TEBA çamaşır makinesi tamburu döndürmekte zorlanıyor

ubim24

Üye
Merhabalar çamaşır makinesi normal çalışmaya başlıyor suyunu alıyor ön yıkama yapıyor fakat deterjanlı olarak ileri geri yapa yapa çamaşırı yıkayacağı bölüme gelince zorlanıyor ve tamburu döndüremiyor. Bu bölümü zorlana zorlana ( tambur dönmüyor ) geçince normale dönüyor ve sıkma işlemini gayet güzel yapıyor.
Parazit kondansatörünü söktüm ( 5 bacaklı ) faz ve nötr lerin aynı renkleri birbirine direk bağladım tekrar çalıştırdım yine aynı yerde zorlandı. Bu arada makinede çamaşır yokken sadece su alarak problemli bölümü geçiyor. Motorun kömürleri aklıma geldi onlara henüz bakmadım , tamburun araya sıkışan çamaşırda yok , boşken tambur elle gayat rahat dönüyor. Durum bundan ibaret yardımlarınızı bekliyorum...

motor muhtemelen kondansatör kalkışlı motor olabilir.onun için parazit kondansatöre benzer silindirik bir kondansatör daha varmı onu kontrol ediniz.

Kömürü kontrol ettim ikisi de 1.5 ---2 cm kalmış, kayış sağlam, sıkıntılı olan bölümde kayısı çıkardığında motor sorunsuz dönüyor, ayrıca parazit kondansatör un dışında başka bir kondansatör mevcut değil, motorun arkasındaki tako herhalde onuda çıkarıp kontrol ettim bir şey yok gibi..

rulmanlarda sorun olsa makinanın içi boşken elle çevirdiğimizde 3 - 4 tur atarmı? Ayrıca sıkmada hiçbir sorun yok , anlamadım gitti...

Bakın,rulmanlar uygulanma yerine (Asıl kullanım amacına) göre eksenel, radyal veya hem eksenel, hem de radyal yükleri karşılayan tiplerde yapılır. Örneğin araçların ön ve arka aks bilyaları (Rulmanları) 3. kategorideki radyal (Araç ağırlığı ile dikine gelen) yükleri ve eksenel (Sağdan veya soldan yatayda) gelen yükleri karşılayan tiptedir. Bu 3. kategoridekiler genellikle konik bilyalı ve konik masuralı tiplerde olur.

Çamaşır makinası tamburuna yataklık eden bu rulmanların ayni otomobillerde olduğu gibi hem radyal,hem de eksenel yükleri karşılayan tipte olması gerekir. Boşta veya elle,su+çamaşır ağırlığı (Yükü) yokken örneğin kayış-kasnak tarafının aksinde,cam kapağa yakın yataklama kısmında bir salınma,eğilme olmayabilir. Ancak suyu alıp çamaşırlarla ıslanıp ağırlaşma olduğunda bir tarafa doğru bir salınma,yataklardaki (iç ve dış bileziklerdeki olası) boşluklar nedeniyle, tambur-kazan arasında istenmeyen sürtünmeler nedeniyle sözünü ettiğiniz frenlenme (yavaşlama) veya aşırı zorlanma durumu bu nedenlerle oluşmuş olabilir. Anlatımınıza göre bu zorlanmanın nedeni tambur rulmanları olarak da görünüyor.

Elinizle kapak tarafından,tamburu kasnakla, elle döndürürken bir yandan da tamburu elinizle aşağıya doğru kuvvetlice bastırdığınızda, tambur-kazan arasındaki bu sürtünme çok artıyor ve dönme çok zorlaşıyorsa bu rulmanların değişmesi gerekiyor. Bu konuda çamaşır makinası uzmanından (servisinden) de destek alıp,mevcut durumu iyice teyit etmeniz daha iyi olacaktır. Kolay gelsin.

makine kartlımı kartlıysa karttaki en büyük güç kondansörü vardır onu değiştir

Bakmadığım yer kalmadı en son motoru söküp kollektörleri ölçmek istedim fakat motorun ayak vidalarını uzun saplama ile yapmışlar ve somun'u sökünce uzun saplamanın yerinden çıkması için kazanın altına montelenmiş betonun da sökülmesi gerektiğini gördüm , fabrika işi zorlaştırmış azimle betonu da yerinden söktüm saplamayı çıkardım ve motoru dışarı aldım.
Dijital ölçü aletinin ohm kademesinde kollektörlerin sırayla uçlarını ölçmeye başladım , her iki bacak arası 0.5 ohm +-0.1 fakat bir yere geldim değer 7.0 ohm , diğer bütün bacaklar 0.5 ohm.
Sorunun buradan kaynaklı olacağını düşündüm ve piyasadan teba 800f motoru aradım ve çıkma buldumda 100tl verdim ve motoru makineye monte ettim , tabi bu arada saplamalarıda tersten taktım betona somun tarafı geldi ,,
ve sonuç makine tıkır tıkır çalışıyor...
Sorun motordaki yaklaşık 30 ayrı kollektör arasındaki sarımlar'dan sadece 1 tanesinin omaj kaybı imiş.
Buradan çözüm için cevap yazan tüm dostlara teşekkürler...

Ekli dosyalar

• IMG-20161213-WA0002.jpeg
    IMG-20161213-WA0002.jpeg
    295.4 KB · Görüntüleme: 87
Bakmadığım yer kalmadı en son motoru söküp kollektörleri ölçmek istedim fakat motorun ayak vidalarını uzun saplama ile yapmışlar ve somun'u sökünce uzun saplamanın yerinden çıkması için kazanın altına montelenmiş betonun da sökülmesi gerektiğini gördüm , fabrika işi zorlaştırmış azimle betonu da yerinden söktüm saplamayı çıkardım ve motoru dışarı aldım.
Dijital ölçü aletinin ohm kademesinde kollektörlerin sırayla uçlarını ölçmeye başladım , her iki bacak arası 0.5 ohm +-0.1 fakat bir yere geldim değer 7.0 ohm , diğer bütün bacaklar 0.5 ohm.
Sorunun buradan kaynaklı olacağını düşündüm ve piyasadan teba 800f motoru aradım ve çıkma buldumda 100tl verdim ve motoru makineye monte ettim , tabi bu arada saplamalarıda tersten taktım betona somun tarafı geldi ,,
ve sonuç makine tıkır tıkır çalışıyor...
Sorun motordaki yaklaşık 30 ayrı kollektör arasındaki sarımlar'dan sadece 1 tanesinin omaj kaybı imiş.
Buradan çözüm için cevap yazan tüm dostlara teşekkürler...
BİZDE SANA ÇOK TEŞEKK sayende bizde bişeyler öğrendik. kardeş zaten bu makine zamanınsda beni çok uğraştırmıştı. ama yaptım nasıl olduysa. bidaha bulaşmadım

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri