Telefunken SM2 Şasi Yanlardan Daralma

yusufpeh

Üye
Merhaba arkadaşlar. Elektronikçi değilim ama bu tarz işlerle uğraşmayı severim. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.

TFK 70 Ekran TV'de daralma problemi var. Önceleri bazen daralma yapıyordu, Türk usulü yanlardan biraz dürtünce düzeliyordu. Artık hiç düzelmez oldu.
IMG_20140701_214556.jpg

Alttaki fotoğraftaki r711 direnç ve entegre şüphe üzerine değiştirildi.
IMG_20140705_182556.jpg

Horizontal devre burası olsa gerek:
IMG_20140708_032525-1.jpg

Bunlar da diğer fotoğraflar:
IMG_20140701_215258.jpg

IMG_20140701_215219.jpg

Değiştirmem gereken parçanın kodunu söylerseniz ya da fotoğraflar üzerinden işaretleyerek yardımcı olursanız memnun olurum. Selamlar.

Merhabalar.
klasik bir sm2 arızası.daha önceden vurunca düzeldiğini yazmışsınız.bu soğuk lehim olduğunun işaretidir.horizontal devreler şase üzerinde ençok ısınan bölgelerdir.muhtemelen temasızlıkdan ötürü, East/West (doğu-batı dogrultucu) devreye ait yüksek voltajlı seramik kondansatör değer değiştirmiş olabilir.3. resimde EHT nin hemen üzerinde bulunan (33nf 600v olması lazım) seramik kondansatör arızalı olabilir.size tavsiyem EHT nin etrafında gördüğünüz tüm yüksek voltajlı seramik kondansatörlerin tamamını değiştirmeniz olacaktır.EHTnin hemen dibindeki 1nf 2kv'luk mavi mercimeklerde dahil.horizontal devredeki kondansatörleri tek tek sökün mutlaka içlerinden bir tanesi çatlamış veya şişmiş olabilir.son bir hatırlatma;horizontal saptırmaya giden kımızı ve beyaz kablonun ucundaki soketi iptal edip direkt şaseye lehimleyin.gelişmeleri bildirin kolay gelsin.

Merhabalar.
klasik bir sm2 arızası.daha önceden vurunca düzeldiğini yazmışsınız.bu soğuk lehim olduğunun işaretidir.horizontal devreler şase üzerinde ençok ısınan bölgelerdir.muhtemelen temasızlıkdan ötürü, East/West (doğu-batı dogrultucu) devreye ait yüksek voltajlı seramik kondansatör değer değiştirmiş olabilir.3. resimde EHT nin hemen üzerinde bulunan (33nf 600v olması lazım) seramik kondansatör arızalı olabilir.size tavsiyem EHT nin etrafında gördüğünüz tüm yüksek voltajlı seramik kondansatörlerin tamamını değiştirmeniz olacaktır.EHTnin hemen dibindeki 1nf 2kv'luk mavi mercimeklerde dahil.horizontal devredeki kondansatörleri tek tek sökün mutlaka içlerinden bir tanesi çatlamış veya şişmiş olabilir.son bir hatırlatma;horizontal saptırmaya giden kımızı ve beyaz kablonun ucundaki soketi iptal edip direkt şaseye lehimleyin.gelişmeleri bildirin kolay gelsin.

Merhaba. Kırmızı ile işaretlediğim parçaları söktüm ve yenileriyle değiştireceğim. Sarı ile işaretlediklerimi ya da işaretlemediğim başka parçalar da değiştirmeli miyim? Selamlar.
IMG_20140708_032525.jpg

Düzelmez ise, evet değiştirmelisin.

Ne yaptın kutupsuzlar deniliyor sen k.tuplu-k.tupsuz bobin her şey işaretlemişsin bir de hepsini birden söktün yerlerinin karıştırmamak için önlem aldın inş.

Ne yaptın kutupsuzlar deniliyor sen k.tuplu-k.tupsuz bobin her şey işaretlemişsin bir de hepsini birden söktün yerlerinin karıştırmamak için önlem aldın inş.

İlk etapta kutuplu - kutupsuz vs. hangisi olması gerektiğini bilmediğimden trafo etrafındakileri söktüm. Önlemimi aldım. :) inş. çözülür, çözülmezse yardımlarınızı isteyeceğim tekrar. Sonucu bildiririm. Selamlar.

Arkadaşlar, kırmızı ile işaretlediğim parçaları değiştirdim ama daralma düzelmedi maalesef.

IMG_20140708_032525_2.jpg

Merhaba. Kırmızı ile işaretlediğim parçaları söktüm ve yenileriyle değiştireceğim. Sarı ile işaretlediklerimi ya da işaretlemediğim başka parçalar da değiştirmeli miyim? Selamlar.
IMG_20140708_032525.jpg
Resmin ortasındaki sarılara başla

aynı sorun bende de oluştuğu için konuyu heyecanla okudum ama sonuç yazılmamış, yusufpeh kardeşim eğer çözümü bulabildiysen ve bu yazdıklarımı okuduysan lütfen dönüş yapabilir misin?

arkadas bende bir grundig vardi. o namissizin da goruntusu yayla gibi idi. duzeltenekadar gobegim catlamisti:)
@greaturk sizin sorununuz aynisj jse soguk lehimden olur bu isler. tabi vurma ile duzelme varsa.
yapacaginiz, kontrolvedin gordugunuz soguk lehimleri duzeltin. ama bir tavsiyem. tv lerde entegreler sabitlenir saseye onlar ilk soguk lehim olur. ama sabitlendigi icin calismaya devam eder. siz lehimlere bakam duzeltem derken onlRi yerinden edersiniz. cihaz hic calismayabilir.
o yuzden o parcalari da kontrol edin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri