telit gl865 dual FOTA kullanımı hakkında

MAIN_LOOP

Onursal Üye
Onursal Üye
Merhaba

telit GL865 gsm modemi ile işlemci firmware upgrade ini nasıl yapabilirim. bilgisi olan ve daha önce bu tip bir uygulama yapmış arkadaşlar varsa kod yardımı yapabilirse sevinirim.

Gsm modemin yazılımı mı güncellenecek,
yoksa
gsm modulün bağlı olduğu kendi yaptığımız devrenin mi yazılımı güncellenecek?
Bootloader misali,
sahadaki cihazlarımıza gsm üzerinden firmware upgrade yani.

kendi yaptığım cihaz araç takip sistemi. bootloader ile. piyasaya yavaş yavaş verilmeye başlandı fakat bir upgrade sözkonusu olduğunda il il dolaşmak olmayacak. arvento,pergo,mobiliz vs.. bu firmalar OTA desteği kullanıyorlar diye biliyorum. arventonun içinde özellikle telit bga tip gl865quad var. arm ile yapılmış tasarımlarıda mükemmel olmuş ve yazılımıda havadan güncelliyorlar. bende böyle yapmak istiyorum :(

haritamız,server ımız herşe çok güzel yakında android,ios içinde yazılacak ama gel gelelim bir bootload işini havadan beceremedik. işlemci 18f8722 buarada. bunun bootloader hexi hazır var microchip sitesinde bana sadece OTA için yardım gerekli. çalışma mantığını biliyorum bir server üzerine güncellenen hex kodu telit ile GPRS üzerinden kendi bufferına parça parça yada tek seferde alınacak (bu paket boyutuna ve kullanılan protokole göre değişir. ben TCP kullanıyorum buarada arvento UDP kullanıyormuş.) alınan paket tamamlanınca zaten telit bunu seri portundan bildiriyor. sonra pic bootloader programı telitin bufferından bu hexi çekiyor ve yüklemeyi güncelleyip resetlenince yeni hex ile çalışmaya başlıyor. ama yapamadım bir türlü.

https://www.kontrolkalemi.com/forum...için-chip-erase-komutu-nasıl-çalışıyor.69368/
Konudaki diğer link:
http://www.microchip.com/forums/m661035.aspx

Benzer bir işi yapmak için böyle bir yol izlemiştim ama
pek kullanışlı değil.
Ben 16F877A ya verilen hex i yükleyen
yani sadece 16F877A programlayabilen bir programlayıcı yapmaya çalışmıştım.

Sizdede durum aynı,
pc kullanmadan pici programlamak gerekiyor.
Eğer üreticinin sunduğu bir yöntem varsa iş kolay oluyor,
misal arm için bazı yöntemler var, sd card bootloader gibi.
Ama pic için ne kullanabiliriz bilmiyorum.

Microchip in sunduğu bootloader pc ile çalışan değil mi?
...alınan paket tamamlanınca zaten telit bunu seri portundan bildiriyor. sonra pic bootloader programı telitin bufferından bu hexi çekiyor ve yüklemeyi güncelleyip resetlenince yeni hex ile çalışmaya başlıyor. ama yapamadım bir türlü.

Bunun veya benzerinin örneği var mı?

Konu bütünlüğü açısından,
diğer tarafda yazdığımız mesajları burayada aldım.
nerde benim FOTA kodlarım :D senden umutluyum bak unutma :D
Hocam fota konusunda merak ettiğim bir kısım vardı,
bunun bir örneği var mı diye sorduğum,
microchip in halihazırda sunduğu kısım var demişsiniz,
bu kısım neresi microchip nerede yayınlamış,
o kısmı bildirebilirseniz bakacağım duruma.
microchip fota ile ilgili kod örneği vermiyor yanlış anlaşılmış sadece bootloader hexi veriyor. orada sıkıntı yok yani. ben usb den yada seriden zaten hex upgrade ediyorum aynı durumu telit ile yapmak için telitin fota örneği lazım.

Pic in kendi flash program hafıza bölgesine yazabilme özelliğini kullanarak
bu iş çözülebilir gibi geliyor.
Bir nevi kendi bootloader ımızı yazma gibi düşünebiliriz.
Bir defa pice yüklenmek zorunda olan ilk program olacak.
ilk programın son kısmı bootloader olacak.
Bu son kısımdaki bootloader programı
gsm modül ile konuşup
yeni yüklenecek olan program verilerini alacak.
Aldığı bu verileri ORG 0 dan itibaren program hafızasına yazacak.
Kendi bulunduğu program hafızasının son bölgesine
yazmaya izin vermeyecek.
Burada bazı sıkıntılar var,
kesme kullanılmaması gerekecek,
gsm modülün program hafızasına yazma yapılırken bizi rahatsız etmemesi gerekecek.
Gsm modül üzerinden gelen veriler
direk program hafızasına yazılabilecek forma çevrilmiş olarak gelecek.

gsm modül üzerinden gelen hex kodu havadan parça parça byte byte gelecek tcp ile. telit bunu buffer edecek. alma bitince zaten bayrak kaldırıyor. bu alım işlemi esnasında pic mutlaka uart kesmesi kullanacak yoksa zaten aldığını bilemeyiz. program alındıktan sonrası kolay zaten. sonra telit buffer dan boot a çekilecek ve yazma başlıycak. zaten boota alındıktan sonra hiçbir şekilde program kesme kullanmaz bunu bootloader kendi hallediyor. istediğim şey telit buffera kadar alsak yeter gerisini ben hallederim

Merhaba kısaca telit ile serverdan download yapmak istiyoruz.Mesele bu mudur.Eğer bu ise yardımcı olmaya çalışayım.

Gprs bağlantısını kurduktan
Download yapacağınız site deneme.com
Download yapacağınız sayfa yazilim.com
Cihaz yazılımı sorgulayacak cihaz id 30 olsun
yazilim.php adresinde id alıp ona göre hex kodlarını yollayan sayfa kodunun yer aldığını düşünelim

GET /yazilim.php?id=30& HTTP/1.1\r\nHost: www.deneme.com\r\nConnection : Keep-Alive\r\n\r\n komutunu yollarsanız zaten server size hex kodlarını yollayacaktır.Üstteki kod ile telemeteri cihazından servera veri yolluyorum ama bana cevap lazım olmadığı için server geri dönüş yaptırmadım.php kodda yardımcı olabilirim.Bu mantıkla deneyelim olması ftp ile download deneyebiliriz

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri