Tek hatla yirmiden fazla Makel sayacı okuma problemi

slovan

Üye
Merhaba Arkadaşlar,
tek rs485 kablo hattı üzerinde 25 tane sayaç var. Bunların hepsi aynı pano üzerinde aralarında en çok 50 cm var ve rs485 uçları birbirine seri bağlı.

Bu hat üzerinde bulunan son sayacı rs485 ile okuyabiliyorum, ama aradaki sayaçlar katiyen yolladıgım komutlara cevap vermiyor. Bunun sebebi hakkında fikriniz var mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim, tıkandım kaldım. Zaten Makel sayacı okumak dertli bir de bu sorun çıktı :( Gözünü seveyim köhlerin...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar,
Makel bu konularda pek ketum davranıyor. Kendilerine şimdiye kadar birkaç mail attım ama hiç cevap gelmedi. Kendileri ile nasıl iletişime geçmemi tavsiye edersiniz? Sorunumla ilgili fikriniz var mı?

Makel'in kendisi de uzaktan okuma işi yaptıgı için standartlara uymuyor ve bilgi paylaşımında da cimrilik yapıyor. Halbuki Köhler, viko öyle değil...

İnternette araştırma yaparken rs485 hattın sonunu sonlandırmamız gerektiğine dair birşeyler okudum. Şu an için bir sonlandırma yok. Eğer yine de bir şekilde sonlandırma problemi olsaydı, sadece hattın en sonundaki sayaç mı okunabilirdi? Aradaki sayaçlar kesinlikle hiçbirşeye cevap vermiyorlar....

Merhaba,
300 boudda yapılan ilk sorgu /? ! CR LF 'tir .
Burada /? ile ! arasına sekiz haneli sayacın seri numarasını eklemeniz gerekiyor.
Yani örnek vermek gerekirse /?12345678!CRLF şeklinde sorulmalı aksi halde tüm sayaçlar yanıtlar.
Makel eğer yerinde takılıysa problem yok ama her altı ayda bir yazılımlarını değiştirdiklerinden bize gına geldi.Hatta bazı sayaçların rs485 mantığını taşımadığına dahi rasladık.Artık uğraşmıyor direk makelleri söküyoruz.İnanın daha ucuza geliyor zaten bedaş şu anda klemens kapağı takıldığında sayacın kalibrasyonu bozulması hadisesinden sonra makelleri topluyormuş.Bu vesile ile köhlere geçmenizde fayda var ben 2006 'dan bu yana kullanıyorum herhangi bir sorun yok.
İyi çalışmalar dileğiyle

Merhaba Arkadaşlar,
tek rs485 kablo hattı üzerinde 25 tane sayaç var. Bunların hepsi aynı pano üzerinde aralarında en çok 50 cm var ve rs485 uçları birbirine seri bağlı.

Bu hat üzerinde bulunan son sayacı rs485 ile okuyabiliyorum, ama aradaki sayaçlar katiyen yolladıgım komutlara cevap vermiyor. Bunun sebebi hakkında fikriniz var mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim, tıkandım kaldım. Zaten Makel sayacı okumak dertli bir de bu sorun çıktı :( Gözünü seveyim köhlerin...

haberleşmede yazılım ne kullanıyorsunuz

sayaçtan
/?!CRLF yollayarak cevap alıyorum daha sonra baud rate seçme satırını yolluyorum ve tüm tüketim gerilim akım vsvs. bilgileri önüme seriyor cihaz

benim takıldığım nokta şu;
sayacı /?!CRLF ile okumada sorun yaşamıyorum ama ben cihazı seri numarası ile okumak istediğimde cevap vermiyor örneğin 8 haneli seri numarasını yazıyorum

/?80089546!CRLF bunu yollağımda cevap gelmiyor veya
/80089546!CRLF bunu yolladığımdada cevap gelmiyor onun dışında /?!CRLF gönderdiğimde sorun çıkarmıyor cevap veriyor

hattımda 1 adet makel sayaç var rs485 kullanıyorum ve ben bunu seri numarası ile okumak istiyorum

acaba böyle bi durum yaşan oldumu diye sorayım dedim

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri