TN-C sistemlerde topraklama direnci hak.

kırca

Üye
Merhabalar,

Topraklama yönetmeliğinde belirtildiği üzere TN-C sistemlerde kaçak akım röleleri kullanılmaz. Çünkü tüm tesiste Nötr ve Toprak beraberdir ve PEN diye edlandırılır. Son zamanlarda İş güvenlikçiler bu tesislerde panolarda toprak dirençlerinin aşağıdaki hesaplamaya göre olamsı gerektiğini söylemektedirler.
Re=50/pano ana şalter akımı
Re=50/2000 (2000Amp örnektir)
Re=0,025 Ohm.
Bu değerin hiç bir tesiste sağlanamayacağı açıktır. İş güvenlikçiler ya bu değeri sağlayın ayda kaçak akım rölesi kullanın demektedirler. TN-C kurulu sistemlerde kaçak akım rölesinin kullanılması teknik olarak mümkün değildir.
Forumda konuyu çok araştırdım, benzer sorunlara ve yanıtlara rastladım fakat net bir cevap bulamadım. İş güvenlikçi veya bakanlık denetçilerine bu gibi durumlarda ne sunabiliriz. Yardımcı olursanız memnun oluruz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sn.kırca,TN-C sistemde de kaçak akım koruma rölesi kullanılır.Sadece nötr hattını kaçak akımdan geçirmeyeceksiniz.Topraklama direncini 0,025 ohm geçiş direnci istenirse yakalanabilir.Nasıl mı tek topraklayıcı ile olmaz.Potansiyel dengeleme topraklaması uygulamalısınız.

Sn.kırca,TN-C sistemde de kaçak akım koruma rölesi kullanılır.Sadece nötr hattını kaçak akımdan geçirmeyeceksiniz.Topraklama direncini 0,025 ohm geçiş direnci istenirse yakalanabilir.Nasıl mı tek topraklayıcı ile olmaz.Potansiyel dengeleme topraklaması uygulamalısınız.

Sayın tknsyn,

TN-C sistemde nötr bağlamadan KAR ni nasıl kullanacaksınız. İzah edermisiniz. KAR faz (gidiş) ve nötr (dönüş) akım farkına göre çalışıyor. Nötr ü bağlamaz iseniz röle sürekli bir fark görmeyecek mi?

Sn.aserd,röleye 3faz ve nötr girecek. Röleden sadece 3 faz çıkacak,sadece 3 fazlı alıcılar bağlanabilir.

Sayın tknsyn,
Sn. eserd inde belirttiği gibi KAR faz ve nötr arasındaki farka bakar. TN-C sistemlerinde nötr toprak (PE) ile bağlıdır. Topraklamalar yönetmeliğinde (Madde 8, bölüm 3.8) konu çok açık olarak zaten yazıyor. TN-C sistemlerinde KAR kullanılamaz.

Sn.kırca,KAR "faz ve nötr arasındaki farka bakar"evet sadece monofaze KAR nötr ve faz akımlarının matematiksel toplamına,trifaze KAR ise troidal akım trafosu içinden geçen akımların vektörel toplamına bakar.Evet doğru söylüyorsunuz.Topraklamalar yönetmeliği syf.17 3.8)3.bendinde TN-C Sistemlerde artık akım koruma düzenleri kullanılmamalıdır diye yazıyor.Çözüm bulmak istiyorsanız gerekli olduğunda 3fazlı alıcıların devresine trifaze KAR bağlamanızda sakınca yoktur.Fayda vardır.Tabiki tartışma götürür unsurlar ortaya çıkar.Monofaze alıcılara uygulayamazsınız.Öyleyse ne işe yarayacak diyenlerde çıkabilir.3 fazlı alıcı devrelerinde işe yarar.İş güvenlikçileri ikna eder.Diğer alıcılarda bu nimetten faydalansın derseniz topraklama sisteminde kısmi veya köklü değişikliğe gidebilirsiniz.Yani işin özeti Kullanılabilir.Anlatmaya çalıştığım uygulamayı yapınca TN-C sistemde TN-C-S bir eklenti yaratıyorsunuz.

Son düzenleme:
Tesisin elektrik proje tasarımını gerçekleştiren şirketten bilgi almayı denediniz mi?

Ayrıca, TN-C topraklama sisteminde, artık akım devre kesici kullanılamayacağı doğrudur. İstenilen veri hakkında bilgisi olmayan yapı denetim personelinin, bunu dahi bilmemesi olası olabilir; ama bu durum, olası bir elektrik çarpılması sonucu oluşacak yaralanma veya can kaybından ötürü sorumluluğunuzu yok etmez, yapı denetim personelini de sorumlu kılar.

TNC sistemde nötr-toprak tek PEN iletkeni olduğundan kaçak akım koruma rölesi kullanılamaz.
TNC-S sisteminde ise kaçak akım rölesinden sonraki kısımda nötr ile toprak ayrı olmalıdır, PEN ortak iletken röle öncesinde kalmalıdır.

Bakınız sayfa 5 (Kırmızı yazılar) http://www.huseyinkosoglu.com/wp-content/uploads/2013/04/Şebeke-tipleri.pdf

Merhabalar,

Topraklama yönetmeliğinde belirtildiği üzere TN-C sistemlerde kaçak akım röleleri kullanılmaz. Çünkü tüm tesiste Nötr ve Toprak beraberdir ve PEN diye edlandırılır. Son zamanlarda İş güvenlikçiler bu tesislerde panolarda toprak dirençlerinin aşağıdaki hesaplamaya göre olamsı gerektiğini söylemektedirler.
Re=50/pano ana şalter akımı
Re=50/2000 (2000Amp örnektir)
Re=0,025 Ohm.
Bu değerin hiç bir tesiste sağlanamayacağı açıktır. İş güvenlikçiler ya bu değeri sağlayın ayda kaçak akım rölesi kullanın demektedirler. TN-C kurulu sistemlerde kaçak akım rölesinin kullanılması teknik olarak mümkün değildir.
Forumda konuyu çok araştırdım, benzer sorunlara ve yanıtlara rastladım fakat net bir cevap bulamadım. İş güvenlikçi veya bakanlık denetçilerine bu gibi durumlarda ne sunabiliriz. Yardımcı olursanız memnun oluruz.
Kaçak akım rölesinin kulanıldığı sistemlerde, hele TT sistemlerde 5 ohm topraklama direncini bile tutturmak pratikte genelde çok ta mümkün değilken bide mili ohm seviyesine düşürmek pratikte eğer ölçülebilrse çoğu yerde pek mümkün olmadığı görülecektir. Bu konuda Yetkin Saner ve İsmail Kaşıkçı gibi duayenlerin kitaplarını tavsiye ederim, işi mantığıyla ve matematiğiyle beraber güzel anlatmışlar.

TN-C devrenin kaçak akım rölesine gelmeden TN-S devreye dönüştürülmesi durumunda kaçak akım rölesi TN-C-S hibrit modelde pratikte çalışması gerekir, çalıştığım yerlerde deneme fırsatım olmadı fakat mantiken, eğer kaçak akım rölesinin kaynak tarafında yani öncesinde toprak ve nötr klemensleri ayrı ayrı oluşturulursa, kaçak akım rölesine giren nötr iletkeni koruma topraklaması iletkeninden farklı olarak işletme topraklaması yani sadece nötr fonksiyonunu yerine getirip koruma topraklamasından ayrılmış oluyor. Tabi, burda önemli olan ana panoda ya da kofreden itibaren ayrı bir nötr iletkeni ve klemens grubu oluşturup tesisatta bağımsız bir dönüş iletken olarak devam etmesi, öbür türlü kaçak akım devresi sonrasında tesisatın herhangi bir yerinde nötr toprak birleştirilirse tabii ki kaçak akım rölesinin kullanımı anlamsızlaşır ve düzgün çalışmaz.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,607
Son üye
sinan343834

Yeni konular

Geri