Merhaba saygıdeğer üyeler,

Siteye yeni kayıt oldum. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Başlıklara bakıyorum cevaplamalar hep yarım kalmış net bir bilgi bulamadım.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve bitirme projem için bilgi topluyorum.

Projemiz şu şekildedir; 2.5m uzunluğunda konveyör üzerinden elmalar geçecek, içerisinde kamera olan kutunun içine girip kamera ile çürük olup olmadığını kontrol edecek. Çürükse bir kutuya, değilse başka bir kutuya düşecek.

Projeye başlangıç olarak bantı yapmamız gerekiyor. Ucuz olması için, çamaşır makinesinin motorunu kullanacağız fakat onun sürücüsüne PLC bağlayıp hız kontrolü yapabilir miyiz teknik bir bilgiye sahip değilim sizlere bu konuda danışıyorum.

Özetleyecek olursam, çamaşır makinesi motoru ve sürücüsüne PLC bağlayıp hız kontrolünü yapabilir miyiz? Eğer yapamazsak ne tür veya marka sürücü kullanmamız gerekir? Bizim için önemli olan maliyetinin düşük olması, sürücüyü ucuz yolla nereden bulabilirim?

Şimdiden hepinize çok teşekkür ediyorum. Hepinize iyi çalışmalar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
madem öğrencisin ve ucuz olmasını istiyorsun. sürücüyü kendin yapabilirsin. çamaşır makinelerinde genelde üniversal motor kullanılır. ve bunun devir kontrolü de gerilim alternanslarını kırparak yapabilirsin yani dimmer anahtar gibi çalışma mantığı olan bir devre. veya dişiş makinalarındaki ayak pedalı gibi bir devre işini görür.

madem öğrencisin ve ucuz olmasını istiyorsun. sürücüyü kendin yapabilirsin. çamaşır makinelerinde genelde üniversal motor kullanılır. ve bunun devir kontrolü de gerilim alternanslarını kırparak yapabilirsin yani dimmer anahtar gibi çalışma mantığı olan bir devre. veya dişiş makinalarındaki ayak pedalı gibi bir devre işini görür.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Konu ile ilgili araştırma yapacağım. Fakat 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde sürücüyü de kendimiz yapıp projeyi tamamlamamız pek mümkün değil.

Projede önemli olan PLC ile kontrol etmek diğer yöntemler kurul tarafından kabul edilmez maalesef. Tekrar teşekkür ederim.

önce yapacagın işin nasıl çalışacagını açıklamalı yazmalısın.motor kaç çeşit hızla çalışacak.inverterler in düşük devir , orta devir yüksek devir seçenekleri var.duruş ve kalkış sürelerinide ayarlarsın.eger sürücüyü plc nin analog çıkışıyla çalıştıracaksan , bu çok maliyetli olur.bir cpu alacaksın birde analog çıkış ünitesi alacaksın.bazı sürücülerde plc özelliğide var.sizden istenilene göre karar vermelisin.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri