Topraklama kablosunun kesiti ne olmalı?

Arkadaşlar bir soru daha sormak istiyorum:
Cihazdaki toprak kablosunu buattan ayırırken kıvılcım çıkması normal mi, yoksa toprak hattında bir sorun olduğuna işaret diyebilir miyiz?
Teşekkürler.
tesissatında kaçak var demektir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Valla hocam benim bulundugum tesiste neredeyse 10 tane harici topraklama var..bazi hassas olcum cihazlari icin hepsine ayri ayri topraklama cubugu cakilmis.uretici firma bu sekilde istiyor..senin sebeke topraklamn bizim cihazda parazite neden oluyor deyip ayri topraklama istiyorlar.bizde ayri topraklama yapip sorunu cozuyoruz..bunun icinde mi gidip dilekce verecegiz tedasa xedasa..topraklama hatti revizyonu icin ben boyle birsey ne gordum ne de duydum.ilgili kisinin sorumlulugundadir diye biliyorum?
http://www.emo.org.tr/ekler/504e3eeff19b74f_ek.pdf?dergi=488

2500 watlık 10 tane ısıtıcının bulunduğu kaplama atölyesine 30 metre uzaklıkta topraklama çubuğu çaktım.. ısıtıcıları bu topraklama hattına bağlayacağım.. 10 mm² kablo kesiti yeterli midir ?

2500 watlık 10 tane ısıtıcının bulunduğu kaplama atölyesine 30 metre uzaklıkta topraklama çubuğu çaktım.. ısıtıcıları bu topraklama hattına bağlayacağım.. 10 mm² kablo kesiti yeterli midir ?

cubuğu çaktın bağladın 10mm2 ile peki istediğin değerlerde olduğunu ölçebilecekmisin ?

Hayırlı akşamlar,
Binadan topraklamayı ayırmak istiyorum, kendime ait özel topraklama için topraklama kesiti ne olmalı?
Bende 2.5 mm² nya kablo var, sanırım o olmaz toprak kablosu ama kesiti az sanırım.
Kaç mm² olmalı kişisel toprak kablosu? Topraklama çubuğunu yağmur giderinin aktığı yerdeki toprağa çakmak doğru olur değil mi?
Teşekkürler.
Besleme kablosunun nötür kablo kesitinin yarısı kadar olmalı yani 2x16mm2 olan kablonun topraklama kablosu 6mm2 olmalı 8 lik topraklama kablosu yok. 3x35 mm2 kablonun 16 mm2 olmalı. 6mm2 kablonun 2.5mm2 olur.

Besleme kablosunun nötür kablo kesitinin yarısı kadar olmalı yani 2x16mm2 olan kablonun topraklama kablosu 6mm2 olmalı 8 lik topraklama kablosu yok. 3x35 mm2 kablonun 16 mm2 olmalı. 6mm2 kablonun 2.5mm2 olur.
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri