kalpler onarılmaz ")

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri