Teknik Eğitim mi Mühendislik mi daha hakim Mesleğimize

sizce hangi okul mezunları daha iyi

Aslında herkes Teknik deyip duruyor..Ama Üniversite ve hocalar iyi olunca teknik sadece isim olarak kalıyor..

Kavga çıkarmak için mi açtın bu konuyu :)
Çoğu kişi aynı sanıyor ama mühemdislik ile teknik eğitim farklı eğitimler alıyorlar ve alanları elektrikte de olsa birbirinden çok farklı. Bu sebeple bir kıyaslama yapılamaz. Teknik eğitimlilerin veya meslek lisesi okuyup dgs ile mühendisliğe geçenlerin hep pratik olarak üstün olup ki haklılar mühendislik okuyanları küçümserler. Ancak bir tasarım mühendisinin tornavidaya ihtiyacı yoktur. Umarım demek istediğim anlaşılmıştır. Konuyu dallandırıp budaklandırmayacağım. Aslında daha detaylı anltılabilir; farklı farklı örneklerle.

Turkıye de bu sorunun cevabı muhendıslık cunku teknık egıtım fakultelerını kımse tanımıyor.Oysa yurt dısında muhendıs dıye bıse yoktur.Ben muhendısım diyen biri uygulama yapması ve bılmesı gerekır.Her ne kadar uygulama bılmeyen muhendıs varsa da ornek vereyım boyacıyım ama boya yapmayı bılmıyorum...

Teknik Eğitim ile Mühendislik ayrı ayrı şeylerdir.Amaçları ve beklenenler farklıdır.Birisi sonuçlarla ilgilidir diğeri sonuçların çıkarıldığı süreçlerle..Hangisinin konusuna daha hakim sorusu ise bence kişisel beceri,tutum,mesleği gerçek anlamda sevme,sahip çıkma,araştırma ve kendisine saygıyla ilgilidir.Kimilerini diploma taşır ,kimileri de diploma taşır..Bazı insanları, meslekleri güzelleştirir,bazıları da mesleklerini güzelleştirir...Birde mesleklerle ilgili olarak şu hata yapılmakta diye düşünüyorum.Örneğin bir tekniker, mühendisi değerlendiremez mühendis de teknikeri değerlendiremez.Aynı branş ve düzeyde olanlar sağlıklı birbirini değerlendirebilir..Biri için önemli olan diğeri için önemli olmayabilir...Birisi doğrudan formülü biliyordun diğeri formülün nasıl ve hangi koşullarda çıkarıldığını..Aklıma bununla ilgili anlatılan bir olay geldi!Bir fabrikada,üretilen ürünle ilgili sıcaklık testi yapılıyormuş..Cihazla ölçülen sıcaklık gerçekten doğru mu diye bir de formülle sıcaklığı buluyorlarmış ve değerler hep birbirine
yakın çıkıyormuş.Başka bir testte cihazla ölçülen değer ile formül değerleri farklı çıkmaya başlamış.Cihaz arızalı diye kalibrasyona göndermişler ama cihaz doğru ölçüyormuş.Patron, arkadaşı mühendise konuyu açmış.Mühendis formülün yalnış olduğu direk söylemiş.Nereden anladın demiş patron..En son test ettikleri ürün bakır değilde alimünyumdan yapılmış dolayısıyla öziletkenlikleri farklı ve formülde alimünyuma göre düzeltilmesi gerekiyormuş....Yukarıda dediğim gibi her mesleğin konusuda ve ondan beklenilen de farklı..Önemli olan mesleğimize sahip çıkmak ve durmadan usanmadan çalışmak.............Saygılarımla

Çevrenizdeki herkese bu maili atın Teknik Eğitim ÖNEMLİİİ......

Arkadaşlar bildiğiniz üzere Tef mezunlarına mühendislik ünvanı veren 1992 yılında çıkarılan 3795 sayılı kanun 2002 yılından beri çeşitli bahanelerle YÖK tarafından uygulanmamaktadır ..

Ataması yapılamayan öğretmenler olarak özel sektörde ünvan sorunu nedeniyle çeşitli sıkıntılar çekmekteyiz. Bizler "Teknik Eğitim Fakülteleri Mezun ve Öğrenci Platformu" olarak 17 mart 2012 günü konuyla
ilgili Taksimde basın açıklaması yaptık.

29 Nisan 2012 pazar günü saat 10:00 da Ankara TEKEV önderliğinde toplanarak dilekçelerimizi teslim ederek konuyla ilgili basın açıklaması yapacağız ..
Konuyla ilgili yakın zamanda YÖK e dava da açmayı düşünüyoruz .. Meclisdeki partilierin grupbaşkanvekilleriylede tekevli yöneticiler daha önce görüştüler ..

Bize düşen pazar günü geniş bir kalabalık toplayarak gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için kamuoyu oluşturmaktır... Eğer biz sesimizi duyarabilirsek meclis buna kayıtsız kalamayacak gerekli düzenlemeler yapılacaktır...

1993 ile 2002 yılları arasında bu kanundan yararlanan bazı arkadaşlarımız mühendis ünvanını almışken bizlerin bu unvanı bugün alamıyor olmamız anayasanın eşitlik ve bireylerin eğitim hakkı engellenemez ilkelerine
aykırıdır YÖK mevcut 3795 sayılı kanunu uygulamayarak suç işlemektedir...

Bizi bu yolda yalnız bırakmayacak teknik öğretmen arkadaşlarımız bizimle irtibata geçsinler İstanbuldan otobüsde kaldıracağız.. Artık sesimizi duyurmak zorundayız

28 Nisan gece Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi'nde toplanarak 29 Nisan'da TEKEV'in dilekçe çalışmalarına ve basın açıklamalarına destek amaçlı Ankara'ya “Teknik Eğitim Gezisi” düzenlenecektir. Gidiş dönüş ücreti otobüs ücretleri ve ikramlarımız sponsorlarımızın katkılarıyla 5 TL'dir.

29 NİSAN 2012 ANKARA saat 10:00

Mühendislik bilim ve matematiksel prensipleri, tecrübe, karar ve ortak fikirleri kullanarak insana faydalı ürünler ortaya koyma sanatıdır. Bir başka deyişle, belirli bir ihtiyacı karşılamak için gerekli teknik ürün ve sistemi üretme sürecidir.

Şimdi düşünüyorum "Mesleğimize" tabiri ne demek? Mühendis mühendisliğe, tef lilerde kendi mesleğinde hakimdir. Sağlık memuru mu doktor mu daha hakim mesleğe demek gibi absurd bir durum. Bende daha tef li olayım diyen mühendis görmedim, mühendislik öyle bir geniş konu ki ben tefden gelip mühendis olanın avantajı olamayacak çok fazla alan var, Türkiyede montaj yapılarak mühendislik hizmeti verildiği zannedilirken, 3 aylık bilgisayar kursu ile sistem mühendisi olduğu düşünülürken, iktisat mezunu 2 parça ürün satınca kendini satış mühendisi diye lanse ederken bu ayrımı anlayamazsınız. Bir iş yeri mühendis olması gereken yerde tef li çalıştırıyorsa amaçı düşük ücrettir zaten yapılan işinde mühendislikle alakası yoktur. Teknisyen mühendisten fazla bilir, tekniker mühendisten fazla bilir, tefli mühendisten fazla bilir ama bir türlü mühendisler hiç bişey bilemez, acaba neden? Çünkü bizim mühendislik fakülteleri mühendis değil 4 yılda süpermen çıkarmayı hedeflediklerinden, ilk yılda ıvır zıvır zoraki dersleri geçersen 2-2,5 yılda sıkılaştırılmış ve akademik olarak iyice ağırlaştırılmış matematiksel ve fiziksel modellemelerle, ezberle unut, çok teorik az pratik sistemiyle mezun edip, yeni mezununda sudan çıkmış balık gibi kaldığından böyle algılanıyor. Mezun oluncada piyasadaki işlerle üniversitede aldığı eğitimin bir alakası olmadığını görüyor. Ama sanmıyorum gelişmiş batı ülkelerinde böyle bir durum olsun, herkes kendi mesleğini yapar , başka meslekleri kendi mesleği olanlardan dahi bildiklerini iddia etmezler hatta akıllarına bile gelmez.

İkisinin de görevleri vardır adı üstünde biri TEKNİKer diğeri mühendis

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri