Türk malı Gmt Plc

temhem770

Üye
Gmt marka plc ve ekran kullanmak istiyorum.kullanan arkadaşlardan yorumlar alabilir miyim?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
@malikenes arkadaşımız size baya bir yardımcı olur. Kendisi satış temsilcisi gibi çalışıyor zaten :D

Son düzenleme:
buyrun ben de baya bir uğraştım.
merak ettiğiniz konular nelerdir?

Plc'de herhangi bir sorunla karşılaştınız mı ? motion kontrol yapılamıyor galiba.PID kontrol yapıyor mu ?işimizi görürse bu markayı desteklemek lazım sonuçta Türk malı bir ürün.

Keşke FBD dili de olsa. Sadece ladder ile programlanıyor maalesef.

İlerde o da olur inşallah.ladder ile programlanması bile çok iyi.Servo, Driver ve hmı ekranlarında olması çok iyi toplam çözüm sunuyor.

iyi yanları da var kötü yanları da var.
ben bir kaç sorunla karşılaştım.
1. bütün register değerleri kalıcı.seçim yapamıyorsunuz. yazılımsal olarak enerji biti geldiğinde resetliyorsunuz sorun çözülüyor.

2.ayrı ayrı bloklarla çalışamıyorsunuz.yani sadece tek bir blokta program yazabiliyorsanız. eğer yzarsanız comport yanıyor

3.program biraz uzunsa hafıza tamamen doluyor.ancak bir seçenek var.eğer upload özelliğini kaldırırsanız ek hafıza alanı açılıyor.

4.değerlerin hepsi kalıcı ancak bazen farmwire ile alakalı olarak siliniyor.

5.ekranlarda çözünürlük çok kötü piksel anlamında ancak her türlü plc ile haberleşiyor

6.motion kontrol yapabiliyorsunuz ama çok çok sınırlı.Q0.0 pulse,Q0.1 yön. Q0.1'i 1 yaparsanız ters yöne dönüyor Q0.0ı da verince çalışıyor. o kadar

7.sadece ladder dili var bir de 20 satırlık c++ seçeneği var

8.enterasan bir şekilde genişletme modulleri bazen kısa devre yapıyor. gerçekten çok ilginç

şimdilik aklıma gelen bunlar.

size tavsiyem fazla I/O olan projelerde kullanmayın ama siz bilirsiniz tabiki.

iyi yönü türk malı olması:) , cpu üzerinde rs233,485 ,ethernet mevcut
ayrıca programlama çok basit.

PID konusuna gelirsek. ben delta DTC serileri ile PID yapıp modbus üzerinden haberleştiriyorum.

umarım fikir sahibi olmuşunuzdur

Yani her markanın bir eksiği vardır illaki.önemli olan bu eksiklerin argesi yapılıp bir an önce düzeltilmesi.bu c++ 20 satırlık ama istediğin kadar kullanabildiğin yazıyor da yardım kısmında .ama çok önemli değil.pıd kontrol yaptınız mı sıcaklık modülleri de mevcut ve pıd yapılıyormuş heralde.

dediğim gibi PID'yi plc üzerinden yapmadım.modbus üzerinden haberleştirerek yaptım.

evet ayrı ayrı c++ yazabiliyorsunuz

Rotsis arkadaşımızın yazdiklarina sunlari ilave edebiliriz.

1. Bütün registerlarin kalici olmasi bence avantaj.

3. Guncel GLC-X96 serilerinde program kapasitesi onceki urunlwre nazaran 4 kat artti.

5. Mesela 7" ekranin cozunurlugu 800X480, 10" lerin ise 1024X600 rakiplerinin cozunurlukleri de boyle.

6. Guncel GLC-X96T serilerinde 3 Adet hızlı pulse çıkışı mevcut. Boylelikle tek CPU ile 3 farklı step ya da servoyu sürebiliyorsun. 20, 100 ve 500kHz cikisli uc ayri model var.

Sıcaklık modulleri pid control yapabiliyor. Bu kontrol CPU dan bağımsız modul tarafından gerceklestirildigi icin CPU yu yormuyor.

Bunlara bir de GLC-396 serisi urunlerin mail atabilme ve ilave ayar yapilmaksizin internet uzerinden baglanilabilme ozelliklerini de eklemeliyiz.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,592
Son üye
E.E.M.

Yeni konular

Geri