TB6560AHQ Ayarları Hakkında Yardım

CanDogru_

Üye
Merhaba arkadaşlar,
Biraz uzuncana derdimi anlatacağım umarım yardımcı olursunuz. ( Step motor= sahinrulmandan 57HS22 3A Bipolar olarak bağladım)
TB6560AHQ entegresini kullanarak kendimce bipolar step motor sürücü yaptım. Dosyalarınıda paylaşayım belki ihtiyacı olan arkadaşlar vardır. Tabi dosyalar tam olarak toplu değil ve bazı kısımları sonradan değiştirildi fakat %99 aynı diyebilirim.

https://www.kontrolkalemi.net/drive/s/M7RpQxa9LNKXTLm06xabUTQgiAi09B
Bipolar_stepper_3A_Toshiba.rar

Bunlarda devrenin fotoğrafları;
IMG_20150504_222904.jpg

IMG_20150504_222912.jpg

Step motoru sürmek için Arduino ve GBRL programını kullanıyorum ve direkt G Code yazarak motora dönüş verebiliyorum.
İlk olarak;
Devre üzerinde 7 numaralı bacağına 470pF kondansatör bağlıydı ve Gbrl programına G01 F500 X100 gibi değer yazdığmda dönüş yapıyordu (hangi microsteppere olduğunu hatırlamıyorum daha doğrusu aşağıda sebebini açıklayacağım) fakat adım atlarmış gibi geldi. Aynı ayarda G01 F1000 X150 değerini yazdığımda step motor yavaş kalkış ile kalkıyor fakat 2 saniye sonra durup titremeye başlıyordu.

Hızını arttırmak için 7 numaralı bacaktaki kondansatörü değiştirmek istedim. Gittim 100pF istedim üzerinde 101 yazıyordu neyse herşey tamam fakat ölçtüğümde 270pF çıktı.(Şans)
Devredeki kondansatör ile değiştirdim fakat bu sefer eski sürdüğüm ayarlarda ve G01 F500 X100 de hiç dönmüyor ufak bi hareketten sonra kitlenme titreme ses çıkarma vs. Hızı düşürdüm ve F300 de çok fazla adım atlıyor F100 de bi nebze yavaş ve fazla sesli dönüyor. Microstep ve decay ayarlarında bütün kombbinasyonları denedim. GBRL programı step pulse uzunluğunu tanımlamada 5 denedim 10 denedim 20,30.. fakat düzelmesini beklediğim şey tam tersi oluyor.

Bu konuda datasheeti anlamak için çabalıyorum fakat olmuyor.
Sorularım;
Benim gbrl programına step pulse uzunluğunu girmeliyim ve bunu 7 numaralı pine bağlanan kondansatör ile hesaplayacağımı düşünüyorum fakat hesabı bi türlü yapamadım.
4gqY24.png

Buradaki hesaplamayı nasıl yapacağım ? Mesela 220pF için benim step pulse uzunluğu değerim ve olur. Özellikle Note1 kısmını anlayamıyorum. Bu hesaplamada Decay Mode nin etkisi nedir

Daha doğrusu Decay Mode ne işe yarar?

Gelelim en uğraştıran konuya, microsteppere. Videoda dönüşümü örnek alırsak bazı microstepper ayarlarında mesela M1 ve M2 low olduğunda hiç dönmüyor ve çok ses çıkarıyordu.

8g2mk7.png

Microstepper dediğimiz bunlar değil mi fakat tabloyu okuyamıyorum neyin ne olduğunu.

qY89Yd.png

Ayriyetten verilen bu tablo nedir?

Ben bu sorunuma nasıl çözüm bulabilirim tüm kombinasyonlarımı tükettim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri