Telefon çaldığında bilgi ikazı hakkında

morbeyaz

Üye
Merhaba arkadaşlar

Siteyi ara sıra ziyaret ediyorum. Temel elektronik bilgim var. Elektrik kalfasıyım.

Benim sizlere bir sorum var. Abimin plastik imalathanesi var ve makina seslerinden dolayı telefonun çaldığını duyamıyor. Şimdi ben telefon hattında 48 volt dc voltaj olduğunu ve çaldığında ise ac 100 volt'a çıktığını biliyorum. Benim size sormak istediğim, abim iş yaparken işyerinin tavanına kırmızı ve yeşil lamba koymak istiyorum ve bu lambaları telefon çaldığında çalıştırmak istiyorum ki abim ışığın yandığını görünce telefonun çaldığını anlasın. Telefonun soket girişinden bir çıkış alıp lambaya direk bağlasam olurmu? Telefon çaldığında da lambalar yanar. Ama ben şimdi güç hesabına göre kaç watt lamba takacağımı nasıl bulacağım? P= U.I formül bu ama ben akımı nasıl bulacağımı bilmiyorum. Acaba diyorum telefonun arkasında yazarmı? Sizlerden yardım istiyorum. Teşekkür ederim.

[size=10pt]Lütfen yardım,Bakarmısınız v.b ifadeleri başlıkta kullanmak yasaktır. Başlığınız konunun özeti olmak zorundadır.Başlığınız tarafımdan uygun bir şekile çevrilmiştir.
[/size]

[size=10pt]
Lütfen forum kurallarını tekrar okuyunuz
[/size]

[size=10pt]Düzenleme :görkem

23:08:2008
[/size]

arkadaşım tlf nun sesini yükselten kapı zili gibi görünen ama deli ses çıkarten ziller var alıyosun bir tane tlf hattına bağlıyorsun sorun çözülüyo (çoğu elektrikçide vardır ) lambayla uyraşma bence çünkü lambanın yandığınıda görmeye bilir abin..

Sn.morbeyaz pratik bir çözüm olarak şunu söyleye bilirim
1 adet 12v ya da 24v dc röle
ve bu rölenin bir ucuna seri bağlı 1-2micro farat 50-100v bir kondansatör ya da bir neol lamba
(kontrol kalemi içinde bulunan direnci çıkartılmış) bu düzeneği telefon hattınıza bağlayıp
rölenin kontağı ilede istediğiniz herhangi bir lamba, siren,..vs çalıştırabilirsiniz. Tabi kontak bölümünün
beslemesini (Lamba,..vs) ayrı bir kaynaktan vermeniz gerek (220v ya da 12,24v gibi)
(Rölenin gerilim değeri 12v tan küçük seçilirse telefon sürekli, kesintisiz çalar)

Kolay gelsin

Merhaba arkadaşlarım,
abuzettin20 ' Alıntı:
Sn.morbeyaz pratik bir çözüm olarak şunu söyleye bilirim
1 adet 12v ya da 24v dc röle
ve bu rölenin bir ucuna seri bağlı 1-2micro farat 50-100v bir kondansatör ya da bir neol lamba
(Kontrol kalemi içinde bulunan direnci çıkartılmış) bu düzeneği telefon hattınıza bağlayıp
rölenin kontağı ilede istediğiniz herhangi bir lamba, siren,..vs çalıştırabilirsiniz. Tabi kontak bölümünün
beslemesini (Lamba,..vs) ayrı bir kaynaktan vermeniz gerek (220v ya da 12,24v gibi)
(Rölenin gerilim değeri 12v tan küçük seçilirse telefon sürekli, kesintisiz çalar)

Kolay gelsin

Sn. Abuzettin20 arkadaşımızında açıkladığı gibi en sade ve de en makul yoldan bu şekilde bir çalışma yapmak senin işine emin ol yarayacaktır Sn. morbeyaz arkadaşım.
Eğer ki lamba felan düşünüyorsan ki bu düşünceninde sana bazı zamanlarda sıkıntı olabileceğini düşünmelisin. Hem gürültülü hem de gün ışığının haricinde bir aydınlatması var ise bulunduğun iş ortamının; zaten burada da en makul şey daha sesi yüksek ve duyulabilirlik sesi farklı bir siren ya da zil kullanman doğru olacaktır. Abuzettin20 arkadaşımız çok geçerli bir önerisini söylemiş zaten. Sen bu söylenilenleri ciddiye al bence ve kafana yatan fikirimize güven ;)
Sevgi ve saygılarımla hoşçakalın!!!

sen telefon zili tak arkadaşım bangır bangır bağırıyor

ArkadaŞim senİn uygulamak İstedİĞİn sİstemİ daha Önce ben kulaniyordum.ancak lamba aldatici oluyor.gÖzden kaÇiyor.onun İÇİn gerÇekten zİl en İdealİ.
ancak lamba yapacaksan dedİklerİ gİbİ 24v rÖle kullan ve kontaĞindan yararlan.tabİkİ
lamba beslmesİ sana kalmiiŞ(24,48,110,220v).Çok gÜzel flaŞÖrlÜ lambalar var.en azindan dİkkkat Çeker.kolay gelsİn

Arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Zil kullanmak dediğiniz gibi daha mantıklı. Lamba gözden kaçabilir. Ama bu lamba devresini kendim öğrenmek için röle ile bağlayıp deneyeceğim. Elinize kolunuza sağlık. Sevgiyle kalın

Birde arakdaşlar evde denemek için lamba devresi yapsam telefona beni Türk telekomun yakalama olasılığı nedir? Teşekkür ederim.

Arka arkya mesaj yazmak yasaktır.Lütfen yukarıdaki Değiştir butonunu kullanınız.

Düzenleme:
korkmaz_design

Sayın morbeyaz arkadaşım !
Elektronik bilgim var demişsin, herhalde eline bir şema geçse yapacağından eminim. Fakat piyasada munzam zil rölesi denilen bir röle var. Ptt yazan klemenslere telefon hattından gelen 2 kabloyu telefona paralel bağlıyorsun. Ayrıca devrenin içinde bir röle var. O rölenin kontak çıkışlarına istediğin gerilimi girip çıkabilirsin.

Benim kardeşimin mobilya atölyesi var. Makinalar çalışırken telefon sesi duyulmadığı için ben de aynı sistemi yapmıştım. Ambulans, itfaiye gibi araçlarda bulunan tepeüstü lambası ve aynı zamanda kampana zil bağlamıştım. Telefon çalınca sarı renkli tepeüstü lambası yanarken aynı zamanda kampana zil de zaarrrr diye ötüyordu. Bence en pratik yolu budur. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri