Topraklama Ölçüm Raporunu Tekniker olarak doldurabilir miyiz?

takcay78

Üye
İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti veren X bir firmada çalışıyorum. Firmalara topraklama ölçümü yapıp rapor düzenliyorum. Elektrik teknikeriyim...Yakın zamanda işten ayrılacağım.Düşüncem kendime işolanağı yaratmak.Topraklama ölçümlerini şirket unvanı olmadan yapıp (kalibre edilmiş kaliteli bir cihaz ile) raporla ya bilir miyim? Geçerliliği olur mu ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ölçümü isteyen tarafından kabul ediliyor ise,mesele yok.Genel kural,EMO tarafından ,topraklama eğitimi
verilmiş mühendisler tarafından yerine getirilmesi gereken bir hizmettir.

Ölçümü isteyen tarafından kabul ediliyor ise,mesele yok.Genel kural,EMO tarafından ,topraklama eğitimi
verilmiş mühendisler tarafından yerine getirilmesi gereken bir hizmettir.
Hocam EMO dan eğitim alabilmek için EMOya kayıtlı olma şartı aranıyor. EMOya kayıtlı olmak için ise Mühendis olma şartı var...
Ben teknikerim EMO dan eğitim talep ettim sen teknikersin veremeyiz dediler :)

Ancak şuan yasal bir boşluk var Tekniker ölçüm yapamaz denmiyor.

Tekniker ölçüm yapar da denmiyor.Dikkat ederseniz " Ölçümü isteyen " tabiri kullandım.EMO,topraklama
eğitimi almamış mühendislerin yapmış olduğu ölçümleri bile onaylamıyor.

takcay78 ölçüm yapabilir ve rapor hazırlayabilirsiniz fakat bu hazırladığınız raporları ancak emo tarafından verilen ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ YETKİLENDİRME BELGESİ ne sahip mühendis tarafından onaylanabilir. Aksi takdirde bir geçerliliği yoktur. Nitekim günümüzde de ölçümü başkası yapıyor imzayı başkası atıyor genelde.

Yani bu belgeyi almış bir mühendis bulup belgenize ücret karşılığı imza attırmazsanız düzenlediğiniz belgenin resmiyeti yok!...

Sizin açınızdan bakarsak malesef öyle görünüyor :)

Ben çalışıcam,trafonun dibine kadar giricem,panoda kablolarla oynuycam.... mühendis imzasından para kazanacak!

Ne güzel hayat :)
dediğin doğru ama kolay kolay hiç bir yetkili mühendiste sizin yaptığınız işe onay vermez.
İş Sağlığı ve Güvenliği hizmeti veren X bir firmada çalışıyorum. Firmalara topraklama ölçümü yapıp rapor düzenliyorum. Elektrik teknikeriyim...Yakın zamanda işten ayrılacağım.Düşüncem kendime işolanağı yaratmak.Topraklama ölçümlerini şirket unvanı olmadan yapıp (kalibre edilmiş kaliteli bir cihaz ile) raporla ya bilir miyim? Geçerliliği olur mu ?
yasa belli , belirttiğin işi sadece yetkili mühendis yapar. ancak ; piyasada müşteri dahi bilmez bu konuları bana topraklama belgesi verilsinde kim verirse versin diyebilir. tabi bazı müşteriler bilinclidir ve yetkili mühendis arar . mesele iki şahıs arasında olan bir konu yani iş yaptıranla - işi yapan arasında geçer. kendi aralarında ne yapar ne eder kimseyi ilgilendirmez, isteyen istediği yerden kişiden rapor alır. ancak burda bir hukuki , emniyeti suistimal vs olduysa ve yetkili mühendis harici bir rapor var ise o zaman hukuk önünde hem işi yaptıranın işi geçersiz hemde işi yapan yetkili mühendis harici tekniker, teknisyen vs. her kimse suç işlemiş olur. sahte belge olmuş olur. ( ancak bazı elektrik kurumlarında yetkili elektrik teknikeri ve teknisyenlerden sadece yaptığı talepler, güç artırma vs. lerde topraklama belgesi olçümün kabul ediyor) . kısaca bilinsinki , müşteride bilsin veya herkes bilsin : topraklama yetkisini yasal olarak sadece yetkili mühendis ölçer ve raporu tanzim eder. bunu haricine kimse itibar etmesin ....

dediğin doğru ama kolay kolay hiç bir yetkili mühendiste sizin yaptığınız işe onay vermez.

yasa belli , belirttiğin işi sadece yetkili mühendis yapar. ancak ; piyasada müşteri dahi bilmez bu konuları bana topraklama belgesi verilsinde kim verirse versin diyebilir. tabi bazı müşteriler bilinclidir ve yetkili mühendis arar . mesele iki şahıs arasında olan bir konu yani iş yaptıranla - işi yapan arasında geçer. kendi aralarında ne yapar ne eder kimseyi ilgilendirmez, isteyen istediği yerden kişiden rapor alır. ancak burda bir hukuki , emniyeti suistimal vs olduysa ve yetkili mühendis harici bir rapor var ise o zaman hukuk önünde hem işi yaptıranın işi geçersiz hemde işi yapan yetkili mühendis harici tekniker, teknisyen vs. her kimse suç işlemiş olur. sahte belge olmuş olur. ( ancak bazı elektrik kurumlarında yetkili elektrik teknikeri ve teknisyenlerden sadece yaptığı talepler, güç artırma vs. lerde topraklama belgesi olçümün kabul ediyor) . kısaca bilinsinki , müşteride bilsin veya herkes bilsin : topraklama yetkisini yasal olarak sadece yetkili mühendis ölçer ve raporu tanzim eder. bunu haricine kimse itibar etmesin ....
Yanlış bilgi veriyorsunuz, topraklama ölçümleri gibi ölçümleri sadece elektrik mühendisleri yapmaz.
İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğinin ilgili maddesi şu şekilde ;
2.3.2. Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, (Ek ibare:RG-23/7/2016-29779) (2) elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

Ama şöyle bir ekleme yapayım; pratikte firmaların çoğu dediğiniz gibi uygun raporum olsun kimden olursa olsun demiyor, hepsi EMO'dan alınmış belgeleri ve bir çoğuda bakanlıktan alınmış ekipnet numarasını istiyor.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri