toprakla notr arası 33volt nasıl ayırırım

işletmede daha önce toprakla notr birleşikti ana dağıtım panosundan ayırdık fakat tali panolarda hala birleşik tali pano ile makina gövdesi arasında 30-35 volt gibi bir voltaj görüyorum.arada çalışanları titretiyor.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
işletmede daha önce toprakla notr birleşikti ana dağıtım panosundan ayırdık fakat tali panolarda hala birleşik tali pano ile makina gövdesi arasında 30-35 volt gibi bir voltaj görüyorum.arada çalışanları titretiyor.
Nötr hattında gerilim olduğu ve bunun topraklama hattı ile bir çok noktaya sürüklendiği aşikar . İlk önce bence tali panolardaki sıfırlamayı ayırın , daha sonra fazlarınız da dengesiz yüklenme varsa ki onun da olma ihtimali fazla , yüklerinizi fazlara dengeli dağıtın , en son da nötr kesitiniz yetersiz ise nötr kesitini arttırın .
Daha başka sebeplerde olabilir . İlk önceliğiniz bu olsun . Çünkü nötr toprak arası ölçülen voltaj topraklama direncinden bağımsızdır .
http://www.emo.org.tr/ekler/6a5b31c85dbd15f_ek.pdf?dergi=949
ELEKTRİK TESİSİ TOPRAKLAMALARINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLIKLAR
Nötr-toprak arasında ölçülen gerilimler, tesisin topraklama direnci değerinin düşürülmesi ile azaltılabilir.
Yanlış. Nötr-toprak arasında ölçülen gerilimler tesisinin topraklama direncinden bağımsızdır. Bu gerilimler ancak,
12a. Nötr kesiti arttırılarak,
12b. İzolasyon trafosu kullanılarak,
12c. Nötrde harmonik akımlar varsa, nötr iletkeninde harmonik filtresi konarak azaltılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri