Topraklama ölçümü ve çevrim empedansı ölçümü faydalı bilgiler

Alçak Mühendis

Usta Üye
Topraklama olcumune hakim bir meslektasim soracaklarima net bir yanit verebilir mi acaba. Topraklamalar egitimine katildim ve periyodik kontrol isi yapan bir firmada calisiyorum. Firmadaki tek yetkili ben oldugum icin bilmedigim ya da takildigim bir yerde soru sorabilecegim kimse yok.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Egitime gitmeden once birkac olcum yaparak nerelerde zorlanacagima bakip hocaya sorularimi sormustum ama egitimden sonra hic bilmedigim bir konu cikti karsima. Cevrim Empedansi.

Cevrim empedansini bir kac muhendis ve tekniker buyugume sordum ama farkli ve net olmayan yanitlar aldim. Bu da bildikleriminde kafamda bulabmasina neden oldu. En sonunda isin icinden cikamaz oldum ve yaptigim olcumler kafamda somut seyler ifade etmiyor.

En bastan herseyi net sekilde oturtalim, boylece yeni baslayacak herkes icin de guzel bir arsiv olur.
1. Topraklama olcumu nedir.
2. Cevrim empedansi nedir.
3. Topraklama olcumu ile cevrim empedansi arasindaki fark nedir.
4. Topraklama olcumu neden yapilir, cikan sonuc ne ise yarar.
5. Cevrim empesansi olcumu neden yapilir, cikan sonuc ne ise yarar.
6. Cevrim empedansi olcumu de bir topraklama olcumu mudur, yani cevrim empedansi olcmek topraklama bilgisi icin yeterli midir, yoksa ikisi alakasiz olup tekrar topraklama gecis direnci de olculmeli midir.
7. Bir tesis topraklamasinin olculmesini istediginde biz neyi olcmeliyiz. Toprak mi cevrim empedansi mi. Hangisini olctugumuzde neyi olcmus oluruz. Hangi durumda topraklama ölçülür hangi durumda cevrim empedansi olculur. Kacak akim koruma rolesinin takili olup olmamasi olcum seklini etkiler mi.
8. Topraklama gecis direnci uygunsuz ciktiginda (kime gore uygun olacagi tartisilir bir konu olsa da ) uygun hale getirmek icin ne yapmak gerekir.
9. Cevrim empedansi uygunsuz ciktiginda uygun hale getirmek icn neler yapmak gerekir.
10. Cevrim empedansi olcumunde besleme kablo kesitini bilmenin ne faydasi oluyor.
11. Fise takilan cihazlarda kacak akim koruma rolesi yoksa cevrim empedansi olcumu neden yapilmiyor.

Son düzenleme:
Bu 11 soruyla konunun aydinlanacagini dusunuyorum. Eger net cevaplar yazan olursa simdiden teşekkür ederim.

Özelden kendini ve firmanı tanıtırsan, sordularında yardımcı olayım size.

Toprak Megeri olarak adlandırdığınız MEGGER markasının Türkiye distribütörü Sanpa Elektronik AŞ'nin Teknik Satış Müdürü olarak üzülerek belirtmeliyimki hep kulaktan dolma bilgiler paylaşılmış...Sık sık düzenlediğimiz Topraklama ölçüm seminerlerimize ücretsiz olarak katılabilirsiniz. benimle her türlü teknik konuda iletişim kurabilmek için mail adresim [email protected] Lütfen çekinmeyiniz her türlü konuda yardımcı olmaya hazırım. Yeterki artık şu topraklamayı doğru ölçelim.

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,919
Son üye
Serdar.59

Yeni konular

Geri