Tetiklemeler Arası Ölü Zaman Sorunu

metalsim

Üye
2 Tetikleme arasındaki ölü zamanı ölçmek istiyorum, bu iki tetikleme süresi her bir sıfırlamada farklı zamanı sayacak, örnek verecek olursak 1. ve 2. tetiklemeler arası ilk ölçümde 100 ms ise ikinci ölçümde bu süreyi silecek ve yeni ölçüm değeri 50ms olacak ve bu şekilde verilen tetiklemelere göre farklı ölçümler elde edilecek.Bunun kodlarını veya en azından mantığını bilen varsa yardımcı olabilir mi ? Hayırlı günler.

Tetiklemeler Arası Ölü Zaman Sorunu

Bir mcu da
Bir PLC de
Bir bilgisayarda
vs vs.

Ne ile ölçmeyi düşünüyorsun ?

2 Tetikleme arasındaki ölü zamanı ölçmek istiyorum, bu iki tetikleme süresi her bir sıfırlamada farklı zamanı sayacak, örnek verecek olursak 1. ve 2. tetiklemeler arası ilk ölçümde 100 ms ise ikinci ölçümde bu süreyi silecek ve yeni ölçüm değeri 50ms olacak ve bu şekilde verilen tetiklemelere göre farklı ölçümler elde edilecek.Bunun kodlarını veya en azından mantığını bilen varsa yardımcı olabilir mi ? Hayırlı günler.

Senin sorununu millis() fonksiyonu çözer. Olmadı micros() fonksiyonunu da kullanbilirsin.
Kullanımı ile ilgili şu bağlantılara bakabilirsin. Kodlarını da yazardım ama o zamman bütün eğlenceyi kaçırırsın.

https://gelecegiyazanlar.turkcell.c...llis-fonksiyonu-nedir-ve-nerelerde-kullanilir

https://www.arduino.cc/en/Reference/Millis

enkoder kullanarak pulse almayı düşünüyorum, bunu arduino ya doğrudan iletmem mümkün diye biliyorum.Ayrıca ilgilendiğiniz için ayrı ayrı teşekkürler :)

ingilizcem çok iyi olsaydı gerçekten hiç buraya yazmazdım, ilginiz için çok teşekkür ederim.

Arduino maalesef bu iş için uygun değil (frekans > 500 ise)
Yapmak istediğiniz bir nevi oscilloscope is minimal teensy 3.1 veya muadili bir chipset kullanmanız gerekir. Daha düşük clock zamanına sahip işlemciler sadece bulanık bir yanıt verir.

Durum aslında şöyle,motora bağlı enkoderdeki veriyi d/dkk cinsine dönüştürerek, diğer bir motorun aynı hızda çalışmasını sağlayacağım.bunun için tetiklemeler arasındaki zamanı bilmem gerekiyordu.Buradaki dökümanları okuyarak arduinoda yapabileceğimi düşünüyorum.

Durum aslında şöyle,motora bağlı enkoderdeki veriyi d/dkk cinsine dönüştürerek, diğer bir motorun aynı hızda çalışmasını sağlayacağım.bunun için tetiklemeler arasındaki zamanı bilmem gerekiyordu.Buradaki dökümanları okuyarak arduinoda yapabileceğimi düşünüyorum.
Sürücün var mı ?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri