Toplam Enerji Sarfiyatı

sansal54

Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Yaptığımız bir makina için kabaca enerji sarfiyatını belirlemek istiyorum. Makinanın elektronik kısmının tüketimini ihmal edip sadece pompaların tüketimini hesaba katmayı düşünüyorum. Toplam enerji sarfiyatını belirlemek için bütün pompaların görünür güçlerini (VA) toplamak yeterli olur mu?

Teşekkürler.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Bu makinanın toplam sarfiyatını vermeyecektir...Ne için bu şekilde yapacaksınız bilemem ama şunu da hatırlatmak isterim:

Bildiğiniz üzere elektronik devrelerde/kartlarda da güç kaybı ve sarfiyatı olur...

Eğer bunu makina satışında güç sarfiyatı şudur deyip kullanacaksanız yanlış olur...

Çünkü bu şekilde makina satın alıpta yüksek sarfiyat şikayetleri ve karşılıklı anlaşmazlık durumlarına şahit oldum....

Bunu bir hatırlatma olarak belirtmek isterim...

Ama yinede ben motorların ve/veya Valf vs. cihazların güçlerini ölçeyim derseniz.
Etiket değerlerindeki Watt veya KW değerlerini hesaba katınız...

Ama bu da tam doğru bir değer vermeyebilir...

Akım ve gerilim ve cosfi değerlerini ölçerek güç formulü ile bulmanız daha iyi olur sanırım.

Bundan da iyisi makina girişine bir sayaç takarak enerji sarfiyatını direk ölçmek...

Makinanızı 1 peryot veya belirli zaman dilimi boyunca çalıştırıp sayaç değerini verebilirsiniz.Bununla birlikte makine çalışırken (herhangi bir anda) çektiği akımı da verirseniz çok daha iyi.Çünkü bu akım değeri besleme kablosu tercihinde belirleyicidir.Toplam gücü fazla olan bir makina üzerindeki tüm cihaz ve motorlar aynı anda çalışmayabilir.Akım bilgisini kw ile birlikte vermeniz müşterinizi memnun edecektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri