tek faz ac sürücüler vs üç faz sürücüler

otisabi

Üye
üç faz girişli ac sürücüler aynı güçteki tek faz girişli sürücülerden daha pahallılar.
fazların dengeli dağılımını sağlamasın dışında üç fazlıyı üstün kılan başka özellikler var mıdır? fiyat farkı sadece komponent fazlalığından mı kaynaklanır?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Her iki sürücü arasında ki fark her ikisininde farklı voltaj çıkışı olmasıdır.3 faz girişte fazlar arası çıkış 380v,tek faz girişte fazlar arası çıkış 220v dur

peki aynı güçte bir motoru sürmek için neden iki ayrı inverter var?
sürücü ile zaten hız ayarı vs yapılabilirken 220V yıldız sürülmüş ya da 380V üçgen sürülmüş olması aynı güçte bir motor için neyi değiştirir?

peki aynı güçte bir motoru sürmek için neden iki ayrı inverter var?
sürücü ile zaten hız ayarı vs yapılabilirken 220V yıldız sürülmüş ya da 380V üçgen sürülmüş olması aynı güçte bir motor için neyi değiştirir?

sn ostabi;
Monofaze ve trifaze sürücülerdeki tek fark kompanent farkı artı motor çıkış voltajlarıdır.
Motorların etiketlerine bakmışsınız ve kafanızı bu biraz karıştırmış anladığım kadarıyla. Açıklamasına geleyim;

motor etiketinde : 0.38 kw- üçgen 220 - yıldız 380 üçgen akımı 1.45A yıldız akımı 0.85a- cos 0.62 derece frekans 50 Hz devir 1380 diyelim.

üçgen ve yıldız bağlanma durumunda Motor bobinlerinin birbirleriyle olan bağlantısını değiştirmiş oluyorsunuz . Yıldız bağlantısında z-x-y uçlarını kısadevre yaptığınız zaman bobin başına u=380/Kök 3 = 220 volt vermiş oluyorsunuz.
Üçgen bağladığınız zamanda yani U ile Z / V ile X/ W ile Y köprü yapıldığında bobin başına 220 volt vermiş oluyorsunuz. (3faz 220 volt bağlancak 380 değil). Ve motor etiketinde yazılan akım değerleri nominal yükteki akım değerleridir.

Bakın yıldızda 2 bobine 380 veriyorsunuz ve bobin başına düşen gerilim verdiğim formülden hesaplanınca 220 volt düşüyor.

-----------------------------

Üçgende de gördüğünüz gibi bobin başına 220 volt düşer. 3 faz 220v bağlamamız gereklidir.

sn ostabi;
Monofaze ve trifaze sürücülerdeki tek fark kompanent farkı artı motor çıkış voltajlarıdır.
Motorların etiketlerine bakmışsınız ve kafanızı bu biraz karıştırmış anladığım kadarıyla. Açıklamasına geleyim;

motor etiketinde : 0.38 kw- üçgen 220 - yıldız 380 üçgen akımı 1.45A yıldız akımı 0.85a- cos 0.62 derece frekans 50 Hz devir 1380 diyelim.

üçgen ve yıldız bağlanma durumunda Motor bobinlerinin birbirleriyle olan bağlantısını değiştirmiş oluyorsunuz . Yıldız bağlantısında z-x-y uçlarını kısadevre yaptığınız zaman bobin başına u=380/Kök 3 = 220 volt vermiş oluyorsunuz.
Üçgen bağladığınız zamanda yani U ile Z / V ile X/ W ile Y köprü yapıldığında bobin başına 220 volt vermiş oluyorsunuz. (3faz 220 volt bağlancak 380 değil). Ve motor etiketinde yazılan akım değerleri nominal yükteki akım değerleridir.

Bakın yıldızda 2 bobine 380 veriyorsunuz ve bobin başına düşen gerilim verdiğim formülden hesaplanınca 220 volt düşüyor.

-----------------------------

Üçgende de gördüğünüz gibi bobin başına 220 volt düşer. 3 faz 220v bağlamamız gereklidir.

teşekkür ederim,
şöyle bir şey sorayım o zaman.
anladığım kadarı ile, örnekteki motoru iki sürücü ile de kullanabilirim.
üç faz beslemeli bir sürücü alıp üçgen de bağlayabilirim, tek faz sürücü alıp yıldız da bağlayabilirim. fonksiyonalite açısından sorun yok gibi anlıyorum.

ancak üç faz beslemeli alıp daha fazla ödememin de bir getirisi olmalı, bu nedir?

3 fazlı motor örneği verdim ben size monofaze sürücü kullanamazsınız bu motora. Bağlantı için Tek sürücü seçeneği vardır oda 3 fazlı sürücüdür. Dediğiniz gibi bir durum olsaydı eğer neden ayrı ayrı sürücü üretsinler. Kullanım yerleri farklı çünkü o yüzden 2 gruptur sürücüler. Monofaze ve trifaze.

yok tek fazdan kastım, sürücü beslemesinin tek faz olması. (220giriş 3*220 çıkış)
çoğu uygulamada tek faz beslemeli sürücüler ile bildiğimiz standart 3ph asenkron ac motorları yıldız bağlı olarak sürdüm.

yüksek güçlü motorlar için zaten tek faz girişli sürücü olmadığından ve sürücüler 3ph giriş olduğu için bunları da 3 ph girişli sürücüler ile sürüp motoru yıldız bağladım.

ama kesişim noktasında (2kw civarı) hem 3ph hem 1ph girişli sürücüler var, bunların farkını anlayamadım.

kıyaslamada kullanığınız sürücülerin marka ve modelini verirmisiniz.

siemens micromasterin,
3 fazlı 6SE6420-2UD22-2BA1 ve

1 fazlı 6SE6420-2UC22-2BA1 modelleri örneğin.

bu arada pardon, konuyu yanlış yere açmışım, sürücüler kısımına aktarılabilirse sevinirim.

Son düzenleme:
6SE6420-2UD22-2BA1 2.2 kw - 3.0 hp- (3 AC 380 V to 480 V) Max. 2.2 kw lık 3 hp lik 3 fazlı motoru sürebilirsin diyor çalışma voltajım 380 volt diyor. (sürücü beslemesini faz -nötr den alıyosun 220 volt) (Bu sürücüde motora topraklamayla beraber 4 kablo gidiyor 3 ü faz.)

-------

6SE6420-2UC22-2BA1 2.2 kw - 3.0 hp- (1 AC 200 V to 240v) Max. 2.2 kw lık 3 hp lik tek fazlı motoru sürebilirsin diyor motor sürme voltajım 220 volt diyor. Faz ve nötr bağlıyorsun sürücüye çıkışınıda motorumuza bağlıyorsun. (sürücü beslemesini faz -nötr den alıyosun 220 volt) (motorumuza 3 tane kablo gidiyor biri toprak diğerleri faz ve nötr)

Herşey açık ve net takıldığınız noktayı ya ben anlayamadım yada anlatamadınız...

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,857
Son üye
Bluent

Yeni konular

Geri