Topraklama Hakkında Genel Bilgi

Merhaba, elektro gitar çalıyorum ve gitar amfiye bağlıyken toprak bağlantısının zayıf veya yetersiz olmasından kaynaklı bir dip gürültüsü var, tellere yada gitar üstündeki metal aksamlara temas ettiğimde dip gürültüsü ortadan kalkıyor, elimi çekince tekrar başlıyor...bu durumun toprak sıkıntısıyla alakalı olduğunu düşünerek bir çözüm arıyorum??? Apartmana sağlıklı bir toprak hattı yaptıramayacağıma göre ne yapmalıyım? İzolasyon trafosu bu dip gürültüyü ortadan kaldırırmı yada ne yapabilirim?
Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yazıda bahsedilen Nötr toprak arasında ki gerilimin (2V) sebebinin %95 fazlara dengesiz yüklenmedir. 5 lik bir kısmı topraklama ile ilgilidir. Nötr toprak arası 3V olan yerde en güzel topraklama ile bile bu değer 2.8V dan aşağı düşmez. Temel sebep dengesiz yüklenmedir. Yazı genel olarak güzel fakat bazı noktalarda müdehale gerekiyo.

Herkese merhaba iyi günler benim iki sorum olacaktı rica etsem yardımcı olurmusunuz. Birincisi temel topraklaması yapılırken toprağa çakılan kazık ile bina arasına çekilen kablo türünü neden ttr seçiyoruz.
Bir diğer sorum ise topraklama ölçümü yapacağımız tesisin topraklama özgül direncini belirliyoruz bu konuda emo nun kriterleri var ama bazı tesisler için bu değerler değişebiliyor bu parametre değeri nasıl belirleriz. Teşekkür ederim.

merhaba bende bir soru sormak istiyorum bu konuda .Evim deki priz de toprak hattı var içinide açtım 3 adet kablo var gördüm .fakat şöyle bir durum la karşı kaşıyayım .. faz ve nötr arası ölçünce 220 küsür volta var faz ve toprak arası ölçünce yine aynı değeri alıyorum. , fakat nötr ve toprak arası ölçüm yapınca bir değer alamıyorum . bu durum ne anlama geliyor. . Parafudr sistemi yapacam fakat böyle bir durum da olmayacağını düşünüyorum ? Hatta ve hatta evdeki sigorta kutumu söküp daireye binadan gelen toprak kablosu ilede ölçerek denedim aynı şekilde aynı sonuçları aldım. Ayrıca yan komşum ve alt komşumdada prizden kontrol ettim onlar dada aynı şekilde durum .. bu durumda topraklama hattının böyle davranışı ne anlama geliyor .

Ayrıca yakın zaman da sitenin yakınlarına yıldırım düştüğünde tv uydu alıcım ve modemim bozuldu . Topraklama hattı sağlam olmadığından mıdır bu durum . bu söylediklerim ne anlama geliyor ve ne yapmam gerekiyor ve bu arada 14 katlı sitede 6. katta oturuyorum .

Merhaba, boluda okuyan bir universite ogrencisiyim. Kiraea bulunduğumuz bina çok eski ve binada topraklama yok. Butun aletlerimiz bozuluyor, camasir makinasindan vs elektrik çarpiyor. 1 sene boyunca iyi kotu idare ettik ama bu sene maddi açidan zar zor bir sekilde yeni bir masaüstü bilgisayar aldim ve olabildigince zarardan korumak istiyorum. Bunun icin bir elektrikciyle konustum binanin tamamina topraklama mümkün olmadigi için en azindan bir odayı korumak adına evin bir odasının bir prizine topraklama yapmak istedigimi soyledim. Maliyetli olur ve saglikli olmaz dedi. Baska bir elektrikci ise yapabilecegini soyledi. Topraklama alt yapisi olmayan evde tek prize topraklama yapmak ne kadar saglikli olur? Hasardan koruyabilir mi veya sağlık acisindan daha mi çok risk yaratir? Aramizda illaki elektrik ustaları vardır. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Not : tehlikeli oldugu icin sifirlama veya su borusuna oda içinde topraklama yapma gibi yonlemleri yapmak istemiyorum. Can bir yana bilgisayar bir yana. Insan sagligi acisindan en guvenli ve elektronik esya sagligi acisindan en tehlikesizi ne olur benim için?

Merhaba, boluda okuyan bir universite ogrencisiyim. Kiraea bulunduğumuz bina çok eski ve binada topraklama yok. Butun aletlerimiz bozuluyor, camasir makinasindan vs elektrik çarpiyor. 1 sene boyunca iyi kotu idare ettik ama bu sene maddi açidan zar zor bir sekilde yeni bir masaüstü bilgisayar aldim ve olabildigince zarardan korumak istiyorum. Bunun icin bir elektrikciyle konustum binanin tamamina topraklama mümkün olmadigi için en azindan bir odayı korumak adına evin bir odasının bir prizine topraklama yapmak istedigimi soyledim. Maliyetli olur ve saglikli olmaz dedi. Baska bir elektrikci ise yapabilecegini soyledi. Topraklama alt yapisi olmayan evde tek prize topraklama yapmak ne kadar saglikli olur? Hasardan koruyabilir mi veya sağlık acisindan daha mi çok risk yaratir? Aramizda illaki elektrik ustaları vardır. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim. Not : tehlikeli oldugu icin sifirlama veya su borusuna oda içinde topraklama yapma gibi yonlemleri yapmak istemiyorum. Can bir yana bilgisayar bir yana. Insan sagligi acisindan en guvenli ve elektronik esya sagligi acisindan en tehlikesizi ne olur benim için?
Yalandan yere topraklama yapar pek saglıklı olmaz o

Hocam kaçıncı kattasiniz

merhaba arkadaşlar bir elektrik prizinde 3 bağlantı yeri vardır faz nötr toprak eğer toprak olan yerede nötürü bağlarsak bir sakıncası varmı acaba

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri