Topraklama kablosunun kesiti ne olmalı?

@Öğretmen27 sen durumu anlamamışsın arkadaş kendi toprak hattını 0 dan çekecek mevcutta bir topraklama yok ve yönetmelikte geçen durum budur .

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Binanın elektrik tesisatında öyle keyfinize keder tadilat yapamazsınız ; kendinize özel topraklama da çekemezsiniz ; çekerseniz de olacak her türlü riskin sorumluluğunu üstünüze alırsınız ; elektrik işi ben yaptım oldumla olmaz ; ......

Binanın elektrik tesisatında öyle keyfinize keder tadilat yapamazsınız ; kendinize özel topraklama da çekemezsiniz ; çekerseniz de olacak her türlü riskin sorumluluğunu üstünüze alırsınız ; elektrik işi ben yaptım oldumla olmaz ; ......

Yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle.
Ben bu mesajları telefondan yazıyorum, pc gibi kolay olmuyor; bazı ayrıntıları atlamış, yazmamış olabiliyorum.

Binanın tesisatı ile benim işim yok, zeminde olduğum için, toprak kablosu benim dairemden çıkacak, binanın tesisatına elimi sürmeyeceğim zaten sürülecek gibi değil.
Ben gördüğüm için yapma kararı aldım, yanlışsa bilmek isterim.
Eski evlerde özel, kendine ait topraklama hattı gördüm hatta ekmek fırınında bile gördüm, kendi bahçesine topraklama çubuğu çakılmış.
Yanlışsa bilmek isterim fakat topraklama olmayan ya da binanın topraklamasında sorun olan ne yapacak?
Sağ olun.

eski tesisatlarda toprak ve notr kabloları geneli izolesizdir.
ben kendi toprak hattınızı çekmenizde bir sakınca olduğunu düşünmüyorum ve böyle bir ibare varsa @ÖKSÜZÇOÇUK arkadaşımız paylaşırsa bizde bilgilenmiş oluruz.

ben kendi toprak hattınızı çekmenizde bir sakınca olduğunu düşünmüyorum ve böyle bir ibare varsa @ÖKSÜZÇOÇUK arkadaşımız paylaşırsa bizde bilgilenmiş oluruz.
Tedas gelip ana sayac panomuza kadar topraklama getirdide bizmi istemedik..koruma topraklamasi zaten kisinin kendisinin yapmasi veya yaptirmasi gereken bir durum..ozel olarak sohbene,asansore,sicak su kazanina kisacasi istediginiz heryere harici topraklama cekilebilir..tabiki yapilan islemin normlara uygun yapilmasi,yapildiktan sonra da uygun olcu aletleriyle direnc degerlerinin kontrol edilmesi onemli..

Topraklama var binada ama, sanırım komşulardan birisinin cihazında kaçak var, termosifonda sorun çıkartıyor o yüzden topraklamayı ayırıp kişisel yapmak istiyorum, bazı prizlerde topraklama yok.
Termosifon, buzdolabı, aspiratör ve 1 prizde topraklama var.
Dediğiniz gibi toprak kablosu izolesiz (bina dışı, daire içi izoleli) çıplak olarak gidiyor nereye gidiyorsa, ben sigorta kutusundan ötesini bilmiyorum.
Belki faz, toprak kablosuna değiyor, izoleli olsaydı belki olmazdı, daha iyi olurdu ama devamlı sorun olmadığı için cihaz kaçağı ihtimali daha yüksek.
Teşekkür ederim yorumunuz için.

Son düzenleme:
Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği
Madde 9 - KURULU TESİSLERİN DEĞİŞTİRİLMESİ YA DA BÜYÜTÜLMESİ Kurulu tesislerin değiştirilmesi yada büyütülmesi için elektrik tesisatçısı, önceden var olan projenin esasına etki eden durumlar varsa, bunların değişiklik projesi ile işletmeye sunacak, yoksa gerekçesini açıklayarak ilk önce işletmenin iznini alacaktır .
Proje , Onay , Kurulum silsilesi ile kurulan hiç bir tesis de kullanıcının keyfi değişiklikler yapma yetkisi yoktur.
Binanın topraklaması var ve kötüyse ; ya da hiç yoksa da bu mevzunun çözümü kullanıcının kendi kazığını çakıp , topraklama hattını kendisinin çekmesi değildir ; çektiğiniz topraklama hattı sonuçta dağıtım şirketinin işletme topraklaması üzerinden hata akımını tamamlayacak . Bu resmen projeye sonradan bir ilavedir ve keyfe keder yapılamaz .

Tedas gelip ana sayac panomuza kadar topraklama getirdide bizmi istemedik..koruma topraklamasi zaten kisinin kendisinin yapmasi veya yaptirmasi gereken bir durum..ozel olarak sohbene,asansore,sicak su kazanina kisacasi istediginiz heryere harici topraklama cekilebilir..tabiki yapilan islemin normlara uygun yapilmasi,yapildiktan sonra da uygun olcu aletleriyle direnc degerlerinin kontrol edilmesi onemli..
Oraya buraya harici topraklama çekmek diye bir şey de sözkonusu olamaz ; konut içinde kullanıcı bu durumlarda topraklı prizleri kullanarak bu sorununu çözer ; asansör tesisatı ise zaten kendi projesi olan bir tesisdir ; bunun topraklaması sonradan ilave edilmiş değildir .....

Oraya buraya harici topraklama çekmek diye bir şey de sözkonusu olamaz ; konut içinde kullanıcı bu durumlarda topraklı prizleri kullanarak bu sorununu çözer ; asansör tesisatı ise zaten kendi projesi olan bir tesisdir ; bunun topraklaması sonradan ilave edilmiş değildir .....
Valla hocam benim bulundugum tesiste neredeyse 10 tane harici topraklama var..bazi hassas olcum cihazlari icin hepsine ayri ayri topraklama cubugu cakilmis.uretici firma bu sekilde istiyor..senin sebeke topraklamn bizim cihazda parazite neden oluyor deyip ayri topraklama istiyorlar.bizde ayri topraklama yapip sorunu cozuyoruz..bunun icinde mi gidip dilekce verecegiz tedasa xedasa..topraklama hatti revizyonu icin ben boyle birsey ne gordum ne de duydum.ilgili kisinin sorumlulugundadir diye biliyorum?

Valla hocam benim bulundugum tesiste neredeyse 10 tane harici topraklama var..bazi hassas olcum cihazlari icin hepsine ayri ayri topraklama cubugu cakilmis.uretici firma bu sekilde istiyor..senin sebeke topraklamn bizim cihazda parazite neden oluyor deyip ayri topraklama istiyorlar.bizde ayri topraklama yapip sorunu cozuyoruz..bunun icinde mi gidip dilekce verecegiz tedasa xedasa..topraklama hatti revizyonu icin ben boyle birsey ne gordum ne de duydum.ilgili kisinin sorumlulugundadir diye biliyorum?
Mevzuatı oturup ben yazmadım :) İşyeri tesisleri için durum farklı olabilir ; şöyleki bu tesisler genelde kendi besleme transformatörlerinden beslenir ; işletme topraklamaları da kendilerine aittir ; bu durumda yapılan değişiklikleri mevcut projelerine işleyip ; topraklama ölçüm değerlerini de kayıt altına almaları yeterli olur diye düşünüyorum........

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri