Temel topraklaması inşaat demirine bağlanmalı mı, bağlanmamalı mı?

Aradan geçen süre zarfında herhangi bir netlik oluşmamış galiba

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İletken olarak inşaat demirlerinin kullanılmasını mı soruyorsunuz?Eğer soru buysa hayır inşaat demiri iletken olarak kullanılmaz!

sorum tam olarak şu topraklama iletkenini (bakır iletken)
1. inşaat demirine bağlayarak
2. spriral boru içerisinde götürürerek
beton içerisinde bırakıyorlardı.

Kendimce spiral boru içerisinde hava kalabilecğini bu da bakırın ömrünü azaltacağını bu nedenle inşaat demirine klipsle bağlanmasının sağlıklı olacağını söyledim.

Israrla neden göstermeksizin spiral boru içerisinde beton içerisinde bırakıldı. Bilimsel bir nedeni var mı öğrenmek istedim.

Teşekkürler

sorum tam olarak şu topraklama iletkenini (bakır iletken)
1. inşaat demirine bağlayarak
2. spriral boru içerisinde götürürerek
beton içerisinde bırakıyorlardı.

Kendimce spiral boru içerisinde hava kalabilecğini bu da bakırın ömrünü azaltacağını bu nedenle inşaat demirine klipsle bağlanmasının sağlıklı olacağını söyledim.

Israrla neden göstermeksizin spiral boru içerisinde beton içerisinde bırakıldı. Bilimsel bir nedeni var mı öğrenmek istedim.

Teşekkürler
İnşaat demiri çabuk paslanır bu nedenle bakır bundan etkilenmesin diye bu işlem yapılmış.Ama ben daha önce temel topraklaması yaptım İstanbul AUTOPYA işmerkezinde temel topraklamasında galvaniz şerit kullandırdılar bakır değil ve o topraklama binanın çaıtısına kadar temelden çıktı.Sizin temel topraklaması sandığınız şey bence elektrik tesisat topraklaması olabilir.

Yaptığımız temel topraklamaydı. Temel topraklama sadece galvenizle değil bakırla da yapılır. Temelden çatıya kadar beton içerisinden cıktık. Yani bakırı spiral boruya koyduk. Boruyuda beton içerisinde bıraktık. Beton içerisi havasız ortam dolayısıyla paslanma olacağını düşünmüyorum. Spiral kullanmamız niçin gerekli onuda bulamıyorum. Bence faydasından çok zararı var gibi

Yaptığımız temel topraklamaydı. Temel topraklama sadece galvenizle değil bakırla da yapılır. Temelden çatıya kadar beton içerisinden cıktık. Yani bakırı spiral boruya koyduk. Boruyuda beton içerisinde bıraktık. Beton içerisi havasız ortam dolayısıyla paslanma olacağını düşünmüyorum. Spiral kullanmamız niçin gerekli onuda bulamıyorum. Bence faydasından çok zararı var gibi
galvaniz şerit olsa bence daha mantıklı ve galvanizi inşaat demirlerine telle bağlayıp çıkmak daha doğru bir işlem.Sizin dediğiniz gibi temel topraklaması bakır ve spiralle yapıldığında binaya yıldırım veya şimşek düştüğünde ne kadar faydalı olur.Beton havasız ortam değildir yanlış biliyorsunuz beton hava geçirir ve özellikle marmara,karadeniz bölgelerinde 5-10 yıllık binaların inşaat demirlerini inceleyin hatta internete bile resimlerini bulabilirsiniz!İnşaat demiri diye bir şey kalmıyor pas yüzünden beton içinde bile!...

Beton ile ilgili fikrim duyduğumdan ibaret haklı olabilirsiniz ki büyük ihtimalde öyledir önemli değil.
Ancak bakır galvanize göre daha iyidir pahalı olduğundan kullanım açısından sonra gelir. Yaptığımız iş büyük çaplı olduğundan topraklama maliyetini önemseyen olmadı bakır kullandık. Sizin gibi inşaat demirine klipsle bağlanmasının daha sağlıklı olacağı fikrindeyim.
Forumda spirale koyan ve nedenini bildirmek isteyen olur mu diye bu konuyu açtım.

İlginiz için sağolun

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri