Tesisatta alüminyum kablo kullanmanın olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

mahmut34

Üye
merhaba

yeni bir işe girdim.çalışacağım fabrikada dağıtım panosundan makinalara giden tüm kablolar
alüminyum iletkenden yapılmış, ara dağıtım elemanları,baralar vs hepsi alüminyum
patronları buna yönelten maliyet.

alüminyum kablolarla ve dağıtım elemanlarıyla çalışırken nelere dikkat etmeliyiz,kabloların eklenmesi,kullanılacak bağlantı ekipmanları konularında deneyimli arkadaşlardan tavsiyeler
bekliyoruz.

işlerinizde başarılar.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
alüminyum kablonun dayanma gücü, bakır kablo gibi değildir.Alüminyum kablo hemen ısınır ekleri yaparken gevşek yapmamaya dikkat ediniz.

Ekli belgeyi okursanız,alüminyum kablo ile ilgili tüm bilgileri bulabilirsiniz.Belgeyi okumayıp kolaya kaçanlar için şunları yazmakta fayda görüyorum.
Mümkün olduğunca al. kablo kullanımını yaygınlaştırmalıyız.
Al nazik olduğu için bakır kabloya yaptığımız mekaniksel işkenceyi yapmamalıyız.
En önemlisi ek ve irtibat noktalarında Al-Cu Klemens,Al-Cu SKP gibi aksesuarları ve sarı macun veya nötr vazalin sürmeyi ihmal etmediğimiz taktirde bakır kablonun beşte biri fiyatına al kablo ile projemizi gerçekleştirebiliriz.Paraların cepte kalmasından başka hiçbir zararı yok.

Ekli dosyalar

• ALUMİNYUM.doc
    426.5 KB · Görüntüleme: 134
kereste mobilya fabrikasında kullandım ana besleme ve makina beslemelerinde her hangi bir sıkıntı yaşamadım maliyet konusundada daha uygun

kulanılacak yükün gücüne göre kablo veya bara kesitleri uygun seçilirse hiçbir sıkıntı olmaz.

bakır daha iyi başkent elektrikten bildiğim kadarıyla aliminyum kablolar ısındığı zaman nerdeyse buhar oluyor ve kablodaki hasarlı kısmın tespiti zor.bu nedenle malyeti ne olursa olsun bakırı tercih edin

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri