Temel Topraklaması Ölçüm Rapor veya Tutanağı Hakkında

Bir ambar tesisinin topraklama projesi şöyledir;temel topraklaması projede ebadı verilen galvaniz şeritle ile koruma topraklaması 60x80cm'lik açılan kanal içine yatırılan ve ring atan 1x120mm2 kesitinde örgülü bakır ile yapılmaktadır.Örgülü bakır ve galvaniz şeritler catweld ile bağlanmaktadır.(Radya temel, kolonlar vs de galvaniz şeritler dolanmakta ve ring atan 1x120 lik bakıra bağlanmaktadır ayrıca belli noktalardan da topraklama kazıkları çakılmıştır).Şartnamede topraklama dirençinin 2 ohm şeklinde teslimi diye bir ibare var.Eğer direnç 2 ohmu sağlarsa 60x80 lik kanalın doldurulması Eğer direnç 2 ohm mu sağlamazsa ilave kazık vs çakılması isteniyor.Biz temel topraklamasını bitirdik ölçümlerimizde 0,90-1,20ohm arası değerler ölçüyoruz.Nasıl bir rapor veya tutanak tutmalıyız.Emo veya topraklama yönetmeliğinde temel topraklaması için özel form var mı yönetmeliği inceledim ama bulamadım.Ayrıca ölçüm kaç adet noktadan yapılmalı.Bu işler ile ilgilenen arkadaşların yanıtlarını bekliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bir ambar tesisinin topraklama projesi şöyledir;temel topraklaması projede ebadı verilen galvaniz şeritle ile koruma topraklaması 60x80cm'lik açılan kanal içine yatırılan ve ring atan 1x120mm2 kesitinde örgülü bakır ile yapılmaktadır.Örgülü bakır ve galvaniz şeritler catweld ile bağlanmaktadır.(Radya temel, kolonlar vs de galvaniz şeritler dolanmakta ve ring atan 1x120 lik bakıra bağlanmaktadır ayrıca belli noktalardan da topraklama kazıkları çakılmıştır).Şartnamede topraklama dirençinin 2 ohm şeklinde teslimi diye bir ibare var.Eğer direnç 2 ohmu sağlarsa 60x80 lik kanalın doldurulması Eğer direnç 2 ohm mu sağlamazsa ilave kazık vs çakılması isteniyor.Biz temel topraklamasını bitirdik ölçümlerimizde 0,90-1,20ohm arası değerler ölçüyoruz.Nasıl bir rapor veya tutanak tutmalıyız.Emo veya topraklama yönetmeliğinde temel topraklaması için özel form var mı yönetmeliği inceledim ama bulamadım.Ayrıca ölçüm kaç adet noktadan yapılmalı.Bu işler ile ilgilenen arkadaşların yanıtlarını bekliyorum.

Topraklama ölçümü ve raporlanması için E.M.O ile görüşmeniz gerekiyor. E.M.O'nun görevlendirdiği elektrik mühendisi gelip ölçümlerini yapar ve raporlar bu belge E.M.O tarafından da ayrıca onaylanır. Bunun dışına yapılacak olan ölçüm ve raporlamanın bir resmiyeti yoktur. Temel topraklaması koruma topraklaması eş potansiyel barada birleştirilir bu noktadan ölçüm yapılması yeterlidir.

Topraklama ölçüm raporu örnekleri(Topraklama raporları örnekler xls dosyası (Tehlikeli gerilim 65V değil 50V olacak(eski rapor örneği));
EMO - TEKNİK BİLGİLER

Not: Siz bu hizmet için E.M.O'ya bir bedel ödeyeceksiniz. Gereken herşeyi E.M.O yapacak raporu size sunacak.

Sayın fahrikem temel topraklaması projesi binanın elektrik projesinin onaylanmasında gereklidir. Bu proje elektrik projesini çizen SMM (veya firması) tarafından hazırlanıp elektrik projeleriyle birlikte veriliyor. Trafo geçici kabulü için gelen yetkililer tarafından da kendi megerleri ile ölçüm yapılıyor. Ölçüm adedi ise sisteme bağlı, eğer bütün topraklamalarınızı eş potansiyel bara üzerinde toplamış iseniz tek ölçüm yetecektir (çok sayıda ölçümde yapabilirsiniz hemen hemen eşit çıkacaktır ölçümleriniz). Bunun dışında yapılan topraklama ölçümleri için internette birsürü rapor çeşidi bulunmakta. Bu ölçümleride EMO dan verilen Elektrik Tesislerinde Topraklamalar eğitimini almış herhangi birisi yapabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri