Toprak direnci "0"ohm ???

takcay78

Üye
Arkadaşlar,

Bir firmada Ana pano koruma topraklamasını ölçtüm. İlk ölçümde 0,01ohm gördüm şaşırdım hata vardır diye düşünüp 2.kez ölçüm aldım bukez 0,00ohm çıktı! ölçümü birkaçkez tekrar ettim sonuç aynı. Ölçüm sonucu resmini çektim sizinle paylaşıyorum.

Direncin "0"ohm çıkması normalmidir.İlkkez gördüm başkasındanda hiç duymadım.
Cihazım aynı gün 10 civarı ölçüm aldı kalibrasyonuda 3 ay evvel yapıldı.Yani cihazıma güveniyorum.
Firma 1 mt uzunluğunda bakır çubuk çakmış toprağa,tabi koyun gübresi-tuz ve bolca su ile harmanlayarak. Ölçüm günü hava oldukça yağışlı toprak durumuda yeterince ıslak/yumuşaktı...
kyo.gif

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kabloları kısa devre yapmış olsanız bile,böyle bir rakam görmeniz çok zor.Ölçü aletiniz,kaliteli bir tip.1 metrelik topraklama çubuğunun kenarına altın tozu da ! dökseniz,böyle bir değer elde edilmez.Başka bir ölçü aleti ile,ölçümü tekrarlamanızda yarar var.

Aynı ölçü aleti ile ilgili ölçüm öncesi ve sonrasında ölçümler aldım her şey gayet normaldi.

Probları kısa devre edince de bu değeri görebiliyormusunuz ?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri