Tek start butonu ile 3 motoru çalıştırıp durdurmak

program ismini paylaştıgınız için teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
vallahi helal olsun ya süper bi r zeka yüksek gerilim başarılarının devamını dilerm emeğine sağlık

Plc devre yapında sayfanizde bizde öğrenelim ustalar.

s.a abi bizim bi odev vardı da buna benzer iki stop bir star 3 motor lu kubanda devresi yapcaz...start a bastıgımızda birinci motor calısıcak stop 2 ye basıp tekrar start a bastıgımızda 2 inci motor calısıcak tekrar stop 2 ye basp start a bastıgımızda 3 motor calısıcak stop1 e bastıgımızda ise her zamn 1 . motor calısıcak ...ama hiç bi motor biri calısırken diğeri calısmıycak....
abi biz bunu kurduk ama 3 cu motor devreye girmiyor neden olabilir 2 tanede yardımcı role kullandık bize bi cevap larmısın cok sevinirim

güzel bir çalışma emeğine sağlık kardeşim arkadaş incelemeden sormuş sanırım çalışma mantığını tam olarak çözemeiş

merhaba kolay gelsin benim bir sorum olcak ben kapı devresi yapacağım bu yüzdek tek butonla motoru durdurup tekrar bastığımda çalışacak. bunun kumanda devresini çizebilirmisin.

arkadaşım bunu plc de sayıcı yardımıyla rahatlıkla yapabilirsin sayıcıya 5 değeri verirsin 1 değere esit olduğunda 1 motor 2 3 4 motordada aynı montığı kullanırsın ancak eğer 2 . motora geçtiğinde 1. motorun veya 3 . motora geçtiğinde 2 motorun durmasını istemiyorsan gibi durum varsa Q lara vereciğin çıkısın önüne büyük esittir koyman gerekli 4. değere yani 4. basısındaki değerede sayıcının reset komutuna sinyal vermelisin en son olarak 5. e geldiğinde Q ya tekrar 2. bir bağlantı ile (2. şart) ile çıkıs verip 1. motoru çalıstırabilirsin simdilik bunu yazabildim ancak simdi vaktim yok en kısa zamanda devresini kurup göndereceğim. KOlay gelsin yarın ssiteyi bi yoklayın büyük ihtimal koymus olurum ama sınavlar falan var giremeyebilirimde ama koymaya çalısırım

Sn : immortalahmet

Sizin sorduğunuz soruyu sizinle beraber sınıf arkadaşlarınız olsa gerek, 3 defadır özel mesajla sipariş verir

gibi bana soru yöneltip, sanki bir mecburiyetlik varmış gibi emrivaki cevap istemeleri hoş bir durum değil,

bu tür konularda soru veya sorunun çözümü için uslubunuzu değiştirirseniz sevinirim.

Animasyon halinde devrenin çizimi ektedir.
bana bir motor lazımdı halletim sağolun işimi hallettim

arkadaşlar devreyı kendınız kurarak anlamaya çalısırsanız daha ıyı kavrayacagınızdan emınım
arkadaşımız şemayı gayet detaylı bı sekılde eklemış
birazda anlamak için uygulama derım ...

sn ceyerancı35 yapmış olduğunuz devrede hangi plcyi kullandınız

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri