Temel Elektrık Çalışma Prensibi (nötrle ilgili sorular)

Herkese selamlar,
forumda yenıyım, elektrık-elektronık bılgım de çok az, mantığını anlamaya çalışıyorum bazı şeylerın bir suredir forumu takıp edıyorum bırçok yazı okudum kafamda belli şeyler şekıllendi ama tam anlayamadım şeyler var onları sormak isiyorum. Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

1) potansıyel fark, akım, direnç, güç bu kavramları,az çok mantığını anladım. ama Faz-nötr-toprak ilişkisini tam anlayamıyorum özellikle nötr. Fazdan gelen enerji cıhazlarımızın uzerınden devreyı tamamlayıp nötrden akıp gıdıyor bu şekılde bır çalışma prensıbı var elektrıgın anladığım kadarıyla.
-panoda nötr barası da var, toprak barası da var toprak hattı bu ışı yapabılır peki nötr neden var
-panodan nereye gıdıyor?
-fazdan gelen enerji nötr uzerınden gıdıyorsa nötrde neden enerjı yok? (Toprağa kaçak oldugunda toprak hattında enerjı oluyor)
-nötrde enerji varsa nötr hattı kopmuştur denmiş nasıl?
3 faz meselesını faz farkı meselesını de okudum 3 fazda yukler dengelı olursa nötre gerek bıle olmadığı durumlar olabılır denmış nasıl ?
dc de pil ve bataryalar da faz nötr degıl + - kavramı var 2 kutup arasındaki potansıyel fark var bu da elektron akışını saglıyor tamam peki devrenın uzerınden geçen enerji tekrar pile dönmüyor mu?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Egitiminizi bilmiyorum fakat sizde benim gibi bu iste kendinizi egitim almadan gelistirmeye calisiyorsunuz sanirim. Sordugunuz sorularin yanitlari cok detayli konular. Size cevaptan ziyade tavsiyede bulunacagim. Elektrigin nasil uretildiginden elektrigin sinusodial yapisindan ve elektrigin tasinarak bizlere trafolarla nasil ulastirildigini okursaniz tum sorulariniza cevap bulabilirsiniz

Son cumlelerine bir kac satir eklersek bataryalar kimyasal yollarla dc depoladigi icin acden tamamen farklidir. Buda farkli bir alan.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Herkese selamlar,
forumda yenıyım, elektrık-elektronık bılgım de çok az, mantığını anlamaya çalışıyorum bazı şeylerın bir suredir forumu takıp edıyorum bırçok yazı okudum kafamda belli şeyler şekıllendi ama tam anlayamadım şeyler var onları sormak isiyorum. Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

1) potansıyel fark, akım, direnç, güç bu kavramları,az çok mantığını anladım. ama Faz-nötr-toprak ilişkisini tam anlayamıyorum özellikle nötr. Fazdan gelen enerji cıhazlarımızın uzerınden devreyı tamamlayıp nötrden akıp gıdıyor bu şekılde bır çalışma prensıbı var elektrıgın anladığım kadarıyla.
-panoda nötr barası da var, toprak barası da var toprak hattı bu ışı yapabılır peki nötr neden var
-panodan nereye gıdıyor?

merhaba faz toprak nötr ilişkisini şöyle açıklıyim faz ve nötr şu şekilde oluşur.bir AC alternatörün bir kuvvetle rotorunun döndürülmesi ile manyetik alanın bakır bobin üzerinde etki etmesi ile elektron akışı meydana gelir yani elektrik akımı bu akım manyetik alana göre yönü ve şiddeti değişen bir akımdır alternatör çıkışında faz ve nötr olarak çıkar

Herkese selamlar,

-fazdan gelen enerji nötr uzerınden gıdıyorsa nötrde neden enerjı yok? (Toprağa kaçak oldugunda toprak hattında enerjı oluyor)

Bunu şöyle açıklayim faz üzerinden alıcıya akan akım(alıcının gücüne göre akacak akım değişir) nötür uzerinden devresini tamamlar nötürü toprak olarak düşüne bilirsiniz nötürde enerji yoktur yani gerilim sıfırdır. bu yüzden nötürde enerji görünmez bi bakıma topraklamış olunur. Ama akım akar değerseniz geçen akıma göre çarpılırsınız. kaçak olması durumunda topraklamada enerji görünmez tabi topraklamanız iyi ise eğer, topraklama kaçak akımları toprağa aktararak canlıların kaçak akım ile akıma kapılmalarını önler. eğer topraklamada enerji görünüyor ise topraklama yapılmamış tır veya tamassızlık vardır toprakla ve enerji gözükür bu durumda.

Herkese selamlar,

-nötrde enerji varsa nötr hattı kopmuştur denmiş nasıl?

nötrde enerjinin olması evet bu şekilde açıklanır nedeni eğer nötr hattı elekrik sayacına veya elektrik direğine bağlandığı yerlerde kopukluk varsa faz alıcıdan(herhangi bir yük örneğin lamba çamaşır makinesi v.b) geçerek nötür hattına gelir ve nötür hattı kopuk olduğu için enerji bir bakıma sıfırlanmaz. bu yüzden enerji görülür. alıcı bu şekilde çalışmaz çünkü akım nötürden tamamlanmıyor. eğer temas ederseniz akım sizin üzerinizden geçer ve çarpılırsınız. evlerde faz ile temas etme gibi bir durum olma ihtimali olduğu için kaçak akım koruma röleleri kullanılmaktadır. eski evlerde ve eski apartmanlarda kaçak akım koruma rölesi kullanılmamıştır genelde çünkü eski yapı.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri