topraklama gidip geliyor

ozankar

Üye
Öncelikle selamlar,

Odam da ki prize bir yonca takılı, ona da iki adet 3lü uzatma takılı, uzatmalardan biride amfi takılı diğerinde bilgisayar. Amfinin takılı olduğunda hiç bir sorun yok ancak bilgisayar üzerinde elimi gezdirdiğimde elektrik hissediyorum. Bu sorunun nereden kaynaklandığını anlamak için yoncayı ve uzatmayı açıp baktım bir sorun görünmüyordu toplayıp geri taktığımda ise sorun çözülmüştü, bir kaç gün sonra tekrar başladı. Voltajları ölçtüğümde de toprak ile faz ve nötr arasında da voltaj ölçüyorum(şuan kaç olduğunu hatırlamıyorum isterseniz tekrar ölçerim). Denemediğim tek şey iki uzatmayı değiştirmek oldu o da diğerinin yeri nedeniyle biraz zahmetli olacak.

Neden olabilir.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İlk önce elektrikçi değilseniz ki büyük ihtimal değilsiniz , elektrikli cihazları söküp dağıtmaktan imtina ediniz. Kuvvetle muhtemel ki bilgisayarınızın power supply ında bir sorun olabilir , dediğiniz durumu evin içindeki başka prizlere takarak teyit edebilirsiniz , hiçbir şeyde sorun olmayıp başka sorunlu bir cihazdan potansiyel sürüklenmesi ile gerilim gelmesi de mümkün , bunun tespitini de sizin yapmanız zor...
EDİT : Statik elektrik olma ihtimali de var....

Son düzenleme:
İlk önce elektrikçi değilseniz ki büyük ihtimal değilsiniz , elektrikli cihazları söküp dağıtmaktan imtina ediniz. Kuvvetle muhtemel ki bilgisayarınızın power supply ında bir sorun olabilir , dediğiniz durumu evin içindeki başka prizlere takarak teyit edebilirsiniz , hiçbir şeyde sorun olmayıp başka sorunlu bir cihazdan potansiyel sürüklenmesi ile gerilim gelmesi de mümkün , bunun tespitini de sizin yapmanız zor...
Uyemiz bir yabanci terim kullanmis. Bilmiyor olma ihtimaliniza karşı dipnot eklemek istedim.
power supply=guc kaynağı
Elektrigi prizden alip bilgisayara aktaran kısım.

Öncelikle selamlar,

Odam da ki prize bir yonca takılı, ona da iki adet 3lü uzatma takılı, uzatmalardan biride amfi takılı diğerinde bilgisayar. Amfinin takılı olduğunda hiç bir sorun yok ancak bilgisayar üzerinde elimi gezdirdiğimde elektrik hissediyorum. Bu sorunun nereden kaynaklandığını anlamak için yoncayı ve uzatmayı açıp baktım bir sorun görünmüyordu toplayıp geri taktığımda ise sorun çözülmüştü, bir kaç gün sonra tekrar başladı. Voltajları ölçtüğümde de toprak ile faz ve nötr arasında da voltaj ölçüyorum(şuan kaç olduğunu hatırlamıyorum isterseniz tekrar ölçerim). Denemediğim tek şey iki uzatmayı değiştirmek oldu o da diğerinin yeri nedeniyle biraz zahmetli olacak.

Neden olabilir.

Konutlarda topraklama konusunda yaşanan sorunların en önemli sebeplerinden birisi kalitesiz veya oksitlenmiş priz ve uzatma kablolarıdır.Topraklama mandal kıskacı' nın temas etmediği anlarda, prize bağlı elektrikli tüm cihazlardan metal gövdelere kaçak akım akması kaçınılmazdır.Muhtemelen sizin sorununuz da aynı.

Elektrikçi değilim ancak gerekli tedbirleri alarak elektrikli aletler ile hobi seviyesinde uğraşıyorum. Bilgisayarda sorun yok, eski odamdaki prizde hiç bir zaman böyle bir sorun yaşamadım, ancak salonda da sorun oluyor ama orayı kullanmıyorum.

Aynı prize bağlı müzik setinde de sorun olmuyor. Uzatmada da sorun göremedim ancak anladığım kadarıyla sorun uzatmada görünüyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri