Tek start butonu ile 3 motoru çalıştırıp durdurmak

Bu devre çalışmaz. Milleti kandırma. 1. motor çalıştığında 2.motorun devresindeki NC kontak açılacağından 2. motor çalışmaz...
Konu Eskide olsa Faydalı bir konu ve çizim olmuş...
Sn. AhKara Devre gayet güzel çalışır/çalışıyor. Sanırım siz 1 nolu kontaktörün. 1. motoru çalıştıracağını düşündüğünüz için öyle algıladınız... Motorları çalıştıracak olan Kontaktörler Aşağıda dizili olan A , B, C kontaktörleridir....

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
mesut bey forumda gezerken bu güzel devre anlatımı gördüm gerçekten hoşuma git sizi içtenlik kutlarım umarım ileride sizinle tanışma fırsatım olur inşallah saygılarımla yakamoz_mkinay

Çok güzel olmuş, çözümünü çok beğendim.

Ben bu ve bunun başka versiyon kumanda şekillerine bir zamanlar kafa yordum ve yaptım.Bir ara konu ile ilgili şemayı isterseniz siteye koyabilirim.bir projemde tek bir tek yönlü jog start butonu ile herhangi bir zamanda 1.motora başka herhangi zamanlarda diğer motorları çalıştırıp istenilen başka bir zamandada hepsini yine aynı butonla stop edip sistemi ilk başa alabilen bir proje çizip uygulamasını başarı ile yapmıştım.

PLC kullanırsanız mesela schneider zelio gibi ucuz olacak sekilde daha rahat olur ayrica sonralari problemin degismesi sonucu programıda kolayca degistirebilirsiniz yipranma maliyeti acisindanda rahat ettirir programlanmasida felaket kolaydir

plc kullanın bu kadar yormayın kendinizi

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri