Tek butonla motor çalıştırıp, devir yönü değiştirip, durdurma.

nrttnskr

Üye
bir start butonuna bastığımızda motor çalışCAK bir kere daha bastığımızda motor duracak we bir kere daha bastığımızda motor geri dönecek.. bunların hepsi tek bir butonla olacak yardım edebilirmisiniz.... KOLAY GELSİNN.. yorumlarınızı bekliyorum..​
:confused:

eklemeyi ununttun son kez bastığımızda yine duracak..

Moderatör tarafında düzenlendi:
meslek lisesinde otomatik kumanda derslerinin anlatıldığı sene Gazi üniversitesini yeni bitirmiş(yanlış hatırlamıyorsam adı Ali Rızaydı) bir hocamız; tek bir butonla butona her basılışta yeni bir motor devreye girmek üzere 8 motorun çalıştırılabileceğini ve en son basışta hepsinin durdurulabileceğini ve bunun kumanda şemasını yapabildiğini söylemiş ve hatta çoğu mühendisinden bunu yapamayacağını söyleyerek bana ve arkadaşlarıma içimizden "vay be" çektirmişti. Gerçi o zaman bunun nasıl yapılacağını anlatmamıştı ama kendisini hatırlamamı sağlayan ve bunun üzerinde düşünmemi sağlayan bir durum oldu bu hep. Aynı hocanın bir diğer sorusu ise artık klasikleşen tek butonla start-stop devresiydi. İki devreninde nasıl olduğunu bilmeden mezun olduk. :). (Bu hocama ve bütün hocalarıma burdan saygılarımı gönderiyorum.)

Yukarıdaki hikaye, bu sitedeki EKTS simülasyonu ve hazır olan tek butonla start-stop devreleri yardımıyla, tek butonla sırayla 3 motorun çalıştırılması ve durdurulması devresini geçen aylar içinde yapmıştım.(8'i denemedim henüz. :) ) Bu devrede yapmış olduğum küçük bir ilave ile (aslında pek çok devre, bu tür hazır olan devrelere gerekli değişikliği yaparak kolayca kurabilir)

ben şekli incelediğimde şunu gördüm il basışta motor sağ yöne çalışıyor , ikinci basışımda dur kontaktörü ile sağ yöne çalışma kontaktörü durup dur kontaktörü cekili kalıyo ve ücüncü basışımda sol yöne çalışma kontaktörü çalışıyor ve dur kontaktörü hala cekili kalıyor dördüncü basışımda stop kontaktörü ile sistemi resetliyor.

Merak ediyorumda ücüncü basışımda sadece sol kontaktörünün cekili kalması gerekmiyor mu? Bu cizimde dur kontaktörüde bırakmıyor?

Veya daha az kontaktör kullanarak bi cizim gercekleştirilebilinir mi?

hemmuhhemtek BU YAPMIŞ OLDUĞUN DEVREYİ ÇOK BEĞENDİM BU Bİ NEVİ SAYICIYA BENZEYEN DEVRENİ GÖRÜNCE KUMANDA DEVRELERİNDE YAPILAMAZ DENİLEN BU TARZ DEVRELER ÜZERİNDEKİ TABUMU YIKMIŞ OLDUN SENİ TEBRİK EDERİM...

Arkadaşlar benin bi sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. Yapacağım şey pencilerin pilastik yapıştırma makinası. Simens s7 plc üzerine tek start modelinde. Bende basmalı pedal var bu pedala 1.2.3. sırayla basılarak, her basmada bir elektrikli hava valfi çalışıyor. Ekranda belirlenen sıcaklık derecesine gelindiğinde yani yapıştırma bittiğinde bu sistem valflerin hepsini durduruyor. Yapışan malzeme boşa çıkıyor. Şimdi ben bunu bilgisayarda çizip plc ye atmak istiyorum. Az plc bilgim var ama çizimi yapamadım. Sizlerin yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar benin bi sorunum var yardımcı olursanız sevinirim. Yapacağım şey pencilerin pilastik yapıştırma makinası. Simens s7 plc üzerine tek start modelinde. Bende basmalı pedal var bu pedala 1.2.3. sırayla basılarak, her basmada bir elektrikli hava valfi çalışıyor. Ekranda belirlenen sıcaklık derecesine gelindiğinde yani yapıştırma bittiğinde bu sistem valflerin hepsini durduruyor. Yapışan malzeme boşa çıkıyor. Şimdi ben bunu bilgisayarda çizip plc ye atmak istiyorum. Az plc bilgim var ama çizimi yapamadım. Sizlerin yardımını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.
Aslında ST gibi dillerde bu işler çok daha rahat(kişiye göre değişir tabi) yapılabiliyor.

PROGRAM PLC_PRG

(*Değişken Tanımlamaları*)
VAR
SYSTEM AT %MB0: BYTE;
v1 AT %MX0.0:BOOL;
v2 AT %MX0.1:BOOL;
v3 AT %MX0.2:BOOL;
v4 AT %MX0.3:BOOL;
v5 AT %MX0.4:BOOL;

k : DINT := -1;
PEDAL : BOOL;
R_TRIG1 : R_TRIG;

AKTUEL_SICAKLIK AT %IW80 : WORD;
SET_DEGER : REAL; (*NOKTADAN SONRA TEK HANE*)
END_VAR

(*Program*)

R_TRIG1(CLK:=PEDAL);

IF R_TRIG1.Q AND K<4 THEN
K := K+1;
SYSTEM := SYSTEM + REAL_TO_BYTE(EXPT(2,K));
END_IF

IF AKTUEL_SICAKLIK>REAL_TO_WORD((SET_DEGER*10)) THEN
K:=-1;
SYSTEM:=0;
END_IF

http://www.shdaltek.com/kontrolkalemi/sirali2.avi

çizim içinse klasik kontrol yapısı kullanman lazım. her bir vananın açık kontağını sıradaki vananın girişine bağlarsın. sıra ile bir önceki vana kapandıktan sonra, pedaldan gelen yükselen kenar diğer vanayı setler.

son olarak eğer aktüel sıcaklık, set sıcaklık değerinden büyükse, tüm vanalar resetlenir.

Son düzenleme:
buraya güncel bir şema koyabilirmisniz?yukardaki silinmiş galiba

aakdaşım acaba bida koyarmısın devreyi burdan silinmişde

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri