Tek butonla start stop Elektronik devre şeması

oonurr

Uzman Üye
Bu konu forumda sıkça soruluyor, özellikle kontaktörlerle yapılan kumanda şeması.Bu genelde liselerin otomatik kumanda derlerinde ödev olarak soruluyor ama ben uygulamada gerçekten işe yarayacak maliyeti çok düşük stabil çalışan kendimin de kullandığı bir şemayı paylaşmak istedim.ilgilenenlere kolay gelsin..

20140411_160512.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
"...stabil çalışan kendimin de kullandığı..." kedimin de kullandığı" diye okudum komiğime gitti :)
Besleme zaten 12v demişsin birde 7812 eklemişsin emin olmamakla tr de npn olmalı, ben olsam 555 li kullanırım daha az eleman maliyet;) Saygılarımla.

Yok kedilerimiz henuz o duzeye ulasmadi :)
Daha degisik yontemler vardir tabi. Eloktronik bilgim kendi isimi gorecek kadar, yani pek iyi sayilmam .forumda birkac soruya rastladim, belki birilerinin isini gorur dusuncesiyle eklemek istedim

Nisan başında bıraktık sanıyordum kedileri :D Paylaşım yapan elleriniz dert görmesin :)
Yine karışmak gibi olmasın oonur yaptığın smiley ler sola değil sağa yatık yap otomatikman vücüt yüz bulacaklardır

[MENTION=83845]by lent[/MENTION]
:) smile takıntım var kasıtlı ters yapıyorum yani. Saygılar..

Şu röle kısmını tam anlayamadım rölenin han bacağından çıkış alacaz?

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Tek start butonu ile start ve stop işlemini iki röle bir kontaktör ile yaptım daha önce ama kararsız çalışıyor.

El cevap baya geç oldu Teşekkür ederim :)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri