TMŞ seçimi

xphysics

Üye
İlk önce merhaba demek istiyorum.
Bu forumda ilk gönderim olacak.

Ben üniversiteden yeni mezun olmuş bir mühedisim. Fakat şu anda çalıştığım yerde hazır bir tek hat devre şeması var. O şemayı iyice anlamam gerekiyor. Okulda görmediğim konular olduğu için zorlanmaya başladım. Okulu da niye okuduysak ... her neyse..

Sorum şu: Çizimde bir adp panosu var. Bu panoya 6 adet ac pano girişi mevcut. Anlamadığım nokta tmş ler trafoya göre şeçilmiyor mu ? burada kullanılan trafo 1250 K VA lık. burada adp için 5 adet 4x250A 50kA lık tmş ve 1 adet 4x315A 50kA lık tmş kullanılmış. Bu tmşlerin seçiminin nasıl yapıldığı hakkında bana bilgi verebilirmisiniz ?

Ayrıca proje hakkında gerekli bilgi var ise sorun söylemeye çalışayım.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Prof.İsmail Kaşıkçının kitaplarından edinmenizde yarar var.Ayrıca.EMO dan da bu konu ile ilgili e kitap alabilirsiniz.

Kitap ların tam ismini alabilirmiyim. EMO nun pek fazla faydası olmuyor. Link verebilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler..

projeyi görsek daha net cevaplar olur bence.

İlgileriniz için teşekkürler..
Ben size örnek bir pano göstereyim autocad den

resimlerde örnek var. Şimdi bu ges projesi. Belli sayıda inverterler ara panolara dağılmş durumda . ve bu panolar da adp ye bağlantılı. Sıkıntım şu: bu noktadaki tmş lerin hesaplanması nasıl yapılmakta yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyalar

• pano.JPG
    pano.JPG
    77.1 KB · Görüntüleme: 102
  • talo.JPG
    talo.JPG
    99.9 KB · Görüntüleme: 85
Bu TMŞ ler bağlı olduğu pano,motor,klima ünitesi yani yük'e göre seçilir. Projenin pano hesap cetvellerini incele formülleri orada yazması gerekir.

Yazmıyor usta. Yazsa zaten ordan direk hesaplayacağım. Sistemde ara panolar ve ana pano var. Cıldırmak üzereyim :)

Lütfen yardım..

Yanlış yazmışım yükleme cetvelleri ve gerilim düşüm hesaplamaları demek istemiştim onlarda yoksa Güç=kök3.akımxgerilim.cosQ formülünden akımı buluyorsun.

ekde gönderdiğin örnege göre, 27,6 kW =27600 w =kök3.I.380.0,8 cosQ=0,8 kabul edersen I=27600/526 =52,47A akım geçer bu nedenle 63A şalter şeçiyor.

peki bu şalterler yerine bazı projelerde tmş bağlanmış o damı aynı mantıkla çıkacak ? hep aynı formul muu yani ?

Çok saol..

Forum istatistikleri

Konular
128,165
Kullanıcılar
449,930
Son üye
oguuz680

Yeni konular

Geri