Tek butonla 6 hareket

Anlatılanlara göre şöyle bir resim çizdim. Çizim doğruya üzerine yorum yapalım. Çizim Doğru değilse siz doğrusunu çizin ve ne yapmak istediğinizi daha da iyi ifade edin. Çünkü soru tam anlaşılır değil.

sınır anahtar.png

A noktasındaki kapak 1. start ile yukarıdaki soldaki B'ye gidecek ve B kanalını kapatacak.
B noktasındaki kapak 2. start ile yukarıdaki sağdaki C contasına gidecek ve kanalı kapatacak.
C noktasına geldikten sonra 3. start ile D noktasına gidecek.
D noktasına geldikten sonra 4. start ile C noktasına gidecek.
C noktasına geldikten sonra 5. start ile B noktasına gidecek.
B noktasına geldikten sonra 6. start ile A noktasına gidecek.

????

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hocam inceleyim size dönecem

Anlatılanlara göre şöyle bir resim çizdim. Çizim doğruya üzerine yorum yapalım. Çizim Doğru değilse siz doğrusunu çizin ve ne yapmak istediğinizi daha da iyi ifade edin. Çünkü soru tam anlaşılır değil.

Ekli dosyayı görüntüle 25698
A noktasındaki kapak 1. start ile yukarıdaki soldaki B'ye gidecek ve B kanalını kapatacak.
B noktasındaki kapak 2. start ile yukarıdaki sağdaki C contasına gidecek ve kanalı kapatacak.
C noktasına geldikten sonra 3. start ile D noktasına gidecek.
D noktasına geldikten sonra 4. start ile C noktasına gidecek.
C noktasına geldikten sonra 5. start ile B noktasına gidecek.
B noktasına geldikten sonra 6. start ile A noktasına gidecek.

????

Merhabalar , sistem şimdi şu şekilde çalışmaktadır.Sistem tek kapak iki kanal var.Kapak sağ kanal ve sol kanal olmak üzere sağa sola iki hareket yapmakta, ayrıca hangi kanal üzerinde ise kapak kanal üzerine kapanıyor ve istenildiğinde geri kaldırılıyor.Bu dört hareketi tek butona basıldığında şu şekilde yapması gerekiyor:

Kapak kanal üzerine kapalı iken kanal üzerinden kalkarak , sağ kanal veya sol kanal tarafındamı kontrol edecek sağ kanal üzerinde ise sol tarafa dogru veya sol kanal üzerinde ise sağ tarafa dogru hareket edecek ama bu kanalların ikisinin orta noktasında durup tekrardan kapağı boşlukta aşağı indirerek park edecek.dosyada arkadaşın yaptığı bir örnek proje var .Konuyla ilgili olarak acil yardım edersiniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• Deneme Erdi.pdf
    74.9 KB · Görüntüleme: 17
1- Örnek şemada tek bir buton değilde 5 buton var. Bu şema 5 butonla çalışıyor ve siz bunu tek butona çevirmeye mi çalışıyorsunuz?

2- Tek buton ile kontrolde, park halindeki kapak butona basıldığında hangi kanal üzerine gideceğine nasıl karar verecek?

1- Örnek şemada tek bir buton değilde 5 buton var. Bu şema 5 butonla çalışıyor ve siz bunu tek butona çevirmeye mi çalışıyorsunuz?

2- Tek buton ile kontrolde, park halindeki kapak butona basıldığında hangi kanal üzerine gideceğine nasıl karar verecek?

Örnek şemada park pozisyonu butonu kısmı otamatik olacak, hangi tarafa gideceğini dağ yada deniz tarafı siviçlerinden gelen normalde açık kontak bilgisi ile anlayacaktır. Diğer dört buton manuel kısmıdır.

hangi tarafa gideceğini dağ yada deniz tarafı siviçlerinden gelen normalde açık kontak bilgisi ile anlayacaktır.

Manuel dediğiniz (4 buton ile) kontrolde, kapağın hangi yöne gideceğine switch karar vermiyor. Dağ tarafı butonu yada deniz tarafı butonu dediğimiz butonlar karar veriyor görünüyor. Switch'ler çalışmayı/durmayı sağlıyor.

Elimdeki tek bir buton ile kapağı sağa yada sola istediğim şekilde göndermem için, switch haricinde bir şey daha olması yada switchin biri/birşey tarafından konumunun değiştirilmesi gerekiyor.

Yada ben tam anlamadım.

Manuel dediğiniz (4 buton ile) kontrolde, kapağın hangi yöne gideceğine switch karar vermiyor. Dağ tarafı butonu yada deniz tarafı butonu dediğimiz butonlar karar veriyor görünüyor. Switch'ler çalışmayı/durmayı sağlıyor.

Elimdeki tek bir buton ile kapağı sağa yada sola istediğim şekilde göndermem için, switch haricinde bir şey daha olması yada switchin biri/birşey tarafından konumunun değiştirilmesi gerekiyor.

Yada ben tam anlamadım.

İşin manuel kısmı evet kapagın hangi yöne gideceğine pano kontrolorü tarafından yaptırılıyor ama otomatik yani park pozisyon kısmında -park pozisyon butonuna basıldığında kapağın önce kalkması ve hangi yöne gideceğini iki yön tarafında ki siviçlerin no kontaklarından gelen bilgi ile sistemin tam tersi yönüne pozisyonu başlatması gerekiyor ve aynı zamanda orta konumda durması için ayrıca bir siviç üzerinden geçmesi gerekiyor.

Slm anlattığın hethangi bir marka plc ile rahat yapılabilir
anlattığın şeyde mekanik aksam da önemli sen en iyisi profösyönel bir fırmafan yardım al veya kalıteli bir otomasyoncu bul .

Slm anlattığın hethangi bir marka plc ile rahat yapılabilir
anlattığın şeyde mekanik aksam da önemli sen en iyisi profösyönel bir fırmafan yardım al veya kalıteli bir otomasyoncu bul .

sayın şef112 ;size önce konuyu baştan okumanızı ve üslubunuza dikkat etmenizi belirtmek isterim
ayrıca ben zaten profesyonel bir firmayım bir işi danışmak veya araştırmak profesyonel olmadığınız anlamına gelmez herhalde

öncelikle bu işin bir plc yada akıllı role ile yapıldığını çok iyi biliyoruz ve yapıyoruz burada sıkıntı yok
ancak işi isteyen müşteri plc ve akıllı role istememekte istemiş olsa zaten buraya bu konu açılmazdı

gelelim kaliteli sözünüze bu sitede yüzlerce veya binlerce kaliteli insan usta mühendis ve öğretmen mevcut eğer buradaki kişiler buna cevap veremiyorsa kalitesiz anlamına mı geliyor

sonuç olarak sistemi makine mühendisi patronumuz ve iş arkadaşımız elektrik teknikeri ile beraber çözdük uygulama aşamasındayız sonucu buradan yazacağım isteyen olursa orjinal projeyi verebilirim herkese teşekkürler.

@yavuz31 Ben oyledemek ıstemedim, her insan 4 4lük değil tabi herkes herşeyi bilmeyebilir yazınızı tam olarak okumadan yorum yaptoğım için yanlış anlaşıldım pardon özür.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri