Torna yapmak

Suat_Korkmaz

Profesyonel Üye
Benim torna artık bana yetmediğinden yeni bir torna arayışına girdim. Fiyatı çok uygun olan Optimum 210x400 modelinde hemen hemen karar kıldım ama aklımdan orta büyüklükte (puntalar arası 600-700mm) bir torna yapmak da geçiyor. Basit gibi görünse de torna yapmanın hesap kitap isteyen aşamaları var.

Mesela en fazla 5mm kılavuz çekebilecek bir torna yapmak için:

- Tornadaki vidalı milin hatvesi kaç olmalı? Hesaplaması nasıl yapılır?
- Dişlilerin ölçüleri (hatveleri ve diş sayıları) ne olmalı? Hesaplaması nasıl yapılır?
- Vidalı mil ve dişliler için hesap yaparken bunları birlikte hesaplamak lazım sanırım. Doğru dişlilerle yanlış hatveli bir vidalı mil kullanılırsa kılavuzu hatalı çeker.
- Bu dişlileri nereden temin edeceğim?

Aklımdaki sorular bunlar. Diğer kısımlar kolay. Halledilir. Şase kalın paslanmaz profilden yaparım. Ray olarak 20-25'lik ray ve araba kullanırım. Kuyruk puntası yapabilir miyim bilmiyorum. Hazır bir tane aldıktan sonra taban kısmını tıraşlayıp araba monte edebilirim mesela.

Motor olarak 4500watt'lık 12mm mil çapı olan çok güzel bir fırçasız motor var. Devri biraz yüksek ama doğru kasnaklarla en yüksek devri 2000 civarına indirebilirim. Bu sayede torku da artar. Fırçasız motorların ayrıca sessiz çalışma avantajı var. Hoş malzeme keserken sesin önemi kalmıyor.

CNC torna yapsam dişlilere hiç gerek kalmaz ama ben tornayı manuel kullanmayı seviyorum. O yüzden zor yoldan gidip manuel torna yapmak istiyorum.

Tavsiyelerinizi alabilir miyim?

Hiç uğraşma diyeceksiniz ama uğraşmak istiyorum. Benim hobim bu.

bu dediğin dişli çekme olayını bende düşündüm
devir ayarını birebir kumanda edebildiğin spindle olursa hiç düşünme yap..

İşte onun için servo gerekiyor ama servolar gördüğüm kadarıyla 600 dolardan başlıyor.

Dişliler servo olmadığı durumda (normal DC motor varsa) devreye giriyor. Makinedeki dişlileri uygun hatveye göre değiştirip diş çekmeni sağlıyor. Yani motorun hızıyla eksenin ilerleme hızını belli bir orana (kullandığın dişli konfigürasyonu) eşleştiriyor. Mesela 1.5 hatve diş çekeceksen atıyorum 30, 30, 60, 30 diş dişlileri kullan diyor. Bu dişliler birleştiğinde eksenin 1.5 hatveye uygun şekilde ileremesini sağlıyor.

Dişlilerle vidalı milin hesaplaması çok kritik. Hata götürmez.

aynen dediğin gibi abi.
bu olay beni aşar
dc motorun da devrini birebir koruyabilirsin diye düşünüyorum.
devir geri beslemesi ve bir pic programlama ile voltaj arttırılır gerekirse azaltılır. yüke ve sayılan devire göre

bence bu dişli olayını değil de dc motorlarda devir koruma işini araştır abi.

İstediğiniz tipte torna yapmak kolay bir iş değil. Hele dişli çekmek işin içine girince dertler katlanır. Dişli çekmek için en basit yol norton kutusu yapmaktır. Eğer modül diş, withworth çekmesini de isterseniz full norton kutusu gerekir. Linkte örnek torna yapımını anlatmış. http://www.lathes.co.uk/multimachine/multimachine.pdf .
Burada da tornalar hakkında oldukça örnek var.
Bence sizin yapacağınız en iyi şey 1 m lik torna alıp onun üzerinde uğraşmak. Özellikle tos tornaları tavsiye ederim. Hurdacılarda çok ucuza bulabilirsiniz.

İstediğiniz tipte torna yapmak kolay bir iş değil. Hele dişli çekmek işin içine girince dertler katlanır. Dişli çekmek için en basit yol norton kutusu yapmaktır. Eğer modül diş, withworth çekmesini de isterseniz full norton kutusu gerekir. Linkte örnek torna yapımını anlatmış. http://www.lathes.co.uk/multimachine/multimachine.pdf .
Burada da tornalar hakkında oldukça örnek var.
Bence sizin yapacağınız en iyi şey 1 m lik torna alıp onun üzerinde uğraşmak. Özellikle tos tornaları tavsiye ederim. Hurdacılarda çok ucuza bulabilirsiniz.
1 metrelik makine bana fazla gelir. Yerim dar.

bak bi kafana yatanı söyle

Bazan pahalı, pahalı değildir..

185004740, 186496676 öncelik vermeni tavsiye ederim. Ha yok ben tesbih yapacağım dersen bunlar büyük dersen hala,, bilemiyorum..:):):):)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri