Telefon Tesisatı

alenktrik

Üye
Tecrübeli ağabeylerim arkadaşlarım. Bu dönem mezun oluyorum yalnız telefon tesisatında anlamadığım hususlar var.sırayla yazacağım
1- Bir adet cat 6 da bulunan 4 per ile kaç adet telefon bağlantısı yapılabilir? Yani 4 adet telefon sortisi için kullanabilir miyiz?
2- Cat6 da 4 per var ise 50 perlik kablolar farklı mı oluyor? cat6 da 10-20-50 per olamaz mı?Yönetmelikte cat kablolar kullanılmalıdır yazıyor, o halde bu kablolar ne oluyor?
3- Binadaki Ana dağıtım tablosuna Türk Telekomdan gelen hatta kaç adet per oluyor? Telefon sortisine göre mi olur?Ya da belirli bir sayıda per gelip reglette mi çoğaltılır?
4- Şartnamede Ana dağıtım kutusundan kat dağıtım kutusuna bir adet kablo çekmiş ve kat dağıtım kutusundan dairelere dağılmış. Ana kutudan kat kutusuna çekilenin per sayısı mı fazla oluyor ki 2-3 daireye dağılıyor yoksa reglettemi çoğaltılıyor?
Bu iş ya çok basit ama ben anlayamadım ya da gerçekten karışık.Yardımlarınızı bekliyorum.

@alenktrik
Öncelikle sunu açiklayayim size : 1 cift kablo : 1 per eder.
Sorunuza gelince
1 : Cat 4-5 veya 6 ' da toplam 8 kablo bulunur bude 4 çift 4 per eder. 4 adet telefon hatti demek.
2 : öncelikle sunu belirtim zayif akim tlf renk kodlari : mavi,turuncu,yeşil,kahverengi ve gri'dir. Bu 5 rengin toplami 10 luk kabloyu oluşturuyor. 50 Lilik kabloda ise 25 adet per buda 25 abone demek oluyor.
3 : binalara gelen turk telekom hatlari binanin veya iş yerinin harici abonesine göre hat cekilir.
Örneğin : 5 kat çift daire bir yere 50'lik hat çekilmesi çok saçma ve fiyat hususunda maliyetlidir. bunun yerine 10 veya 20 lik kablo çekilebilir. Anlayağiniz tarza ihtiyaç meselesidir.
4 : Dördüncü sorunun yani üç ile deki verdiğim örnek ile ile aynidir.
zayif akımı anlayabilmeniz iöin öncelikle renk kodlarini bilmeniz gerilir 5+5 renk kodlari diye devam eder.
mavi,turuncu,yeşil,kahverengi ve gri + Mavibeyaz,Turuncubeyaz,yeşilbeyaz,kahvebeyaz ve gribeyaz olarak devam eder. bu da ortalama olarak ilçeler arasi kullanilan kablo renkleridir.

Son düzenleme:
@Reaksiyon Teşekkür ederim cevabınız için. Kafamda hiç bir soru işareti kalmadı şu anda. Her şeyi tam ve net anladım. Fakat bir daireye gelen cat5-6 daire içinde farzedelim 4 telefona dağılacak. Bu dağılımı yaparken kablo kılıfını soyup mu dağıtıyoruz? Öyleyse kabloya zarar gelmez mi?

Sizin bilgilerinizden faydalanmak isterim madde madde bir kaç daha sorum olacaktı size zahmet olmazsa.
1- Telefon tesisatı topraklaması yaparken toprak çektik diyelim, bu toprak hattı cat6 boyunca gidecek mi her daireye? Tesisinde zorluk çıkarmaz mı? Yani kablonun yanına bir de toprak hattı mı ekliyoruz?
2-Bir de bazı tesisatlarda tali tabloda 1x24 patch panel yazıyor. bu reglet mi sizce de? ve bu tali tabloda da bir adet ups beslemesi var. Biz zayıf akımda sinyal iletmiyoz mu? Elektrik kesilsede sinyal sonuçta Türk Telekomdan geliyor. O halde ne gerek var bu beslemeye?
3- Fiber optik haberleşme kablosu kullandığımız zaman per sayısı kadar mı fiber optik kullanıyoz? Atıyorum 10 perli bir kabloyla fiber optik kablonun birleşmesi için 10 adet fiber kablo mu kullanıyoruz?

Cevaplarınız için teşekkür ederim

Son düzenleme:
vaktim olmadigi icin butun sorularina cevap veremicem fakat 4 odaya telefon hatti cekeceksen tek ciftli 4 adet kablo kullanacaksin..yani 5 ciftli cat 5 kabloyu soyup tek tek odalara dagitacam diye ugrasmayacaksin..telekom hatlari bina girisine kadar getirir.ondan sonrasi sana kalmis.

@alenktrik
Genelde daire telefon hatlari ana bina girişine münferit olarak çekilir ve dağitim oradan yapilir. Cat 6 olayina fazla takinti yapma.
Telefon tesisat topraklamasi : Buyuk bir santral kuruyorsan yani ( dahili hat olarak ) santral içinde elektironik kartlar çalışacaği için komple topraklama yaparsin.
Ve buradan dağılan daire oda vs gibi yerlere tlf yaninda topraklama çekmezssin ve çekilmezde.
2: 1x24 patch panel ise telefon ile alakali değil. Data hatti ile alakalilidir. Bir adet cat serisi ( 4-5-6 ) ağ kablosu girer 24 farkli noktaya ağ hatti ( data ) taşıyabilirsiniz.
3 : fiber optik kablo kullanimi telefon hattina göre tamamen farkli ve hizlidir. Fiber sinya ile bağlanti yapttiği için ortalama %99.7 gibi işik hizi ile aktarim yapar.
1 adet fiber damaraindan ortalama 100-200 tane abone hat cekebiliyorsun. BUda fiber kalinliğina göre aktif olarak değişir.
Fiber hakinda pek bilgim yok bu konuda yanlış bilgi vermek istemem. Ama 3 sorunuza dahil her pere bi fiber olmaz.
100 pere 1 fiber olur ama :)

@Reaksiyon çok teşekkür ederim zaman ayırıp sorumu cevapladığınız için. İşlerinizde kolaylıklar dilerim :)

@Reaksiyon Teşekkür ederim cevabınız için. Kafamda hiç bir soru işareti kalmadı şu anda. Her şeyi tam ve net anladım. Fakat bir daireye gelen cat5-6 daire içinde farzedelim 4 telefona dağılacak. Bu dağılımı yaparken kablo kılıfını soyup mu dağıtıyoruz? Öyleyse kabloya zarar gelmez mi?

Sizin bilgilerinizden faydalanmak isterim madde madde bir kaç daha sorum olacaktı size zahmet olmazsa.
1- Telefon tesisatı topraklaması yaparken toprak çektik diyelim, bu toprak hattı cat6 boyunca gidecek mi her daireye? Tesisinde zorluk çıkarmaz mı? Yani kablonun yanına bir de toprak hattı mı ekliyoruz?
2-Bir de bazı tesisatlarda tali tabloda 1x24 patch panel yazıyor. bu reglet mi sizce de? ve bu tali tabloda da bir adet ups beslemesi var. Biz zayıf akımda sinyal iletmiyoz mu? Elektrik kesilsede sinyal sonuçta Türk Telekomdan geliyor. O halde ne gerek var bu beslemeye?
3- Fiber optik haberleşme kablosu kullandığımız zaman per sayısı kadar mı fiber optik kullanıyoz? Atıyorum 10 perli bir kabloyla fiber optik kablonun birleşmesi için 10 adet fiber kablo mu kullanıyoruz?

merhaba....cevap veriyorum...
2- eger tali panoda patch panel varsa: bu panodan itibaren tum odalara cat5 veya cat 6 kablo çekilecek demektir. UPS ise bu panoya koyulacak olan dagitim switch içindir...
3- ornek olarak bu panodan yklasik 100 abone hat alacaksa: bu hatlar once switch baglanir ve switchten 1 kablo ile (patch cord ) vasitasiyla fiber patch panele baglanir ve patch panelden fiber kablo ile sinyaller ana panoya ya da santrala tasinir. panoda kac adet switch kullanilacaksa her switch için 1fiber kablo per (yani 2 core ) yeterlidir.

arzu ederseniz su an ben Irak ta 1800 dahili abone baglantili santral kuruyorum. gerekli teknik bilgi sağlayabilirim...selamlar

Ayhan bey yardimlarinizi beklerim.cok mutlu olurum

2 kat ve 1 bodrum olan evde Telefon kabloları bodrumdaki btk da toplanıyor.Ama projede rj45 jack ları da yani data prizi de var, data prizlerini tek tek bodruma mı indirmem gerekiyor yoksa katlardaki kutularda toplayıp ayrı switchler mi kullanacağım? Bilgi verebilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,912
Son üye
mavilacivert11

Yeni konular

Geri