topraklama ölçümü

Sn promete soylede olabılır.3 ad 1ohm yada degerı bılınen dırencle Sn uzmansel ve benım bahsettıgımız baglantıları büroda deneyebılırsın

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kzanalım bakalım:) kırmızı ve sarıyı cubuklara bağlıyorsunuz. Köprülemeyi ise eğer çubuk kullanamıyorsanız yer yoksa falan işte o zaman yapıyorsunuz.. o zaman sarı ile kırmızıyı köprüleyip bi boruya demire ne bilim toprak alan bişey bulup ona bağlıyorsunuz. E yide yani yeşili ölçeceğiniz baraya bağlıyorsunuz. Eğer iki tane e varsa birie bağlamanız yeterlidir. Cihazı tam görebilsem tam olarak söyleyebilirimde görünmüyorki. meğermetrelerde 3 uç vardır. sizdeki arkadaşın dediği gibi multimetre olabilir. (tabi yine toprak direncide ölçüyor:))

___

Hı birde çubukla ölçecekseniz batırdığınız yer nemli olsun değilsede biraz su dökün 2-3 litre falan işte. Bişi daha cubuksuz ölçtüğünüzde yani kırmızı sarı köprülü iken voltajı ölçmeyin sadece direnci ölçün gerçi cihaz korumalı ise birşey olmayabilir ama cihazı bilmiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
iyiakşamlar herkese maalesef ancak nete girebildim cuma günü resimlerini çektim anacak şimdi ekleyebildim kusura bakmayın.
Sn promete soylede olabılır.3 ad 1ohm yada degerı bılınen dırencle Sn uzmansel ve benım bahsettıgımız baglantıları büroda deneyebılırsın
bu çok mantıklı inşaat sahasından önce denemk lazım neticede buda bir tür multimetre dimi:)
Bir de
E'lerden birisi yeterli gelir ama görmek gerek demiş sn uzmansel resimlerini ekledim buna göre hangi uçlar kazıklara bağlanacak hangi uçlar baraya baglanacak soyleyebilirmisiniz diğer bağlantıları hafta içi deniyecegim sonucları yazarım buraya saygılar

Ekli dosyalar

• SP_A0384.jpg
    SP_A0384.jpg
    20 KB · Görüntüleme: 131
  • SP_A0385.jpg
    SP_A0385.jpg
    21.3 KB · Görüntüleme: 91
Evet söyleyebiliriz:) E1com yazan uc baraya bağlanacak P1 ucu birinci kazığa P2 ucu ikinci kazığa bağlanacak. Senin ölçü aletinde kazık kullanmayacaksan köprü olayına gerek yokmuş kazıksız ölçeceksende E1 ucunu yine baraya E2 ucunuda toprak alacağın yere bağlayacaksın. yani o zaman P1 ve P2 ucunu kullanmayacaksın. Kolay gelsin tekrar. ( Bak eğer işe yararsaki yarayacak yani bu şekilde zaten o zaman popülerite puanı istiyorum ona göre:D Zaten şimdidende verebilirsin:))

Son düzenleme:
Sn Promete resimden anladığım E1 ve E2 ölçeceğiniz bara yada topraklama elemanına , kazıklara ise P1 ve P2 diye yorumluyorum.E1 ve E 2 arasında dikkat ettiyseniz topraklama simgesi var .Kazıklarda su kullanmayın çünki değer düşük çıkar ve aldatıcı olur.

Son düzenleme:
teşkkürler sayın forumdaşlar dün sahada deneme imkanı bulduk,e1i ölçüm barasına,p1ve p2 kazıklara bağlanınca değer okunabilindi, ancak diğer konuda buna paral gitmiş bizim ölçüm yaptığımız alan onceden sulanmış yani nemliydi arada 5-10m bırakarak ölçüm yapınca 0.05ohm gibi bir değer okudum daha uzak yani kuru bir yere götürünce kazıkları ölçüm 0.03 ohma düştü bu bilgiyide palaşayım dedim.
sn uzmansele ve chafalpaya tekrar teşşekkür etmek isterim ancak popularie erden veriliyor bilemiyorum tekrar saygılar,iyi çalışmalar hocam

sayın promete 0,05 ohm topraklama için çok küçük bir değer gibi geldi bana.faraday kafesi türünde bir tesis mi yapıldı acaba.oyle bıle olsa cok küçük zor bir değer.

teşkkürler sayın forumdaşlar dün sahada deneme imkanı bulduk,e1i ölçüm barasına,p1ve p2 kazıklara bağlanınca değer okunabilindi, ancak diğer konuda buna paral gitmiş bizim ölçüm yaptığımız alan onceden sulanmış yani nemliydi arada 5-10m bırakarak ölçüm yapınca 0.05ohm gibi bir değer okudum daha uzak yani kuru bir yere götürünce kazıkları ölçüm 0.03 ohma düştü bu bilgiyide palaşayım dedim.
sn uzmansele ve chafalpaya tekrar teşşekkür etmek isterim ancak popularie erden veriliyor bilemiyorum tekrar saygılar,iyi çalışmalar hocam

Ne demek canım .. bilgi paylaştıkça büyür:p Popülarite işini zaten şakasına sölemiştim ama bilmmemen kütü oldu yaw:( :)

promete arkadaşım.Sadece kablolarınızın direnci bile,ölçtüğünüz değerden büyüktür.Ya öl-
çümünüz yanlış,veya ölçü aletiniz hatalı.

cihazın arkasında resimli göstermesi lazım..

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri