Termik arızası

Arkadasim 11kw motor 22amper ceker.demeranjda demeranj sonrasi 12 veya 15 amper cekmez ve diger secenek ise yanlis.anlamadiysa au pompasi bu motor pompan asiri debiye de kaca bilir bu secenegide degerlendir yaninda 1meknikci ile kontril.edin

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kablolar erıyene kadar kontaktorlerın kontaklarındada arıza olusmuş olması olasılıgı yuksek
motor calısırken her fazdakı akım degerlerını olç
motorun kw cınsıne gore cekecegı akım etıketınde yazar
uc fazda aynı akımı goremıyorsan ve motorun akım degerınden yuksek ise
muhtemelen kontaktorun kontaklarında hasar var ve fazın bırınde yada ıkısınde fazla akım cekıyor

termikte arızalanmış olabilir kablolar erimiş diyorsun belki ozaman termik ısınmadan kontakları zarar görmüş plabilir

Motor enerjiliyken, kontaktör giriş ve çıkışından fazlar arası gerilimleri ölçün, Üç fazdan da tek tek çekilen akımları ölçün. Önce Elle ve Gözle kontrol nihayi olarak ölçerek kontrol.

Uzmanimizin dedigi yanlis anlasilmasin. Arkadas acemi olabilir.Önce Elle ibaresi elektrik altinda elektrik olan yerleri elleyin anlaminda soylemiyor.sistem enerjiliyken sadece gerekli olcum ekipmanlarini kullanin.

Ustalarim ve arkadaslarim genek olarak yazilanlara bakiyorum ve somut bir yanit yok kablo kesit secimi ve motorun termik ayari dogru secilmis ise geriye kalan sebeblere bakacaksin bu pompanin amperi eger asiribdebiye gidiyorsa seni yaniltir pompayi bosta calistirma sansin varsa kis sureki calistirp bakmalisin . Diger etken pompanin filitren dolmussa pompanin fazla akim cekmesine neden olur bu etkenler zamanla pano kablolarinin ısınıp yanmasina ve kavrulmasina neden olur saygilarimla

hepinize teşekkür ederim fakat sorunu hallettim termik değerini düşürünce düzeldi termik değeri en üsteyken devamlı atıyordu fakat termik değerini düşürünce sıkıntı kalmadı ama sankı bı tuhaflık var anlamadığım konu termık değeri en üsteyken atıyoda termik değerini indirince niye atmıyo aslında tam tersı olması gerekmıyomu

Hocam ben ilk olarak termigin kontaklarina bakardim sonra kontaktor kontaklarina daha sonra çalışırken pens amper metre ile akımına ve daha sonra motor uçlarını kontaktorden ayırıp ölçü aletinin omaj kademesinde motor sargisini olcerdim ve en son kablo 4luk ise 6 -6ise 8lik veya 10luk kullanirdim umarım arizaniz cozulmustur ama büyük ihtimal motor sargi dirençleri yükselmiş olabilir mekanik veya motor dan kaynaklı olabilir sana kolay gelsin allaha emanet ol

Motor enerjiliyken, kontaktör giriş ve çıkışından fazlar arası gerilimleri ölçün, Üç fazdan da tek tek çekilen akımları ölçün. Önce Elle ve Gözle kontrol nihayi olarak ölçerek kontrol.
degerli yaşlıuzman piyasadan sorduum elektrikçi verdigi direktilfler benim bu konuda çok bilgim olmamasına ragmen kafamı karıştırdı '''' 2 kw monofaze motor 9 amper çeker(2000/220=9.09) termiği 10 a ayarla 5,5 kw trifaze motor (5500/380=14,7) termiği 15 e ayarla bu herzaman dogrudur''' siz degerli ustamdan ve forumun diger degerli üyelerinden bu konu hakkında degerli görüşlerinizi bekliyorum

Eğer motor gücü kadar termik kurulmus ise motor çalıştikdan 10 dk ustü bir sürede termik attiriyorsa.
Oncelikle motor uclarini boşa çıkarin. Sargilar arasi imaj değerlerini bir ölçün.
Her üc sargidan birisi %10'luk bir değer artişi gösteriyorsa herhangibi bir sarginin sipir değeri düşmüş veya sargilar kavrulmus olabilir.
Diğer birdeneme yontemi ise sistemde çalışan motoru yuksuz çalıştırın ve amper değerini olcun. Motoru yüke verdiğinizde amperde %5 değerinde artiş oluyorsa fazla uğraşmadan motoru sargiya yollayin.

Motorun sargılarını megger ile ölçmeyi deneyiniz, motorun sargılarında kısa devre veya gövdeye kaçak olabilir ve panonuza baktığımda KAR kullanmamışsınız eğer kaçak varsa kaçak akım rölesinin atması lazımdır veya su pompası ı sıkıştıran atıklar olabilir eğer pişlenmişse rotor dönmekte zorlanır termik atabilir :)

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri