toprakta anlık enerji

kayra2011

Üye
server kasasına gelen enerjinin nötr toprak voltajı 1.9 V tur.
ayrıca server kabinine kontrol kalemini değdirdiğimde anlık kontrol kalemi yanıyor ve sönüyor.belli bir süre sonra değdirdiğimde tekrar yanıp sönüyor.
kabini de toprakladım aynı şey oluyor.bunun sebebi nedir.statik elektriklenme olabilir mi? ancak olsa bile topraklı olduğu için neden kontrol kelemi yanıp söner .
yeni galvaniz ve bakır çubuk çaktım sadece bu hatta yine aynı şeyi yapıyor.acil cevap teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kontrolkalemini degdirdiginiz yere direk ellediginizde size carpma oluyormu manyeto gibi statik elektrikse sizin uzerinizde soner ve sizde hissedersiniz bunu.
bu sekilde statik Elektriklenme konusunda emin olabilirsiniz.

ben değdiğimde bişey hisstemiyorum ancak server içindeki hard diskler 2-3 ayda bir arızalanıyor sebebi bu olabilir mi acaba...

ben değdiğimde bişey hisstemiyorum ancak server içindeki hard diskler 2-3 ayda bir arızalanıyor sebebi bu olabilir mi acaba...
valla arkadaşım bu server cılar böyle durumlarda topu hemen topraklama sisteminin üstüne atıp kenara çekiliyorlar.Ondan sonra uğraş dur toprak direncini düşürcem diye.
Cihazın beslendiği hattın nötr iletkeninin kesitini mi yükseltmedim,
Gem tozu ile topraklama direncini düşürmeyi mi denemedim,
2 değil de 3 topraklama çubuğu mu çakmadım..
Ne yaptıysam olmuyo..
Adamlar geliyor disk bozulmuş,hemen eline ölçü aletini alıp
nötr-toprak voltajını ölçüp işin içinden sıyrılıyor..
Bende en sonunda arkadaş bu server ın dökümanında böyle bir teknik veri varmı diye sordum...cevap yok..Nötr toprak voltajı 1-15 v olmalıdır yazan bir veri göster bana
yapıcam dedim...Tık yok..Ben böyle yapıyorum bundan sonra sizde deneyin işe yarıyor:)

Son düzenleme:
HDD server çalışma şartlarına uygun mu? Evdeki PC ye takılan disk ile serverda çalışan (adı dışında) aynı disk değil, her disk bunu karşılamaz iyice araştırın öyle kurun. Satıcınıza serverda kullanacağınız bağıra bağıra basa basa söyleyin garanti veriyorsa alın!

server kasasına gelen enerjinin nötr toprak voltajı 1.9 V tur.
ayrıca server kabinine kontrol kalemini değdirdiğimde anlık kontrol kalemi yanıyor ve sönüyor.belli bir süre sonra değdirdiğimde tekrar yanıp sönüyor.
kabini de toprakladım aynı şey oluyor.bunun sebebi nedir.statik elektriklenme olabilir mi? ancak olsa bile topraklı olduğu için neden kontrol kelemi yanıp söner .
yeni galvaniz ve bakır çubuk çaktım sadece bu hatta yine aynı şeyi yapıyor.acil cevap teşekkürler

Merhaba.kontrol kalemi yandığı anda da kaçak bir faz akımından ziyade bir topraklama sorunu hemen aklınıza gelmelidir.Sizin başınıza gelen olayda ise şöyle bir senaryo gelişip oluşmuş da olabilir;Toprak-nötr arasını ölçtğünüz noktada topraklamada bir sorun yok gibidir,çünkü nötr-toprak arasında 1.5-2 volt ölçüm normaldir.Ancak toprak hattının iletimle server'lara geldiği noktada bir sıkıntı (Hatlarda ara bağlantılarda zayıflık,bir iletim sorunu) istenmeyen şekliyle sonradan gelişmiş de bulunabilir.Ölçtüğünüz bu elektrik tüm pc parçaları için çok riskli olabilecek olan statik elektriktir ve pc çalışırken,çamaşır makineleri de çalışırken üretilen,ama topraklama zayıflığında deşarj olamayıp kendini özellikle gösteren,pc'de yer alan tüm elektronik parçalar için de son derece riskli olan bir elektrik türüdür.Topraklama hattını topraklama kazıklarından,levhalarından server'lara gelinceye kadar baştan sona kadar tam kontrol edebilmenizde büyük yarar vardır.Çünkü bu şekliyle çalıştırırsanız pc bileşenleriniz büyük zarar görebilir.Bu konuda çok dikkatli olun.Bakın server hdd'lerinin sık sık arzalanması da sırf bu statik elektrik yüzünden (Dış metal gövdeden içeriye tam nüfus etmesi nedeniyle) muhtemelen de olabilir.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,901
Son üye
reisaziz34

Yeni konular

Geri