Topraklama Sorusu

kelaj

Üye
Merhaba arkadaşlar, konuyu doğru yere mi açtım emin değilim. O yüzden doğru yerde değilse adminlerden konuyu taşımasını rica ediyorum. Şimdi soruma geçecek olursak;
1-Dairedeki yani prizlerdeki topraklama ile apartman topraklaması farklı şeyler mi?
(3 farklı elektrikçiye sorduk fakat hepsi farklı yanıtlar verdi kafam karıştı)

2-Kablo tv, Uydunet ve Türksat uydu kullanıyoruz. Apartmanın girişinde kutusu var. Araştırmalarıma göre topraklama sorunu yaşanabiliyormuş. Bilgisayarım arızalanmıştı ve yenisini aldığımda yenisi de arızalanmıştı,ps3üm ve laptobumda da aynı sorun var. Elektrikçi çağırıp topraklamaya baktıracam ve dairenin topraklamasında sorun yoksa buna apartmandaki kablotv kutusunun topraklaması sebep olmuş olabilir mi?

3- Eğer Dairenin ve Apartmanın topraklaması farklı birşey ise elektrikçiye hepsini mi yaptırtmam gerekiyor cihazlara zarar vermemesi için?

4-Sizce topraklama arızası masrafları ne kadar eder?

özellikle 2. ve 4. sorunun cevabı çok önemli benim için

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ayıp ya bi cevap atar insan
Herkesin forumun başında her gelen soruya cevap yetiştirmek için nöbet tuttuğunu falan sanmıyorsun herhalde ; herkesin işi gücü mesaisi ailesi var ; forum sakinleri boş vakitlerinde buraya gelip yardım isteyen insanlara illaki yardımcı oluyor . İki satır yazayım diyordum ; şevkim kaçtı yazmıyorum.

1 topraklama ile hepsini topraklayabilirsin
Ustasına gore maliyet değişir (bir usta ciragina anlatir :bir gün fabrikada bir arıza olur ne mühendisler ne ustalar gelir çözemez sorunu farklı bir usta çağırırlar adam alır eline bi çekici bozuk olan yere vurur sonra faturayı yollar 1000 lira fabrikanın sahibi sorar bi çekiç vurmak 1000 lira olurmu diye üstada döner der çekiç vurmak 1 lira nereye vuracağını bilmek 999 TL)

Herkesin forumun başında her gelen soruya cevap yetiştirmek için nöbet tuttuğunu falan sanmıyorsun herhalde ; herkesin işi gücü mesaisi ailesi var ; forum sakinleri boş vakitlerinde buraya gelip yardım isteyen insanlara illaki yardımcı oluyor . İki satır yazayım diyordum ; şevkim kaçtı yazmıyorum.
Boyle tepkiye en guzel cevap eletrikci cagir yaptir oluyor. Sanki milletin cevap verme borcu var.

diyelim ki sorunun cevabı yazıldı. yapmak için yine birine ihtiyaç duyacak

yardımlarınız için teşekkürler. peki evdeki bir cihazın akım yayıp yaymadığını yani elektrik kaçırıp kaçırmadığını nasıl anlayabiliriz?

evdeki 2 tane bilgisayar+1 ps3 aynı tarihlerde bozuldu da ondan soruyorm. elektirkçi çağırdım bugün ve topraklamada hiç bir arıza bulamadı.voltajlarda da sıkıntı yok.
evdeki bir cihaz akım yayıyor olabilir mi ? şüphelendiğim cihazlar var fakat bunların akım kaçırıp kaçırmadığını nasıl anlarız

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri