Topraklama raporu

ahmet15

Üye
Paratoner topraklaması ,makina topraklaması,ev topraklaması raporlarını hazırlamakta Mühendis olma zorunluluğu varmıdır. Belli bir belge ile normal teknisyenlerde bu raporu hazılayabilirmi.
Elimizde SEW - ST 1520 tipi çihaz mevcuttur. Bu konuya cevap vereceklere şimdiden teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
sadece mühendis olmak da yetmez, EMO dan topraklama eğitimi almış ve sınavı geçerek belge sahibi olmuş mühendisler rapor düzenleyebilirler.

sadece mühendis olmak da yetmez, EMO dan topraklama eğitimi almış ve sınavı geçerek belge sahibi olmuş mühendisler rapor düzenleyebilirler.

EMO üyeliği , Topraklama ölçümü yetkilendirme belgesine sahip EMO'nun görevlendirdiği kişi işin boyutuna göre kişiler bu ölçümü yapıp raporlayabilir ancak sonuçta rapora son mühürü yine EMO vurur.

Topraklama eğitimine katılması gerekir ve belgesini alması gerekir.Cihazı olan ölçüm yapabilir ama imza da belgeyi alan atar diye biliyorum.

ben bu belgeye sahibim.Dediğiniz gibi emoda topraklama eğitimine katıldım sınavı gectım ve belgeyı aldım.Topraklama raporlarına emonun tekrar imza atmasına gerek yok cunku zaten yetkıyı emo verdı bıze..

Elektrik mühendisleri odasının bir mühendise eğitim verip üniversiteden aldığı diplomaya ait bir yetkiyi onaylaması garip değil mi. elektrik mühendisleri odası türkiyedeki tüm ünversitelerden daha üstün mü ki mezun olduktan sonra eğitimle yetki verebiliyor. diplomanızda elektrik mühendislerin tüm hakkını kullanmaya haizdir ibaresi boşuna konuluyor o zaman. emo nasıl bana yetki verebiliyor anlamıyorum. benim yaptığım bir işte kaza olsa beni mühendis olarak, o işin sorumlusu olarak suçlamayacaklar mı aaa bu emodan eğitim almış bırakın veya almamış vurun kellesini diye bir olay olduğunu sanmıyorum.
yani benim merak ettiğim

emo bu eğitim ve yetkilendirme yetkisini neye dayanarak alıyor. kanun maddeleri ile ilgilenmiyorum, kanunun konma mantığını bilen söylesin lütfen.
------------------
ve bildiğim kadarı ile çalışma bakanlığı topraklama raporunda sorummlu mühendisin yetkilendirme belgesini araştırmıyor. Mühendis olmanız yeterli.

Son düzenleme:
Elektrik mühendisleri odasının bir mühendise eğitim verip üniversiteden aldığı diplomaya ait bir yetkiyi onaylaması garip değil mi. elektrik mühendisleri odası türkiyedeki tüm ünversitelerden daha üstün mü ki mezun olduktan sonra eğitimle yetki verebiliyor. diplomanızda elektrik mühendislerin tüm hakkını kullanmaya haizdir ibaresi boşuna konuluyor o zaman. emo nasıl bana yetki verebiliyor anlamıyorum. benim yaptığım bir işte kaza olsa beni mühendis olarak, o işin sorumlusu olarak suçlamayacaklar mı aaa bu emodan eğitim almış bırakın veya almamış vurun kellesini diye bir olay olduğunu sanmıyorum.
yani benim merak ettiğim

emo bu eğitim ve yetkilendirme yetkisini neye dayanarak alıyor. kanun maddeleri ile ilgilenmiyorum, kanunun konma mantığını bilen söylesin lütfen.
------------------
ve bildiğim kadarı ile çalışma bakanlığı topraklama raporunda sorummlu mühendisin yetkilendirme belgesini araştırmıyor. Mühendis olmanız yeterli.

Bu forumda ''EMO mühendisler için bir halt yapmıyor'' diye özetlenecek konu fazlasıyla tartışıldığından o kısmı pas geçiyorum.
Gelişmiş sanayi ülkelerini geçin gelişmekte olan pekçok ülkede dahi ,meslek odaları işin asıl sahibi;bir bakıma tekelidir.
Bu ülkelerde sadece mühendisler değil;doktorlar,avukatlar ,kuaförler,aşçılar bile kendi meslek odalarının sınavına girerek yetkilendirilirler.
Ünüversitede,lisede gördüğünüz eğitim ve diploma sadece ve sadece odanızın sınavına girme hakkı verir.

Bu forumda ''EMO mühendisler için bir halt yapmıyor'' diye özetlenecek konu fazlasıyla tartışıldığından o kısmı pas geçiyorum.
Gelişmiş sanayi ülkelerini geçin gelişmekte olan pekçok ülkede dahi ,meslek odaları işin asıl sahibi;bir bakıma tekelidir.
Bu ülkelerde sadece mühendisler değil;doktorlar,avukatlar ,kuaförler,aşçılar bile kendi meslek odalarının sınavına girerek yetkilendirilirler.
Ünüversitede,lisede gördüğünüz eğitim ve diploma sadece ve sadece odanızın sınavına girme hakkı verir.

gelişmiş ülkeler kimler hangi ülke. oradaki odaların yetkileri ne. Televizyondaki haberlerde uzmanlar şöyle diyor gibi durdu bu.hangi uzman ne uzmanı kısaca hangi ülke,odaların yetkileri ne.
odaların sınavına girmek için diploma lazım ama gerekli okulu okumuş herhangi bir insanın onayladığı test, ölçüm veya Bakım raporunda hiç bir çalışma bakanlığı elemanı emo onayı yada yetkilendirme belgesine bakmıyor diye biliyorum. peki bu başka bir çelişki değil mi.

gelişmiş ülkeler kimler hangi ülke. oradaki odaların yetkileri ne. Televizyondaki haberlerde uzmanlar şöyle diyor gibi durdu bu.hangi uzman ne uzmanı kısaca hangi ülke,odaların yetkileri ne.
odaların sınavına girmek için diploma lazım ama gerekli okulu okumuş herhangi bir insanın onayladığı test, ölçüm veya bakım raporunda hiç bir çalışma bakanlığı elemanı emo onayı yada yetkilendirme belgesine bakmıyor diye biliyorum. peki bu başka bir çelişki değil mi.

Türkiye'deki durum absürt.Bakanlıklar kendilerini yetkili kabul ediyor.Odalar kendilerini.
sorun sadece mühendisler için değil teknisyenler içinde aynı.Ben iş yeri açacak olsam odaya kayıt,sınav vb.Bir sürü işlem var.Oysa özel işyerinde kimse oda kaydı aramaz.
Özel sektörde çalışan doktorsanız tabibler odasının sözü Allah kelâmı gibi;sağlık bakanlığı emrinde çalışıyorsanız sevsinler tabib odasını.
Bir topluma hizmet sunan ,standartları belirleyen kurumların üyelerini sınavla alması taa ortaçağa lonca teşkilatlarına kadar gider.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri