Toprak direnci mi? çevrim empedansı mı?

ceryaner

Üye
Sevgili dostlar,

Bildiğiniz gibi yönetmelikte TT sistem için toprak direnci(çeşitli nedenlerle) ölçülemiyorsa çevrim empedansı ölçülebilir gibi bir ifade var. Bu da uygulamada çeşitli soru işaretlerine yol açıyor.

Geçen gün bir iş güvenlik firmasının topraklama raporunu inceledim, adamlar hem tesisatta sıfırlama var düzeltin diyorlar hem de çevrim empedansını ölçüp(fişi prize takıp ölçmüş) rapora toprak direnci diye yazmışlar. Aslında ölçtükleri şeyin toprak direnci ile bir alakası olmayıp tesisat kablolarının(nötr ve topraklama) biraz ilerdeki birleşme noktalarına kadarki kısmın direncini ölçmüşler. Zaten değerlerden de belli olacak şekilde 0.1 ohm gibi şeyler var.

Şimdi bunun ışığında yönetmelikte yazan bu ifade ne kadar gerçekçi bir ifadedir? Bana hiç de kabul edilebilir gelmiyor. fikirlerinizi bilmek isterim , saygılar..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yapılan ölçüm Priz koruma topraklamasıdır. Rapora ilgili prizin bağlı olduğu sigorta değeri üzeinden hesaplama yapılıp yazılması gerekir.

Biraz açıklar mısıniz . Bana pek öyle gelmiyor. Nedenini yukarıda acikladim.

Esasında bunun adı çevrim empedansıdır. Ancak içeriği ne dersek prize bağlı olan topraklama Aslında işletme-Koruma Topraklaması ortak sonuç verir.

Ölçüm sonuçlarını yazarken Çevrim empedansı diye yazan ben hiç görmedim. Yazılan "Bilmem ne prizi koruma topraklaması"

Bende ölçümlerde aynı şekilde yol alıyrum.

Kafama takılan şey,sıfırlama yapıldığında TN sistem oluyor. Dolayısıyla Sıfırlamada kabul edilir bir yöntem. Ölçümü yapan kişi neden olmaz demiş ki?

Prizdemi sıfırlama yapılmış? Yani prize topraklama hattı çekilmemiş mi ?

Aslında ben çevrim empedansının topraklama direnci ile aynı olmadığını söylemeye çalışıyorum. Bu şekilde yapılan bir ölçümün gerçekle hiçbir alakası yok. Ölçüm yapan arkadaşın işi kolaylaşıyor sadece.

Bence birisi Çevrim empedansı ölçüyorsa onu yazmalıdır, toprak ölçüyorsa onu yazmalıdır. Kolayına geleni değil.
Sıfırlama binalarda sadece probleme neden oluyor ,oldukça eski moda birşey. Nötr kopması halinde zayıf topraklama ile birlikte faciaya sebep olma ihtimali var. Bunu da unutmayalım.

"Prizdemi sıfırlama yapılmış? Yani prize topraklama hattı çekilmemiş mi ?"

Prizde sıfırlama yapmamış ama prize taktığı cihaz çok düşük gösterince sıfırlama var kaldırılsın demiş. Her neyse böyle ölçüm yapmaya can kurban :) dakikada 3 ölçüm :) köşeyi döneriz valla!

Çevrim direncine bakmak tesisat konusunda fikir sahibi olmak içindir,herşeyi halletmez.Genel olarak bakıp incelemek lazım,rapor doğru ya da yanlış..bir problem olduğu belli, işverene düşen problemi düzeltmektir..TN sistem bir çeşit sıfırlamadır ama koruma hattı ayrı çekilir ve trafoda topraklama yapılır.

Çevrim direncine bakmak tesisat konusunda fikir sahibi olmak içindir,herşeyi halletmez.Genel olarak bakıp incelemek lazım,rapor doğru ya da yanlış..bir problem olduğu belli, işverene düşen problemi düzeltmektir..TN sistem bir çeşit sıfırlamadır ama koruma hattı ayrı çekilir ve trafoda topraklama yapılır.
Çevrim direnci (çevrim empedansi) ölçtüğümüzde tam olarak sistemde neyi bulmuş oluyoruz? Bu konuda kafam karıştı. Topraklama geçiş direnci ölçümü yaparken aslında çevrim empedansını ölçüp, çok küçük olan dirençleri ihmal ederek bulduğumuz değeri topraklama geçiş direnci olarak yazacağız sanıyordum. Bunu açıklayabilir misiniz?

Kablolarda ve makinelerde sıcaklık belli bir dereceden sonra istenmeyen bir sey. Direnci ve dolayisiyla empedansi da etkiliyor. Sicakligin fazla olmasi olcumlerde cevrim empedansinin da soguk degere gore fazla olculmesine sebep oluyor. Makine govdesinden yapacagimiz olcumde makine calistiginda isiniyor ve empedans artiyor. O halde en saglikli olcum makinenin soguk oldugu durum mu yoksa calisip isindigi durum mu. 50V/In>Zs hesabinda baz almamiz gereken deger hangi durum icin.

Bu konuda ne desek ne anlatsak kafandaki soruları silemedik @Alçak Mühendis . Çevrim empedansı hesabı bize ne için lazım ; makinada faz nötr ya da faz toprak kısa devresi olduğu anda açma akımını hesaplayabilmek için . Makinede faz nötr ya da faz toprak kısa devre olduğu anda makinanın soğuk ya da sıcak olmasının bir esprisi kalırmı ?

Bu konuda ne desek ne anlatsak kafandaki soruları silemedik @Alçak Mühendis . Çevrim empedansı hesabı bize ne için lazım ; makinada faz nötr ya da faz toprak kısa devresi olduğu anda açma akımını hesaplayabilmek için . Makinede faz nötr ya da faz toprak kısa devre olduğu anda makinanın soğuk ya da sıcak olmasının bir esprisi kalırmı ?
Bu konu basimin belasi ve sorularin silinememesinin sebebi bu sacma sorulara surekli maruz kalmam. Tek bir yere is yaptik be sürekli soru geliyor.
Ayrica son soyledigin kafami karistirdi iyice. Cevrim empedansini topraklama direnci heasbi icin kullanmiyor muyuz. Faz notr kisa devresi icin lazim oldugunu daha once duymamistim

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri