Topraklama kablosunun kesiti ne olmalı?

Tamda bundan bahsedecektim..madem oyle bir durum var denetlemesini,uygun olup olmadigini da gelsin xedas yapsin o vakit..ben niye her yil is sagligi firmalarina olcum yaptiriyorum, para oduyorum.. ayrica benim tesisim mahalli trafodan besleniyor..siz daha iyi bilirsiniz dogrusunu fakat ben harici topraklama yaptigim yerler icin hic boyle bir basvuruda bulunulmasi gerektigini dusunmuyorum..topraklama kisinin kendisinin yaptirmasi gereken bir uygulama.direnc dusurmek icin yapilacak islemler icin gidip basvuru da bulunmak projeye isletmek vs bana mantikli gelmiyor.zaten proje de degisiklik yapilmiyor ki.mevcut topraklama degeri dusurulmeye calisiliyor.:)

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tamda bundan bahsedecektim..madem oyle bir durum var denetlemesini,uygun olup olmadigini da gelsin xedas yapsin o vakit..ben niye her yil is sagligi firmalarina olcum yaptiriyorum, para oduyorum.. ayrica benim tesisim mahalli trafodan besleniyor..siz daha iyi bilirsiniz dogrusunu fakat ben harici topraklama yaptigim yerler icin hic boyle bir basvuruda bulunulmasi gerektigini dusunmuyorum..topraklama kisinin kendisinin yaptirmasi gereken bir uygulama.direnc dusurmek icin yapilacak islemler icin gidip basvuru da bulunmak projeye isletmek vs bana mantikli gelmiyor.zaten proje de degisiklik yapilmiyor ki.mevcut topraklama degeri dusurulmeye calisiliyor.:)
Bana mantıklı gelmeyen nokta binanın içinden bir dairenin kendi topraklamasını çekmesi ; kazık çakması ; topraklama değerini düşürmenin bu mevzularla bir alakası yok .....

Bana mantıklı gelmeyen nokta binanın içinden bir dairenin kendi topraklamasını çekmesi ; kazık çakması ; topraklama değerini düşürmenin bu mevzularla bir alakası yok .....
Hayir siz diyorsunuz ki tesisata yapilacak her turlu mudahale icin projenin tekrar onaylatilmasi gerekiyor..topraklama icin ben boyle birseyi mantikli bulmuyorum..tabiki reel de dediginiz dogru olabilir..ben konuya bastan dahil olmadigim icin arkadasin evinin tek katli mustakil oldugunu varsayarak kendi topraklamasini kendisinin yapmasinin bir problem olmayacagi kanisndayim..cok daireli bir binadaki dairelerden birinin kendi toprak hattini ayri olarak yapmasi durumuna dogru veya yanlis diyemem.

Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği
Madde 9 - KURULU TESİSLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ YA DA BÜYÜTÜLMESİ Kurulu tesislerin değiştirilmesi yada büyütülmesi için elektrik tesisatçısı, önceden var olan projenin esasına etki eden durumlar varsa, bunların değişiklik projesi ile işletmeye sunacak, yoksa gerekçesini açıklayarak ilk önce işletmenin iznini alacaktır .
Proje , Onay , Kurulum silsilesi ile kurulan hiç bir tesis de kullanıcının keyfi değişiklikler yapma yetkisi yoktur.
Binanın topraklaması var ve kötüyse ; ya da hiç yoksa da bu mevzunun çözümü kullanıcının kendi kazığını çakıp , topraklama hattını kendisinin çekmesi değildir ; çektiğiniz topraklama hattı sonuçta dağıtım şirketinin işletme topraklaması üzerinden hata akımını tamamlayacak . Bu resmen projeye sonradan bir ilavedir ve keyfe keder yapılamaz .

Madde 8- Elektrik iç tesislerine ilişkin etüt-öneri raporu, ön proje,
kesin proje, uygulama projesi ile varsa, son durum projeleri elektrik
mühendisi veya elektrik-elektronik mühendisleri ya da yetkileri
dahilinde
elektrikle ilgili fen adamları tarafından hazırlanır ve tüm proje
nüshalarındaki açıklama yazıları, metraj listeleri, raporlar, şemalar,
resimler, planlar ve hesaplar imzalanır.
Projelendirilen tesiste %20'lik alan veya güç değişimi olması
durumunda
tadilat projesi, kesin projeyi hazırlayanlar tarafından yapılır. Proje
müellifinin yazılı oluru olmadan tadilat yapılmaz.

elektrik iç tesisler proje hazırlama yonetmeliğinden alıntıdır.

Hayir siz diyorsunuz ki tesisata yapilacak her turlu mudahale icin projenin tekrar onaylatilmasi gerekiyor..topraklama icin ben boyle birseyi mantikli bulmuyorum..tabiki reel de dediginiz dogru olabilir..ben konuya bastan dahil olmadigim icin arkadasin evinin tek katli mustakil oldugunu varsayarak kendi topraklamasini kendisinin yapmasinin bir problem olmayacagi kanisndayim..cok daireli bir binadaki dairelerden birinin kendi toprak hattini ayri olarak yapmasi durumuna dogru veya yanlis diyemem.
Neyse bu klimasız toprağın dahi sıcaktan tüttüğü bu günlerde herkes bildiği gibi takılsın .....

@Öğretmen27 sen durumu anlamamışsın arkadaş kendi toprak hattını 0 dan çekecek mevcutta bir topraklama yok ve yönetmelikte geçen durum budur .
Durumu anladım Sn. Hocam. Ana branşman hattı 16 mm2 kadar olan kesitlerde toprak kesiti faz kesiti ile aynı olmak zorundadır. Bu ibareyi biliyorum. Kendi evine sadece çekeceği için kolon hattı da 4 mm2 olduğu için ondan böyle yorum yaptım. Burada da faz hatıı 4 mm2 olduğu için topraklamanın 4 mm2 olması gerektiğini söyledim. Madem yönetmelik öyledir baş tacı.:p

Arkadaşlar yorumlarınız için ayrı ayrı teşekkür ederim hepinize.
Şimdi ne yapılmalı? Diye bir özet soru sorayım.
Topraklama var ama sorun var; tekrar yazıyorum toprak hattında sorun var bir kımşunun cihazındaki kaçak benim termosifonu etkiliyor, kapalı konumda soğuk su girişini ısıtıyor ve spirali patlatacaktıki ben toprak hattını söktüm termosifonun.
Her daireyi inceleyemeyeceğime göre toprak hattını ayırmak istiyorum.
Haa bu arada burada hiçbir şey nizami değil, kafasıns göre bir şeyler yapıyor millet ortak bahçeyi kendi konutuna ekleyip büyütmeler, banya havalandırmasında 1 karış büyütüp havalandırmayı küçüktenler daha neler neler by uyanık insanlarla muhatap olmak istemediğimden toprak hattını ayırmak istiyorum kendileri ne yaparsa yapsın.
Gelelim konuya toprak hattı sorunlu öyle kullanılmaz, cihazlara zarar verecek ne yapayım söyleyin, akıl verin.

Sn.Kainat.Binamızda son zamanlarda halledilen ortak bir sorundan benzer örnek teşkil edebilmesi açısından da bahsedeyim ben size.15 senelik olan binamızda panoların sağ üst köşesinden geçen atık su borusunda bir çatlama olmuştu.Birkaç defa asıl mesleği elektrikçilik olan apartman yöneticimiz tarafından panonun,borulardan sızan bu su sızıntısı ile oluşan bu ıslaklığının giderilmesi için özel pano bakımı da yapıldı.En son çare olarak da atık su borusunun geçtiği bu köşe tavan kısmından kırılarak bu borular sağlamıyla, apartman yöneticimizin inisiyatifinde kat malikleri ile istişare edilip değiştirildi ve sorun kökünden de çözülmüş oldu,çok şükür.

Aslında asıl gelmek istediğim konu da sizin durumunuzda oluşan bu mağduriyetin (Kaçak bir akımın toprak hattı yoluyla gelerek sizin kapalı bile olsa bir termosifonunuza zarar verme durumuyla da ilişkili olan çok çeşitli olağanüstü haller,vb.) diğerlerini de benzer şekillerde ilgilendirip mağdur edebilmesi gerekir,eğer toprak hattının kesin zaaafiyeti (zayıflığı tescillenmiş olup) olup bu topraklama yapılan noktalardan,zayıf topraklama hattı yoluyla tüm kat maliklerinin de benzer sorunları yaşıyor olması da kuvvetle muhtemeldir diye düşünüyorum.

Aslında çoğunluğu ilgilendiren bir hassas konuyu,bir apartman yöneticisi de eğer bu binanızda varsa onun başkanlığında genel bir kararla,bu binanızın zayıf olan toprak hattını,acil yapılan bir toplantı sonundaki kararla,yetkili bir elektrikçiye topraklama sistemindeki kablolar,topraklama levhası veya kazıkları,temel topraklama,vb. tüm bu sistemi baştan aşağıya kadar kontrol edip varsa oluşan bu zafiyetleri, yetkili bir elektrikçiyle halledip buna harcanan masrafı da ortak olarak tüm kat maliklerinin üstlenebilmesi şekli çok daha adil ve çok daha mantıklı olacaktır diye de düşünüyorum.

Yani söylemek istediğim tek başınıza mevcut topraklama şartnamalerinin çok da dışına çıkarak münferit bir toprak hattını mevcut binayla paralelde çekmek istemenizden kat malikleri,apartman yöneticisi önderliğinde veya istişaresinde,bunu tam gidermek amaçlı alacağınız ortak bir karar ise daha sağlıklı ve daha isabetli olacaktır diye düşünüyorum.Kolay gelsin.Saygılarımla

Son düzenleme:
Sayın @binbaşı öncelikle teşekkür ederim.
Buradaki insanları bir görseniz uyanık, bedavacı tipler para zor çıkar, kendi başlarına gelse anında yaptırırlar, şu an lüzumsuz işlere para harcıyorlar, yanaşacaklarını sanmıyorum fakat şansımı deneyim ama 'bende' sorun yok diyip geçiştirecekler.
Sağ olun.

Arkadaşlar bir soru daha sormak istiyorum:
Cihazdaki toprak kablosunu buattan ayırırken kıvılcım çıkması normal mi, yoksa toprak hattında bir sorun olduğuna işaret diyebilir miyiz?
Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri