taransistör-tristör-triyak arasındaki fark nedir

kacmazzz

Üye
arkadaş öncelikle elektronikle ugraşanlar için basit bir soru oldugunu biliyorum ben tristör transistör ve triyak arasında baktıgımızda görsel olarak bu elemanları nasıl ayırt edebiliriz ögrenmek istiyorum

kasalara baktığımızda aynı tipte ve aynı boyutta üçündende var üzerindeki kod tristörde genelde TIC ile triyak IR , transistör B C D harfleriyle başlar fakat bunlar standart değildir,değişebiliyor en doğrusu netten üzerindeki kodu girerek elindeki eleman hakkında geniş bilgi sahibi olursun.

Transistör PNP yada NPN tipinde üretilir. Akımı kesip açmak amacıyla kullanılabildiği gibi devreden geçen akım miktarını da kontrol edebilirsin. Tristör sadece anahtar gibi kullanılır. Yani akımı açar (kapatamaz, kapatmak için özel bir teknik kullanmak gerekir). Triyak da tristörün AC akımda çalışanıdır. Hatta yapısı birbirine ters-paralel bağlanmış iki tristörle eşdeğerdir.

Soruyu sonuna kadar okumadan cevap yazdım, özür. Yukarıda Mustafa kardeş cevap vermiş.

Transistör PNP yada NPN tipinde üretilir. Akımı kesip açmak amacıyla kullanılabildiği gibi devreden geçen akım miktarını da kontrol edebilirsin. Tristör sadece anahtar gibi kullanılır. Yani akımı açar (kapatamaz, kapatmak için özel bir teknik kullanmak gerekir). Triyak da tristörün AC akımda çalışanıdır. Hatta yapısı birbirine ters-paralel bağlanmış iki tristörle eşdeğerdir.
sayın ibora cevabınız için teşekürler fakat benim bilmek istedigim çalışma prensibleri degil örnek: elimde arızalı bir kart var üzerindede triac transistör ve tristör var bakınca bunların hangisi tristör hangisi triyak hangisi transistör bunu anşamak bunun için bunların görsel olarak arasındaki farkları bilmek istiyorum daha mantıklı eleman ölçümü yapabilmek için

teşekkür ederim sayın ibora demek ki bu elemanları birbirinden ayıran belirgin görsel bir farklılıgı yok

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri