Tek buton ile start stop

barisb2

Üye
Birisi bana tek buton ile start stop un nasıl çalıştığını anlatabilir mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
neyle yapıcaksın bilmiyorum ama genel olarak mantığı şöyle;

2 ye kadar sayan bir sayıcı tanımlarsın sayıcının değeri 1 iken start, değeri 2 iken stop komutlarını işletirsin. 2 ye gelince sayıcı içeriğini sıfırlarsın.

arkadaşım tek butonla start stop devresini bir çok yöntemle yapabilirsin.klasik kumanda yöntemiyle mi, elektronikle mi (transistör,kondansotör..), mikroişlemci ile mi, plc ile mi,,daha bir çok yöntem vardır.önemli olan senin hangi yöntemi kullanmak istediğindir...

beyler tek butonla hem start hem stop yapmam lazım + bunu neyle yapıcaqımı bende bilmiyorum ama
bana bir yardımcı olursanız hani :D
her frum stesine qidim hiç bir tane bulamadım işllah yardımcı olursunuz

suda var telefon hatı çekerken hanqi usullere uyamış lazım . hanqi renqLere qore ayarlamamış lazım

Moderatör tarafında düzenlendi:
En basiti darbe akım rölesi.Moellerin otomatik sigorta boyutunda modelleri var.İlla kumandayla kontaktörle uğraşacağım dersen eski konuların içinde vardı.

müdür sen dalga mı geçiyorsun.çekirge misali sorudan soruya zıplıyorsun.hele bir soruna cevap gelsin diğerlerinide sorarsın

Moderatör tarafında düzenlendi:
start-stop rölesi kullan
istediğin kadar buton bağlayıp farklı yerlerdende kullanabilirsin..

SN.Barışb2
Tek buton ile hem start hemde stop yapabilirsın.İhtiyacın olan 1adet acık kontaklı bu. 1 adet te darbe akım anahtarı (başka bir adı impuls röle)Kontaktör gibi çalışır üstelik paralel butonlarla istediğn sayıda yerdende kumanda edebilirsin.Rölenın kuvvet kontağınıda kullanarak istediğin cihaza yol verebilirsin.

Darbe akım anahtarı ile yapılan start / stop işlemleri,enerjinin kesilip /geldiği yerlerde sakıncalı olabilir.Bu konu ,emniyet yönünden mahzur teşkil etmeyecek ise,en pratik yoldur.

usta bende devresi var üç adet kontaktör bir adet start butonu ile yapabilirsin bendeki devre kağıda çizili olduğu olduğu için sana nasıl göndereceğimi bilemiyorum

Butona basıldığında, C3 ün Nc üzerinden C1 çalıştı ve C1 No ile kendini mühürledi. Bunlara serioarakta bir C2 Nc var...

C3 önündeki C1 No kapandığı için, C2 Nc üzerinden geçerek, C3 çalıştı.
C3 No kapanıp mühürlemesini de yaptı.

C2 önündeki C3 No kapandı. Ancak ardında C1 in Nc C1 hala çalıştığı için açık durumda...

Ben C2 yi çalıştıramadım...:confused:

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri