Topraklama Hakkında Genel Bilgi

bende birşey merak ediyorum topraklamayı bina demirine bağlayıp denedim evde toprak hattı yok prizden kablo çektim prize takılı olan aletin gövdesinde elektirk vardı demire bağlayınca gövdedeki elektrik kesildi kontrol kalemi ile baktım ayrıca bazı yerlerde sıfırlama yaptım eve ayrı topraklama için ayrı kablo çekmek yerine nötr den bir kablo alıp topraklamaya bağlasam olurmu

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bende birşey merak ediyorum topraklamayı bina demirine bağlayıp denedim evde toprak hattı yok prizden kablo çektim prize takılı olan aletin gövdesinde elektirk vardı demire bağlayınca gövdedeki elektrik kesildi kontrol kalemi ile baktım ayrıca bazı yerlerde sıfırlama yaptım eve ayrı topraklama için ayrı kablo çekmek yerine nötr den bir kablo alıp topraklamaya bağlasam olurmu

Slm dediklerinizi kesinlikle yapmayın..Demire bağlayıp kontrol kalemiyle elektrik yoksa iş tamamdır diyemezsiniz..Demire topraklama yapılmaz ve bu sitede bu çok konuşuldu..Demirin direnci bakıra göre yüksek oldugundan tercih edilmez...Bakır kullanılmalı..Yarın birgün demirdeki direnç fazla oldugundan akımı topraga akıtamayarak kazalara sebep verebilir..Sıfırlama da yapmayın..Sıfırlamanın( nötr ile topragı birleştirme) çok tehlikeleri var...Bir elektrikçi gelir ters bağlarsa cihazların gövdelerinde çift faz olur ve cihazlarınız yanar.. Metal cihazların gövdesine el ile temasta elektrik çarpmaları hatta ölümlere kadar gider...Elektrikçi değilseniz ve tecrübeniz yoksa elektrik ile ilgili bu tür tehlikeli denemelerin faturası ağır olur..saygılar...

elektrikçi değilim bu işleri biraz bilirim forumda bazı arkadaşlar kolon demirlerine topraklama bağlanır diyor eve ayrı toprak hattı çekip kolon demirine bağlasak ne gibi sakıncaları olur denememde akımı toprağa veriyor ama içim pek rahat etmedi ondan sordum bide nasıl ölçeriz bunu bide yeni binalarda temel sağlam yapıldığı için düşünüyorum

elektrikçi değilim bu işleri biraz bilirim forumda bazı arkadaşlar kolon demirlerine topraklama bağlanır diyor eve ayrı toprak hattı çekip kolon demirine bağlasak ne gibi sakıncaları olur denememde akımı toprağa veriyor ama içim pek rahat etmedi ondan sordum bide nasıl ölçeriz bunu bide yeni binalarda temel sağlam yapıldığı için düşünüyorum

Ne olursa olsun binanın demirine topraklama yapılmaz...Avometre ile ölçülebilir mesela...

Ne olursa olsun binanın demirine topraklama yapılmaz...Avometre ile ölçülebilir mesela...
Memleketçe temel topraklaması konusunda anladığımız şey bu herhalde ; kolon demirlerine toprak hattı bağlamak ; şu anki çeviri ve zırvalama topraklama yönetmeliğiyle biz daha çok çarpılırız :) Yönetmelikler algılama seviyesi düşük insanların da kolayca anlayabileceği ve hazmedebileceği seviyede olmalı her zaman........

hala günümüzde sıfırlama yapan varmı ALLAH aşkına.! bu nasıl bi egitimsizlik yada tecrubesizlik yada başına buyruk yetişme diyim...

Halen günümüzde topraklamanın önemini bilmeyen,elektrikciler var.Birde akıllı geçinen elektronik cihazlar satanlar var.Hemde Türkiyede tanınmış firmalar,Tabiiki buradabunları açıklıyacak değil.Ama çok çok önemli bir olay anlatayım :
10 dairelik bir apartmmana dağalgaz çekiliyor,kombiler koyuluyor.Yüksek bir voltaj geliyor,3 daireye 2x1,5 topraklamasız hat kombinin şarteline gidiyor.Kombiyi bağlıyan sorumlu servis yetkilisi,kombiden çıkan 3 kablodan faz ve nötr ü bağlıyor,topraklamayı şartelin yenına bırakıyor.Diğer dairelerin kombisine bir şay olmuyor,sadece sigortaları atıyor,diğer dairelerin kombilerinin elektronik kartı yanıyar.O büyük firma ne diyor biliyormusunuz.Şartele topraklama gelmemişse bizde topraklamayı bağlamayız.Ancak Garanti belgesinde ve cihazın diğer kontrol klavuzlarında mutlak surette topraklama yapılacaktır demesine rağmen.Böyle bir saçmalık olmas sanıyorum..Gerçekten ben bunu öğrenmek istiyorum.Bu kombilere topraklama bağlanırmı,bağlanmaz mı.Diğer kombilerin sigortası atıyor,topraklaması olmıyanların ise beyinleri yanıyor.Saygılarımla.

Kıymetli dostlar,Ben yeni üye olduğum için yazıların ne kadar uzunlukta olacağını bilemiyorum.Hangi arkadaşa nereden cevap vereceğimi de bilemiyorum.Ama tecrübeli üye arkadaşlarımın sayesinde inşallah öğrenirim.

Kombilere topraklama çekilmediğinden bahsetmiştim.Olay bununla bitmiyor.Firmanın Garanti belgesinde,elektriksel olaylardan meydana gelen arızalardan ve zararlardan firma yetkili değildi.Bunu bütün elektronik ürünlerin garanti belgelerinde görürüz.
Firmanın servisi teklifini yaptı,elektronik kart 460 lira,ben firmaylada görüştüm,bunu siz karşılayacaksınız,elektrik idaresini mahkeme verip paranızı alacaksınız.
Bu durumu açıklamak üzere firmanın genel müdürünü telefonda aradım:Siz ürünün içerisinde gönderdiğiniz form larda,taahhüt etmişsiniz ki,(eğer kontrol listesinde belirtilen bir veya birden fazla koşul yerine getirilmemiş vea olumsuzluk varsa,yetkili servis eksiklikleri belirtecek,ürünü devreye almayacak ve ürünün garantisini başlatmayacaktır) Verilen cevap akıllara durgunluk veriyor.Kombiye çekilen elektrik hattında topraklama yoksa,servis de topraklamayı bağlamaz ve formda da topraklamanın olmadığını belirtir.
Doğalgaz iç tesisatını çeken firma nın elektirikcisinin belki yetki belgesi dahi yoktur.Halbuki kombinin değeri 1.900.ooTl.ve sözde yetkili servis çekiyor.Elimde üretici firmanın talimatları olduğu halde.Genel Müdür bunu kabul etmiyor,topraklamanın olmaması kombinin kartlarının yanmasına sebep olmaz.Yüksek voltaj dan dolayı kombiniz ve diğer elektroknik cihazlarınız yanmıştır diyerek israrını sürdürüydr. Burada insanın aklına geliyor.Dairenin topraklaması var,kombiye bağlanmamış kombi yandı,diğer cihazlar (uydu,internet modem adaptörü,fotokopi ve yazıcı )neden yanmıştı.
Bu olayların üzerine,doğalgaz tesisatını çeken firma,aynı elektrikçisini gönderip çekilen hattı yönetmeliklere uygun bir kablo ile yeniledi.Makina mühendisi olan bu arkadaşta,topraklamaya gerek olmadığını,kombi kolondan topraklama alıyor diyerek kendini temize çıkarıyor. Olay çok enterasan şimdi bu olayda suçlu partman sakinleri. NASIL MI.
09.10.2013 tarihinde gece meydana gelen patlamayla,dairelerin elektrikleride keslmişti.Elektrik şirketinden ekip geldi.Binanın panosuna baktı,sonrada asansör le direğe çıktı ne yaptı ne yapmadı bilinmez,elektrikler yandı.Neden olmuş diye sorulduğunda ise,sizin panonun topraklama klemensleri gevşemiş,ark yapmış ve ondan olmuş diyerek klemensleri sıkıp gittiler.
Ertesi gün akşama doğru ikinci bir patlama,elektrikler gitti ama ampullerde patladı.Zor bela ikinci ekip geldi(çünki grevleri varmış)Gelen arkadaşlardan bir tanesi hemen elektrik direğine çıktı,gevşemiş olan topraklamayı veya nötr ü sıktı ki elektirkler yandı.Bakınız panonun başında duran arkadaş kimi suçluyor.(Bu panonun bak topraklama klemensleri gevşemiş ondan arıza meydana gelmiş )demezmi.Tabiiki bir gece evvel kendi arkadaşlarının geldiğinden haberleri yok.O zaman dün gece gelen sizin arkadaşlarınız,bu klemensleri sıktık dediler,demekki sıkmamışlar deyince işin rengi değişti.Tabi çalışmadan dolayı bu klemensler gevşiyor demesi üzerine sözlü atışma başladı.Bir gecede nasıl oluyordu da klemensler gevşiyordu,anlamak çok zor.Ben anlıyamadım,anlıyan varsa lütfen açıklasın.10.10.2013 tarihinden şu ana kadar sigortalar atmadı.
Şimdi burada suçlu kim ? Elektrik idaresimi,kombiye hat çektiren firmamı,Kombinin yetkili servisimi.
Meeydana gelen maddi zararı kimden nasıl tahsil edeceğiz.Lütfen bilen varsa açıklarsa memnun oluruz.
.

selamın aleyküm ben sizi faz hattı toprak hattına temas ederse sigorta atarmı merakım için rahatsız etmiştim

selamın aleyküm ben sizi faz hattı toprak hattına temas ederse sigorta atarmı merakım için rahatsız etmiştim

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri