topraklı priz

Gene bu sitede daha öncelerde prizin toprak ayağı neden fazla ısınır gibi bir konu açılmıştı.
Demekki faz' ıda, nötürü de toprağıda yanabiliyormuş.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
nötr ve faz ikiside yanabiliyor fakat benimde genel gözlemim %80 nötr yanmakta
nedenini açıkça tam bilmiyorum

nötr ve faz ikiside yanabiliyor fakat benimde genel gözlemim %80 nötr yanmakta
nedenini açıkça tam bilmiyorum a cevaptır

arkadaşım prizlerde nötür iletkeni bağlantı noktasının yanması benim kanaatımce nötürün linyelerde ortak çekilmesi olabilir (tabi gevşek bağlantı yoksa)şöyleki bazı elektrikçiler malzemeden tasarruf sağlamak amacıyla yönetmeliğe aykırı olmasına rağmen bir linye borusundan iki faz ve nötür çekmekteler yani hem iki ayrı linyeyi bir borudan götürmekte ve nötürüde ortak çekmekteler bunun sonucu iki fazın dönüşü tek bir iletkenden döndüğü için nötür iletkeni ve bağlantı noktaları aşırı ısınmaktadır kimi zamanda nötür faz iletkeni kesitinde çekilmesi gerekirken malzemeden çalınarak daha ince kesitli nötür iletkenleri çekilebilmektedir.bir başka husus da burada detayını anlatamayacağım bir kaçak elektrik bağlama usulüde nötür iletkenini ısınmasına bağlantı noktalarının yanmasına (tabi gevşek bağlantılarda bunu hızlandırır) neden olur böyle durumlarda tesisat kontrol edilmeli linyelerde nötür ortak çekilmişmi ve kesiti faz iletkeni kesitindemi. faz ve nötür iletkenleri aydınlatma ve priz linyelerinde ve de priz sortilerinde en az 2.5 mm2 kesitinde olmalıdır .Ayrıca prizden prize geçişte yönetmeliğe göre yasaktır .maalesef buda uygulamada denetim yetersizliklerinden dolayı çok rasladığımız bir durumdur

Son düzenleme:
eğer bir arızaya gittim baktım prizin topraklama iletkeni yanmış ise ilk aklıma gelen şey o prizden çekilen elektriğin kaçak (sayaca yazdırılmadan) çekildiğidir böyle bir olay başıma geldi çeşitli ölçmelerle faz nötür faz tprak gerilimi gibi kanaatım kesinleşti ev sahibi dul bir bayandı biraz sorgulayınca kaçak kullandığını itiraf etti ve hayretle karşıladığım ,bu işide birine parayla yaptırmış kömür alamamış evini elektrik sobasıyla ısıtıyordu. ve dul bir bayandı ve komşuluk ilişkilerimizde vardı o nedenle eşimle gitmiştim.evinde erkek yoksa asla bir eve tek başıma girmem yanıma birini alır öyle giderim. ona yaptığı işin doğru olmadığını eğer devam ederse çamaşır makinası buzdolabı gibi motorlu cihazlarınında kısa sürede yanabileceğini ve daha zararlı çıkacagını izah ederek kaçagı düzelttirmesini tavsiye ettim .bu olay yaklaşık 5 yıl önce başımdan geçmiş bir anım.sizlerle paylaşmak istedim

Son düzenleme:
tuh tuh tuh...hala daha topraklama iletkenini inşaat telinden çeken elektrikçiler var maalesef .bir gün bu konularla ilğili ders anlatırken yönetmelik maddeleri vs topraklama iletkeniin de faz iletkeni kesitinde çekilmesi gerektiğini söylediğimde bir öğrencim söz alarak hocam ... çalıştığım iş yerinde biz inşaat teli çekiyoruz demişti. hayretle karşıladım.
diğer öğrencilerde hemen olaya atladı ustanın deşifre olmaması için tartışmayı önledim ve inşaat teliyle topraklama iletkeni çekmenin teknik yönden mahsurlarını örneklerle değerler vererek anlatmak zorunda kaldım..ve işin ilgincide bunu yapan ustada meslekte yeni biri değildi. elektrik tesisat taahüt işleri yapan kişilerin patronu inşaat mütahitler i yada kooperatif başkanı değildir.şöyle düşünmelidir benim yaptığım taesisatı kim kullanıyorsa asıl patronum odur o nedenle yaptığım taesisat 2-3 yılda iflas etmemeli tesisattan yaralanan kişi memnun olmalı 2-3 yıl gibi kısa sürelerde tesisatın sağını solunu yeniletmek zorunda kalmamalı. eğer zaten yaptığın tesisatlar 3-4 yıl içinde iflas ediyorsa kullanan kişi yeniden masraflar ederek sağını solubnu yeniletmek zorunda kalıyorsa soracaktır bunu kim yaptı ve o ustanın piyasada uzun vadede tutunmasıda mümkün değildir yapılan araştırmalara göre memnun olmayan bir müşteri nin en az 10 müşteri kaybına sebeb olduğu görülmüş .amerikada marketler zinciri kuran birine sorduklarında başarısının sırrını müşteri memnuniyetini sağlamak olduğunu söylemiş.kaliteden taviz vererek ucuza iş alan kişiler aynı zamanda haksız rekabetede sebeb olmaktadırlar . bunların meslek odalarınca da takibi yapılarak gerekirse meslekten ihracı gibi tetbirlerde gündeme getirilmelidir kanatindeyim

nötür iletkeni sayaç panosuna kadar aynen faz iletkeni gibi aktif bir iletkendir bina nötür iletkeni ile buluşuncaya kadar kesitine ve bağlantılarına dikkat edilmelidir. topraklama iletkeni ise sadece arıza durumlarında elektrikli cihaz ve makinaların gövdelerinde oluşabilecek tehlike dokunma gerilimlerini ortadan kaldırmak maksadıyla tesis edilir. gerek kolon gerekse linye hatlarında faz iletkeni kesitinde çekilmesi yönetmelik gereğidir çünkü ince, kesiti az çekersen direnci çok yüksek olacağında kaçak akım bu yolu tercih etmeyecek ve cihaza dokunan insanın direnci daha küçük kalması durumunda akım insan
vücudu ve zeminden devreyi tamamlayacaktir böylece koruma maksadıyla çekilen hat görevini yapamayacaktır. o nedenle pasf iletken olsa bile topraklama iletkeninin kesitide önemlidir

Son düzenleme:
gcwebs arkadasım Amerikadaki voltajı yazmış 110/110 paralel diye nötr olmadan nasıl devreyi tamamlayabilirsin.Amerikada bildigim fazlar arası 200 volt normal 110 volt sadece frekans farklı .

genelde en çok yanma sebebi gevşeklikten olur elektrik sistemi gevşekliği asla kabul etmez

nötr uçlarının yanma sebebi Türkiyedeki sistemlerde nötrün devreyi tamamlamasıdır yani elektrik biyerden girer devredeki elamana enerjiyi verir ve devrenin tamamlanmasında nötr etkili olur bu yüzden dolayı en son nötr devreyi tamamladığı için zamanla aşınır, ısınır.

Amerika'daki sistemlerde ise 110VAC'dir yani nötr yoktur enerji 110 110 paralel şekilde devreyi tamamlar.

başka bir arkadaşta sormuş bende bu konuyu anlamadım, bize anlatılan amerikan sisteminde frekansın değişmesi ve faz nötr hattının 110V olduğudur, tabii gözümle görmüş değilim :)

Amerika'daki sistemlerde ise 110VAC'dir yani nötr yoktur enerji 110 110 paralel şekilde devreyi tamamlar.
nötr olmadığını hangi ifadeden anlamalıyız ???

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,935
Son üye
mehmetenessunger

Yeni konular

Geri